REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Android 11 w testowej wersji już dostępny. Co nowego?

Google opublikował pierwszą, bardzo wczesną wersję rozwojową systemu Android 11. Zmian jest wiele. Istotna część z nich to wspaniałe wieści dla twórców aplikacji – a co za tym idzie, również i dla nas.

20.02.2020
9:05
android 11 co nowego
REKLAMA
REKLAMA

Co nowego w Androidzie 11? Oj, naprawdę bardzo wiele. Na dodatek tym razem Google jakby mniej inspirował się tworami swoich sprzętowych partnerów – wiele funkcji z Androida 10 było już obecnych w takich systemach jak EMUI czy Android z One UI – a faktycznie skupił się na sprawieniu, by system był nieco użyteczniejszy dla wszystkich użytkowników, a także twórców aplikacji.

Wersja testowa na razie zgodna jest wyłącznie z telefonami z linii Pixel (Pixel 2 i nowsze). Niestety nie dysponuję tym modelem telefonu, więc póki co zmuszony jestem przekazać wam nowości, jakie można wychwycić przeglądając dokumentację dla deweloperów. Wrażenia z testów opublikujemy więc nieco później. Na razie zachęcam do zapoznania się z samą listą nowości.

Co nowego w systemie Android 11? Przede wszystkim wygodniejsza komunikacja.

android 11 co nowego class="wp-image-1090266"

Na pewno kojarzycie dymki czatu z androidowej wersji aplikacji Messenger. Okrągłe miniatury kontaktów będące zawsze pod ręką niezależnie od oglądanej przez nas treści to autorski pomysł Facebooka, skopiowany między innymi w komunikatorze Xbox na Androida. Od Androida 11 ten mechanizm nie będzie już autorski – każdy komunikator będzie mógł wprowadzić do siebie wspomniane dymki w łatwy sposób za sprawą dedykowanego Bubbles API.

To jednak nie będzie jedyna istotna nowość dla komunikatorów. Jeżeli szukamy innego sposobu na szybkie odpisanie na wiadomość z komunikatora, będziemy mogli to robić bezpośrednio z Centrum powiadomień. Co prawda jest to już możliwe od dawna, ale wraz z wersją 11 będziemy mogli rozszerzyć powiadomienie, by zobaczyć całą historię konwersacji.

A skoro już o powiadomieniach mowa – jeżeli pojawi się w nich obrazek, na przykład po wykonaniu zrzutu ekranowego, będziemy mogli od razu z poziomu tegoż powiadomienia udostępnić go dalej przez systemowe API Udostępnij.

Android 11 to również zwiększone bezpieczeństwo.

android 11 co nowego class="wp-image-1090260"

Wraz z wersją 11 będziemy mogli przyznawać aplikacjom tymczasowe uprawnienie do najbardziej wrażliwych danych, takich jak lokalizacja, aparat czy mikrofon. Oznacza to, że poza blokowaniem uprawnienia, przyznawaniem go na stałe lub przyznawaniem go tylko, gdy aplikacja jest w użyciu, będziemy mogli przyznać owo uprawnienie jednorazowo – a to zostanie cofnięte, kiedy tylko aplikacja pobierze dane, o które prosi.

Android 11 zyska też systemową obsługę dokumentów wrażliwych, a więc praw jazdy czy dowodów osobistych poprzez zgodność z urzędowymi standardami, takimi jak ISO 18013-5. Należy jednak mieć na uwadze, że wiele zależy od lokalnych przepisów prawnych. Będziemy próbowali ustalić, jak to się ma do polskich przepisów i czy polskie urzędy są lub będą gotowe na wprowadzenie tego rodzaju cyfrowych dokumentów do naszych urządzeń.

Google zapewnia też, że funkcja zabezpieczająca przed nieautoryzowanym dostępem przez aplikacje do pamięci masowej – scoped storage – będzie teraz łatwiejsza do implementacji przez programistów. Podobnie jak implementacja API do obsługi uwierzytelniania biometrycznego, która oprócz tego będzie potrafiła dzielić metody uwierzytelniania na silniejsze i słabsze.

Systemowe wsparcie telefonów nowej generacji za sprawą Androida 11. Obsługa 5G, zakrzywionych wyświetlaczy i usprawnienia w aparacie.

Aplikacje do obsługi aparatu w końcu będą mogły wyłączać wibracje, gdy są aktywne. Na życzenie użytkownika wszelkie powiadomienia będą ignorowane podczas rejestrowania obrazu, nie trzeba będzie ręcznie wyłączać wibracji.

Android 11 będzie też potrafił odczytać konfigurację naszego planu operatorskiego przy połączeniach 5G. W zależności od tego, czy dysponujemy limitowaną czy nielimitowaną paczką danych, inaczej będzie zarządzał pobieraniem i strumieniowaniem multimediów – stawiając na pełną jakość i rozdzielczość, jeżeli limitowane dane to problem, który nas nie dotyczy.

android 11 co nowego class="wp-image-1090263"

Pojawi się też systemowa obsługa niestandardowych wyświetlaczy – a więc takich, które są zakrzywione po bokach czy zawierają różnego rodzaju wcięcia czy otwory. Na czym właściwie ta obsługa ma polegać, skoro wspomniane wyświetlacze są już z nami od dłuższego czasu? System będzie mógł przekazać aplikacji informacje o niestandardowych modyfikacjach ekranu, dzięki czemu ta będzie wiedziała, że w danym miejscu nie należy renderować interaktywnych czy istotnych elementów graficznych, bo te są niedostępne dla użytkownika lub niewygodnie do nich sięgnąć.

REKLAMA

Android 11 – kiedy premiera?

Google na razie nie podał tej informacji. Biorąc jednak pod uwagę relatywnie stały harmonogram wydawniczy Androida, produkcyjnej wersji na urządzeniach z linii Pixel, powinniśmy się jej spodziewać w okolicach września. Na pozostałych telefonach w zależności od ich producentów.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA