REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Surface Duo wcześniej niż myśleliśmy. Premiera handlowa już latem?

Dziwaczny telefon Microsoftu pierwotnie zapowiadany był na koniec bieżącego roku. Praca z Androidem idzie jednak ponoć tak dobrze, że podobno nie ma co zwlekać z wydaniem gotowego produktu na rynek.

29.02.2020
9:43
microsoft-surface-duo-6
REKLAMA
REKLAMA

Zapowiadając Surface Neo i Surface Duo Microsoft wskazał okres ich dostępności na święta bożego narodzenia 2020 r. Jest jednak całkiem możliwe, że tylko na windowsowego Neo będziemy musieli tyle czekać. Prace nad telefonem Duo idą ponoć znacznie lepiej niż przewidywano – jak donoszą źródła Zaca Bowdena, poczytnego blogera obserwującego Microsoft – i jest bardzo możliwe, że wejdzie on do sprzedaży znacznie szybciej niż się spodziewaliśmy.

Surface Duo niebawem w sprzedaży? Telefon pracuje pod kontrolą systemu Android 10.

Ten wybór pozwolił Microsoftowi rozpocząć prace nad autorskimi modyfikacjami oprogramowania już w sierpniu ubiegłego roku. Warto jednak mieć na uwadze, że istotną większość roboty firma miała w zasadzie za sobą – wszak oferta programowa Microsoftu na telefony z Androidem jest bogata i wysoka jakościowo, uwzględnia też bardzo dobrego launchera.

microsoft-surface-duo-7 class="wp-image-1012970"

Pozwoliło to skupić się na trzech elementach: dodaniu Konta Microsoft na tym samym poziomie w systemie co Konto Google, zaimplementowanie w launcherze i aplikacjach obsługi dwóch ekranów oraz zapewnieniu stosownego API do tych dwóch wyświetlaczy programistom, którzy również chcieliby wykorzystać oryginalną konstrukcję Surface’a Duo. Podobno te prace, według najnowszego harmonogramu, zakończą się już w kwietniu.

Prac nad sprzętem nie było też ponoć zbyt wiele. Surface Duo wykorzystuje ponoć bowiem sprzęt projektowany dla Andromedy, a więc nowatorskiego telefonu z Windowsem 10, który nigdy nie wyszedł poza fazę prototypu. Telefon Microsoftu będzie wykorzystywał Snapdragona 855 z 6 GB RAM-u i 64 GB pamięci. To zeszłoroczny procesor, co nieco rozczarowuje, choć wydajności użytkownikom nie powinno braknąć. Surface Duo nie wykorzysta też zalet sieci 5G.

 class="wp-image-1012952"

Ogromną niewiadomą pozostają możliwości fotograficzne telefonu. Microsoft swego czasu miał w tym temacie ogromne kompetencje, za sprawą przejęcia przez firmę działu mobilnego Nokii. Jednak odkąd firma straciła dalsze zainteresowanie platformą Windows 10 Mobile, personel ten w większości został utracony na rzecz konkurencji. A warto mieć na uwadze, że Surface Duo ma być urządzeniem z wysokiej cenowej półki.

Jedno jest pewne: nie rozumiem tego urządzenia.

Nie za bardzo wiem po co mi dwa wyświetlacze i w czym mogą mi pomóc – choć rozumiem po co mi rozkładany do większej powierzchni elastyczny pojedynczy wyświetlacz. A przecież to ma być główna zaleta Surface’a Neo. Ten drugi wyświetlacz wydaje mi się wręcz przeszkadzać zamiast pomagać. Czy to gdy telefon jest otwarty, czy tym bardziej jak jest zamknięty – bo jak wtedy sprawdzić szybko powiadomienia?

REKLAMA

Moje wątpliwości wynikają jednak głównie z faktu, że nigdy takiego urządzenia nie używałem. Kto wie, może w tym szaleństwie jest metoda. Na razie jednak będę wdzięczny za pomoc w zrozumieniu sensowności formy tego urządzenia w komentarzach pod tym tekstem.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA