REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Gry

Legendarne, pierwsze Halo w wersji odświeżonej od dziś na PC

To prawdopodobnie właśnie Halo pozwoliło Microsoftowi zaistnieć na rynku konsol do gier. Saga shooterów o Master Chiefie to jedna z najbardziej wpływowych serii gier. A teraz na PC trafia odświeżona pierwsza część Halo.

04.03.2020
19:12
Odświeżone Halo: Combat Evolved od dziś na Steamie i Microsoft Store
REKLAMA
102 interakcji
dołącz do dyskusji
REKLAMA

Dlaczego warto było kupić pierwszego Xboxa? Między innymi dla shootera science-fiction Halo, o niebanalnej fabule, ze świetnymi postaciami a przede wszystkim z rewelacyjną mechaniką gry, dostosowaną do typowych potrzeb konsolowego gracza. Mówi się, że to GoldenEye 007 na Nintendo 64 był pierwszym prawdziwym konsolowym shooterem. Jednak to Halo ugruntowało pozycję tego gatunku na salonowych maszynkach do grania, a jego ogromna popularność znacząco wykroczyła poza ramy gier wideo.

Wpływy Halo odczuwamy po dziś dzień. To właśnie w tej grze wprowadzono regenerujące się zdrowie (choć Halo jest nieco bardziej złożone, rozdzielając pole siłowe i obrażenia, ale trend porzucenia apteczek na rzecz samoleczenia się z upływem czasu zawdzięczamy grze Microsoftu). Halo ustandaryzowało też sposób sterowania shooterami za pomocą gamepada (wspomniany wyżej GoldenEye był dedykowany konsoli o zbyt unikalnym gamepadzie, by to było możliwe) – do dziś ruchem sterujemy lewym analogiem, spojrzeniem prawym, prawym spustem strzelamy a przyciskiem A (lub odpowiadającym mu na PlayStation przyciskiem X) skaczemy.

Halo było też motorem napędowym dla sieci Xbox Live, będąc pierwszym online’owym shooterem konsolowym, który faktycznie w środowisku sieciowym radzi sobie świetnie, dzięki czemu zyskał ogromną popularność. No i to właśnie społeczność graczy online w Halo wykoncypowała obraźliwy gest teabagging – choć to raczej akurat nie jest pomysł do dumy i dalej tematu lepiej nie rozwijać.

Halo: Combat Evolved Anniversary od dziś na PC. Gra została w pełni zremasterowana i dostosowana do specyfiki platformy.

To nie jest pierwszy raz, kiedy Halo: Combat Evolved trafia na pecety. Oryginalna wersja gry doczekała się konwersji zarówno na Windowsa, jak i na macOS-a. Microsoft jednak swego czasu postanowił zremasterować wszystkie klasyczne gry Halo celem wydania ich w ramach Halo: kolekcja Master Chief na konsole Xbox One.

REKLAMA

Po latach firma zdecydowała się przenieść tę kolekcję zremasterowanych gier na PC. Jednak zamiast kazać nam czekać długie miesiące (lata?) na przeniesienie wszystkich gier, Microsoft udostępnia je, gdy tylko są gotowe, pracując nad nimi nie wedle kolejności wydawania oryginałów, a wedle chronologii wydarzeń w uniwersum gry. Dlatego też Halo: Combat Evolved w wersji zremasterowanej jest drugą grą z kolekcji udostępnioną na PC. Od pewnego czasu można się już bawić z odświeżoną grą Halo: Reach.

Gra jest już dostępna na Microsoft Store i Valve Steam. Samodzielnie kosztuje 46 zł, cała Halo: Kolekcja Master Chief to wydatek 150 zł. Wszystkie gry Halo na PC są też dostępne w ramach Xbox Game Pass bez dalszych opłat poza abonamentową wynoszącą 15 zł miesięcznie.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA