Operatorzy  / News

Cyfrowy Polsat cały czas rośnie i inwestuje. Sukcesy zawdzięcza w dużej mierze telefonii Plus

Picture of the author

Cyfrowy Polsat – właściciel Polsatu i Polkomtela – odnotował za ubiegły rok 11,68 mld zł przychodów sprzedażowych i 1,11 mld zł zysku netto. Wzrosła liczba sprzedanych usług, choć nieco ubyło mu abonentów.

Grupa kapitałowa Cyfrowy Polsat ma powody do świętowania. Grubo ponad 11 mld zł przychodu to bardzo dobry wynik i lepszy od tego z poprzedniego roku (10,69 mld zł). Nawet gdy odliczymy koszty operacyjne w kwocie 9,75 mld zł to i tak grupie zostają duże pieniądze na dalsze inwestycje. A tych grupa cały czas dokonuje.

Miniony rok Cyfrowy Polsat zamknął liczbą 17,39 mln sprzedanych usług jednostkowych, a więc i tu odnotowano wzrost – 2,8-procentowy – względem roku ubiegłego. Nie wszystkie wieści są jednak dobre: 2019 r. zamknięto liczbą 5,64 mln abonentów. Co prawda wzrósł średni miesięczny przychód od abonenta z 84 do 85,6 zł i zmalał wskaźnik rezygnacji z 7,6 proc. do 6,4 proc., jednak liczba abonentów zmalała o 1,2 proc. względem roku 2018.

Ponad dwa tysiące nowych nadajników LTE Cyfrowego Polsatu w 2019 r. Byśmy zawsze byli w zasięgu Plusa.

Cyfrowy Polsat może i traci abonentów, ale też nie zapominajmy o usługach przedpłaconych a także skupmy się na wynikach samego Polkomtela, do którego należy sieć Plus. A ten może się pochwalić wzrostem liczby obsługiwanych kart SIM o niemal pół miliona sztuk – w sumie 12,2 mln aktywnych kart pod koniec roku. 9,7 mln jest użytkowanych przez klientów abonamentowych, w szczególności firmowych.

W zasięgu sieci LTE Cyfrowego Polsatu znajduje się już ponoć niemal 100 proc. Polaków, a w zasięgu LTE-A 82 proc. Trwają mimo tego inwestycje w dalsze zwiększanie zasięgu, w ubiegłym roku grupa uruchomiła aż 2,1 tys. nowych nadajników LTE. W przyszłym roku Cyfrowy Polsat ma skupić się na dalszych inwestycjach w LTE-A oraz zapewnienie sygnału 5G w co najmniej siedmiu dużych polskich miastach.

Pod koniec 2019 r. w ramach sieci Cyfrowego Polsatu działało ponad 7,3 tys. nadajników 2G, ponad 10,8 tys. 3G i ponad 10,4 tys. 4G. Operator nie podał do wiadomości publicznej swojego stanowiska w kwestii pandemii koronawirusa i potencjalnych zagrożeń dla jego przyszłych wyników finansowych, jakie mogą się pojawić.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst