REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Fibaro rusza ze Strefą Marek. Znajdziemy w niej sprawdzone produkty innych firm

System Fibaro od dawna słynie z tego, że można go zintegrować z setkami albo wręcz tysiącami produktów różnych firm. Od teraz dobór odpowiednich dodatków będzie jeszcze łatwiejszy.

27.03.2020
19:50
Fibaro rusza ze Strefą Marek. Znajdziemy w niej sprawdzone produkty innych firm
REKLAMA
REKLAMA

Chociażby dlatego, że w Strefie marek znajdziemy produkty przetestowane, sprawdzone i często stosowane przez instalatorów systemu Fibaro. Mało tego - produkty z tej strefy będą dystrybuowane i serwisowane właśnie przez Fibaro. Mają na tym skorzystać zarówno klienci, jak i instalatorzy.

Strefa marek, czyli właściwie co?

Czyli - w pewnym uproszczeniu - zestawienie produktów firm trzecich, które spełniają m.in. odpowiednie kryteria jakościowe, odpowiednio integrują się z systemem Fibaro, a do tego przetestowano je już na istniejących już instalacjach Fibaro. Plus są sprzedawane i serwisowane przez Fibaro.

W jeszcze większym uproszczeniu - jeśli coś jest w Strefie marek, to mamy pewność, że zadziała to z naszym domowym systemem.

Dlaczego to istotne? Bo nie musimy chociażby przeszukiwać setek ofert dotyczących np. termostatów pokojowych, a potem sprawdzać w internecie, który z nich najlepiej zadziała z Fibaro. Zamiast tego wchodzimy do Strefy marek, przeglądamy listę produktów i wybieramy ten termostat, który najbardziej nam się podoba i ma wszystkie funkcje, których potrzebujemy. Prościej chyba się nie da.

Takie rozwiązanie może też przydać się jeszcze przed tym, gdy zaczniemy projektować nasz smart dom. Możemy dzięki niemu sprawdzić, spośród jakich zweryfikowanych produktów możemy poszukiwać kolejnych modułów naszego systemu.

W tej chwili do Strefy marek trafiły produkty czterech firm.

Z czego użytkowników końcowych najbardziej zainteresują dwie z nich.

Pierwszą jest MCOHome, produkująca termostaty i przełączniki zgodne z Fibaro. Sam aktualnie korzystam z dwóch termostatów tej firmy do sterowania ogrzewaniem podłogowym (i nie tylko) w dwóch pomieszczeniach i przyznaję - działają bezproblemowo. W ofercie MCOHome znajdują się też m.in. czujniki jakości powietrza oraz hałasu, które w tym momencie dopisuję do listy absolutnie niezbędnych zakupów w najbliższej przyszłości (już mam nawet pomysł na integrację, m.in. z oknami dachowymi).

Drugą z firm jest Salto, choć większość osób skojarzy raczej nazwę jej produktów, czyli zamków Dynalock. Zamki te można montować na już istniejącym mechanizmie i ewentualnie można je wzbogacić o opcjonalną klawiaturę numeryczną.

Dwie pozostałe firmy tworzą natomiast produkty, które przypadną do gustu raczej instalatorom. Eutonomy zajmuje się produkcją m.in. adapterów do montażu modułów Fibaro na szynie DIN, natomiast HMS tworzy m.in. adaptery do łączenia Fibaro z klimatyzatorami.

Czekam z niecierpliwością na kolejne marki.

Bogactwo oferty sprzętów korzystających z protokołu komunikacyjnego Z-Wave jest z jednej strony ogromną zaletą systemu, a z drugiej - potrafi spowodować sporo zamieszania. W końcu nie każdy ma chęć, czas i ochotę, żeby przekopywać się np. przez listę wszystkich dostępnych na rynku termostatów zgodnych Z-Wave. Nie wspominając już o poszukiwaniu informacji na temat łatwości integracji z domowym systemem smart home, a także o ewentualnym serwisie.

REKLAMA

Tutaj dostajemy wszystko w jednym miejscu i od razu właściwie z gwarancją, że całość będzie łatwo wprowadzić do systemu, uzyskując przy tym odpowiedni poziom integracji. A przy tym, jeśli mamy wiedzę i ochotę, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby nadal samodzielnie dobierać poszczególne elementy systemu, sięgając po produkty spoza Sterfy marek.

To mi się podoba. Czekam tylko, aż tych rekomendowanych produktów będzie więcej i będą pokrywać więcej domowych segmentów. Nie wiem tylko, czy mój portfel to wytrzyma.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA