REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Samochód otworzysz iPhone'em lub Watchem. Funkcja CarKey odkryta w iOS 13.4

W iOS 13.4 dla deweloperów odkryto nową funkcję. CarKey pozwoli na wykorzystanie iPhone'a i Watch do otwierania i uruchamiania samochodów.

06.02.2020
10:41
iPhone'em lub Watchem otworzymy samochód dzięki funkcji CarKey
REKLAMA
REKLAMA

W trzewiach deweloperskiej wersji iOS-a 13.4 odkryto funkcję CarKey, która pozwoli na otwieranie, zamykanie i uruchamianie samochodu. Dotyczy to aut kompatybilnych z NFC - podaje 9To5Mac.

Co wiadomo o funkcji CarKey w iOS 13.4?

Parowanie samochodu przeprowadzane będzie za pośrednictwem aplikacji Wallet w iPhonie oraz oprogramowania producenta samochodu. Za pierwszym razem trzeba będzie przybliżyć urządzenie do modułu NFC w aucie. Gdy samochód pojawi się w aplikacji Wallet, klucz będziemy mogli dodać do Apple Watcha.

Żeby otworzyć samochód nie będzie potrzebne uwierzytelnienie biometryczne za pomocą Face ID czy Touch ID. Stanie się to za sprawą znanego wcześniej trybu karty ekspresowej stosowanego w komunikacji publicznej. W jego opisie na stronie Apple'a znajdziemy informację, że do skorzystania z niego nie tylko nie jest wymagane uwierzytelnienie, ale również „wybudzanie lub odblokowywanie urządzenia ani otwieranie aplikacji”.

Cyfrowym kluczem do samochodu podzielisz się z rodziną.

CarKey pozwoli na udostępnienie klucza. Z tej funkcji również skorzystamy z poziomu aplikacji Wallet. Zaproszony do korzystania z auta otrzyma stosowne powiadomienie informujące o dostępie.

Nie wiemy jeszcze, w jakich konkretnie samochodach będzie można korzystać z CarKey.

Otwieranie samochodu smartfonem nie jest nowością na rynku.

REKLAMA

W taki sposób otworzymy auta w sieciach carsharingowych. Podobną funkcję oferują też marki premium, jak Mercedes, Audi czy BMW. Istnieją też rozwiązania, które pozwalają za kilka tysięcy złotych zainstalować taki system w „zwykłych” samochodach, ale wymaga to ingerencji w elektrykę auta i dość skomplikowanego montażu.

Zaletą CarKey będzie brak konieczności uruchamiania aplikacji Wallet czy nawet wybudzania smartfonu i autoryzacji biometrycznej. iPhone lub Watch zastąpią więc w pełni kluczyk.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA