REKLAMA
 1. Spider's Web
 2. Technologie
 3. Oprogramowanie

Co tydzień przybywa kilkaset rozszerzeń do przeglądarki Edge. Oto najlepsze z nich

Porzucenie autorskiej przeglądarki na rzecz nakładki na Chromium miało dla Microsoftu bardzo miły efekt uboczny. Oficjalne repozytorium rozszerzeń dla Edge’a odnotowuje 70-procentowy wzrost popularności u deweloperów.

02.03.2020
11:49
microsoft edge faq
REKLAMA
REKLAMA

Microsoft nie buduje już sam własnej autorskiej przeglądarki, dołączyła do firm pracujących wspólnie nad przeglądarką Chromium. Firma zdecydowała się porzucić Edge’a o nazwie wewnętrznej Spartan. Nowa wersja Edge’a to – podobnie jak Chrome, Opera, Brave czy Vivaldi – nakładka na wspomniane Chromium.

To między innymi oznacza niemal pełną zgodność rozszerzeń między wyżej wymienionymi przeglądarkami. Nie licząc tych dodatków, które odnoszą się bardzo konkretnie do danej funkcji w konkretnej nakładce, wszystkie będą działać. Nie ma więc żadnych przeciwwskazań by za pomocą nowego Edge’a odwiedzić Chrome Web Store i zainstalować stamtąd rozszerzenie – niemal na pewno zadziała.

Microsoft jednak utrzymuje własny katalog rozszerzeń – z takimi dodatkami, które na pewno zadziałają i które na pewno są bezpieczne.

Już teraz nowy Edge ma więcej rozszerzeń niż ten stary. Gdy przeglądarka wychodziła na rynek, było ich 160. Po dwóch miesiącach jest ich 1,2 tys.

microsoft edge liczba rozszerzeń class="wp-image-1096898"

To oczywiście nadal nieporównywalnie mniej niż repozytoria Chrome Web Store czy nawet Mozilla Addons Store. Biorąc jednak pod uwagę fakt niemal pełnej zgodności z rozszerzeniami dla Chrome’a, wielu programistów niemal bezwysiłkowo kopiuje swoje kreacje do Microsoft Store, cały czas zwiększając atrakcyjność oferty dla użytkowników Edge’a.

Do tych najlepszych i szczególnie pożądanych w Microsoft Store należą:

REKLAMA
 • Evernote Web Clipper pozwalający na łatwe przenoszenie treści z witryny do Evernote’a
 • AdBlock do blokowania reklam na witrynach
 • uBlock Origin do ochrony prywatności
 • Ghostery do blokowania skryptów śledzących
 • NewsGuard do oceny wiarygodności danej witryny newsowej
 • Grammarly for Microsoft Edge do poprawy posługiwania się językiem angielskim
 • Office do łatwego dostępu do aplikacji Office’a 365 i dokumentów na OneDrive
 • Amazon Assistant ułatwiający zakupy osobom często ich dokonującym na Amazonie
 • OneNote Web Clipper pozwalający na łatwe przenoszenie treści z witryny do OneNote’a
 • Enpass extension for Microsoft Edge łączący przeglądarkę z menadżerem haseł Enpass
 • McAfee Web Advisor do ochrony przed złośliwym oprogramowaniem
 • AdBlock Plus blokujący reklamy

Microsoft Edge dostępny jest dla Windowsa, macOS-a, Androida, iOS-a i iPadOS-a. Jednak tylko w pierwszych dwóch wersjach pozwala na instalację rozszerzeń. Pozostałe wersje przeglądarki mają wbudowane fabrycznie rozszerzenia Microsoft Translator, AdBlock Plus, Newsguard i Honey. Planowana wersja na Linuxa ma również obsługiwać instalację rozszerzeń.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA