Gry  / News

Tak wygląda serce konsoli Xbox Series X

Phil Spencer, szef działu Xbox, opublikował na swoim koncie twitterowym pierwsze oficjalne zdjęcie układu scalonego kryjącego CPU i GPU konsoli Xbox One X. To woda na młyn dla spekulantów i entuzjastów.

Nadal nie wiemy wszystkiego na temat SoC konsoli Xbox Series X, choć Microsoft sukcesywnie wykłada kolejne karty na stół. Wczorajszej nocy po raz pierwszy zobaczyliśmy jak ów układ scalony wygląda. A to oznacza, że już niedługo pierwsi eksperci będą publikować swoje analizy na temat tego, co właściwie owo zdjęcie przedstawia. Zbyt wiele prawdopodobnie nie wywnioskują, ale jedno jest pewne: zdjęcie jest autentyczne. Wszak opublikował je sam Phil Spencer.

Na układzie widzimy oznaczenie 8K, podkreślające, że konsola zdolna jest do emitowania obrazu w tej rozdzielczości – choć prawdopodobnie raczej głównie w przypadku multimediów i raczej nie ma co liczyć na tak wysoką rozdzielczość w grach wideo. Nadrukowany jest też kod QR, ale na razie jego skanowanie do nikąd nie prowadzi.

Na razie wiemy tyle, że układ Xbox Series X zajmuje większą powierzchnię niż ten w konsoli Xbox One X.

Niemal z całą pewnością układ scalony wykonany jest w 7-nanometrowej technologii. Mimo tego zajmuje większą powierzchnię niż 16-nanometrowy układ z Xboxa One X. To nie tylko oznacza, że będzie on bardzo wydajny. To również ilustruje jak wiele mocy będzie potrzebował i jak dużym wyzwaniem będzie schłodzenie tego potwora. Mimo tego pan Spencer utrzymuje, że system chłodzenia Series X nie będzie głośniejszy niż ten w całkiem cichym Xboksie One X. Oby.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst