REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Minijack wraca w towarzystwie modemu 5G. Przywitajcie nowe smartfony Sony Xperia 1 II i Xperia 10 II

Chociaż targi MWC 2020 się nie odbyły, Sony zaprezentowało dzisiaj swoje nowe smartfony. Znamy już specyfikację telefonów Xperia 1 II oraz Xperia 10 II.

24.02.2020
10:35
sony xperia 1 ii - 2
REKLAMA
REKLAMA

Nowe smartfony Sony na 2020 r. to bezpośredni następcy zeszłorocznych modeli. Kolejnym topowym telefonem w ofercie japońskiego producenta została Xperia 1 II, a portfolio firmy uzupełni Xperia 10 II. Wiemy już, czego się po nich spodziewać.

Xperia 1 II - specyfikacja

Nowy smartfon Sony kontroluje system operacyjny Android 10. Telefon wyposażono w 6,5-calowy ekran o ultrapanoramicznych proporcjach 21:9, a jego sercem jest układ Qualcomm Snapdragon 865. Tym samym Xperia 1 II jest pierwszym smartfonem japońskiej firmy, który zapewni wsparcie 5G. Modem łączy się z sieciami komórkowymi 5. generacji na częstotliwościach poniżej 6 GHz.

sony xperia 1 ii - 4 class="wp-image-1091931"

Akumulator ma pojemność 4000 mAh i wspiera ładowanie Qi. Przy użyciu sprzedawanej oddzielnie ładowarki USB-C PD o mocy 21 W połowę pojemności ogniwa uzupełnia się w 30 min. Obudowa spełnia normy IP65/68, a z obu stron podzespoły chroni szkło Corning Gorilla Glass 6. Urządzenie dostępne będzie w dwóch kolorach (czarny, fioletowy) i trafi do sprzedaży „późną wiosną 2020 r.”.

Sony w telefonie Xperia 1 II stawia na audio i wideo.

Urządzenie wspiera takie technologie jak Dolby Atmos, czyli dźwięk przestrzenny oraz DSEE Ultimate — optymalizowanie pasma częstotliwości i przepływności dźwięku w czasie rzeczywistym. Działa to na słuchawkach kablowych i bezprzewodowych oraz lokalnie i w streamingu. Do tego dochodzi sprzętowy dekoder 360 Reality Audio, który optymalizuje muzykę z serwisu Tidal.

Xperia 1 II to również triumfalny powrót minijacka. Osoby, które tęsknią za tym złączem, ucieszy fakt, że wtyk 3,5 mm ma przesłuch zmniejszony „do niezauważalnego poziomu 20 dB”, czyli „o ponad 90% mniejszego niż w słuchawkach podłączonych do portu USB-C”. Oprogramowanie imituje do tego odświeżanie ekranu w 90 Hz — przynajmniej według zapewnień producenta.

sony xperia 1 ii - 3 class="wp-image-1091928"

W swoim najnowszym telefonie Sony stawia na fotografię mobilną.

Xperia 1 II na aparat główny składający się z trzech obiektywów Sony wraz z optyką Zeiss o ogniskowych 16 mm, 24 mm i 70 mm. Wyposażono go też w czujnik iToF 3D, a wyliczanie parametrów AF/AE3 odbywa się z częstotliwością 60 razy na sekundę. Telefon robi też zdjęcia seryjne w 20 kl./s obiektywem 24 mm i wspiera Real-time Eye AF dla ludzi i zwierząt.

Oprócz tego aparat w smartfonie Xperia 1 II pozwala zmienić parametry nagrywanego wideo, w tym opcję liczbę klatek na sekundę, balans bieli, ostrość itp. W specjalnym trybie Photography Pro „technology from Alpha” widać interfejs „znany użytkownikom aparatów α, z ręcznymi ustawieniami czułości ISO, czasu migawki i innych parametrów”.

Xperia 1 II rejestruje też 10-bitowy obraz w rozdzielczości 2K ze wsparciem HDR przy 120 kl./s.

Jest to możliwe w trybie rejestrowania wideo o nazwie Cinematography Pro „powered by CineAlta”. Do tego aplikacja aparatu w telefonie Xperia 1 II pozwala na ustawianie ostrości dotykiem oraz ręczną regulację ekspozycji. Ma też miernik poziomu oraz ulepszone ustawienia balansu bieli, a przy nagrywaniu audio smartfon odfiltrowuje dźwięk wiatru.

sony xperia 1 ii - 1 class="wp-image-1091922"

Sony przypomina, że telefon Xperia 1 II może łączyć się z aparatami Sony Alfa za pośrednictwem programu Imaging Edge for Mobile. Smartfon działa wtedy jako taki zdalny pilot i potrafi wyzwalać migawkę i zmieniać kompozycję, tryb ostrości, czułość ISO i inne ustawienia. Zdjęcia z aparatu można też przesłać do smartfona „w celu profesjonalnej weryfikacji ich kolorystyki”.

Xperia 10 II - specyfikacja

Drugi z nowych telefonów Sony jest przedstawicielem średniej półki cenowej i wydajnościowej. Model nazwany Xperia 10 II wyposażono w 6-calowy wyświetlacz typu OLED. Również i w tym przypadku producent zdecydował się na proporcje 21:9. Podzespoły chroni z obu stron szkło Gorilla Glass 6, a wodoodporna obudowa spełnia normy IP65/IP68

Oprócz tego urządzenie wyposażono w aparat z trzema obiektywami. Główny chwyta kadry o wielkości 12 Mpix, a pozostałe dwa — po 8 Mpix. Ogniskowe wynoszą natomiast 16 mm (obiektyw superszerokokątny), 26 mm (obiektyw szerokokątny) i 52 mm (teleobiektyw). Zdjęcia telefonem Xperia 10 II można wykonywać w formacie 21:9, a wideo rejestrowane jest w rozdzielczości 4K.

sony xperia 10 ii class="wp-image-1091919"

Telefon kontroluje system Android 10. Sercem urządzenia jest układ Qualcomm Snapdragon 666, a akumulator w tym modelu ma 3600 mAh pojemności. W obudowie nie zabrakło gniazda minijack, a obudowa może mieć czarny lub biały kolor. Xperia 10 II trafi do sprzedaży wiosną 2020 r. „na wybranych rynkach”.

Oprócz telefonów do sprzedaży trafią też akcesoria.

REKLAMA

Sony wprowadza do oferty otwieraną obudowę Xperia 1 II Style Cover View, która chroni ekran, ale i tak pozwala sprawdzać datę, godzinę i powiadomienia. Oprócz tego można kupić obudowę Xperia 1 II Style Cover with Stand, która ma wbudowaną podstawkę do wygodnego oglądania filmów i grania.

Klienci, którzy zdecydują się na smartfon Xperia 10 II, będą mogli nabyć dodatkowo osłonkę Style Cover View. Podobnie jak w przypadku modelu dla topowego smartfona, to etui chroni ekran, ale pozwala mimo to sprawdzić datę, godzinę i powiadomienia bez otwierania.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA