Sprzęt  / News

Pixel 5 wróci do korzeni? Ma być dużo tańszy, jak niegdyś telefony Nexus

Z analizy kodu nowego Androida udało się wyciągnąć pierwsze informacje na temat nowych telefonów Google’a. Pixele 5 mają mieć potencjalnie świetny aparat i… relatywnie tani procesor.

Zanim Google w pełni zaangażował się w produkcję własnych telefonów – mowa o linii Pixel – projektował je wspólnie ze swoimi partnerami sprzętowymi, takimi jak LG, Samsung czy Huawei. Podobnie jak Pixele, telefony Nexus pracowały pod kontrolą najczystszej i najnowszej odmiany Androida. Jednak w przeciwieństwie do Pixeli, Nexusy były dość tanie, oferując rewelacyjną relację możliwości do ceny.

Pixele są z kolei bardzo drogimi sztandarowymi telefonami i coś nadal nie mogą odnieść równie spektakularnego sukcesu, co iPhone czy Galaxy S. Mają wierną społeczność lojalnych fanów i entuzjastów, ale dopiero wprowadzenie linii Pixel xa, czyli tańszych odmian sztandarowych modeli, istotnie pomogło w liczbie sprzedawanych egzemplarzy. Wyraźnie dało to Google’owi do myślenia.

Google Pixel 5 – co wiemy?

Analiza kodu źródłowego aplikacji Google Aparat, o czym donosi 9to5Google, wykazała, że na linię Pixel 5 składać się będą dwa telefony o nazwach tymczasowych bramble i redfin. Oba będą zawierać w swoim aparacie moduł telefoto, czego mogliśmy się spodziewać z uwagi na jego obecność w Pixelu 4.

Nazwy bramble i redfin pojawiają się również w kodzie źródłowym systemu AOSP (Android Open Source Project). Urządzenia te pracują pod kontrolą układu Snapdragon 765G, który jest o około 30 proc. mniej wydajny od sztandarowego Snapragona 865. Bo tak, okazuje się, że nawet sztandarowy Pixel 5 będzie korzystał z tańszego procesora. Snapdragon 765G to następca Snapdragona 730, wykorzystanego w Pixelu 4a.

To rodzi nadzieję, że telefon będzie przynajmniej o kilkaset złotych tańszy przy zachowaniu wszystkich lub większości pozostałych udogodnień. Oby. Bo nie ukrywam, że za linią Nexus dość tęsknię.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst