Sprzęt  /  News

Elastyczny komputer Thinkpad X1 Fold pojawi się na długo przed Surface'em Neo

thinkpad x1 fold

Na rynku są już telefony z elastycznymi, dającymi się wyginać wyświetlaczami. Teraz przyszedł czas na komputery osobiste. Lenovo jako pierwsze zamierza wprowadzić na rynek elastycznego peceta w formie ThinkPada X1 Fold.

To musiało się wydarzyć. Producenci komputerów osobistych wyraźnie zazdroszczą innowacji wprowadzanych na rynek telefonów komórkowych i nie chcą być gorsi. Lenovo jako pierwszy wykonał odważny krok i zaprezentował na CES 2020 wyposażonego w elastyczny wyświetlacz ThinkPada X1 Fold.

ThinkPad X1 Fold

Komputer pojawić ma się w sprzedaży w połowie bieżącego roku, a to oznacza, że pojawi się na rynku na długo przed premierą Windowsa 10X i Surface’a Neo. Komputer wyposażony jest  13,3-calowy wyświetlacz OLED o proporcjach 4:3. Elastyczny ekran otoczony jest metalową ramką i obudową z włókna węglowego.

Microsoft nie zdąży z Windowsem 10X. Ten innowacyjny komputer będzie pracować pod kontrolą zwykłego Windowsa 10. Lenovo nie widzi jednak problemu.

ThinkPad X1 Fold

Dostosowany do urządzeń przenośnych z wieloczęściowymi wyświetlaczami Windows 10X ma pojawić się ponoć dopiero pod koniec roku. Dlatego też ThinkPad X1 Fold będzie sprzedawany ze zwykłym Windowsem 10 Pro na pokładzie – choć w sprzedaży pojawią się też wersje z Windowsem 10X, jak już ten będzie gotowy. Lenovo zapewni jednak software’owe narzędzie mające ułatwić rozmieszczenie apek na jego innowacyjnym wyświetlaczu.

Komputer wyposażono w układ Intela, którego specyfika nie jest znana – producent twierdzi, że to procesor tworzony na zamówienie, projektowany wspólnie z Lenovo. Towarzyszy mu 8 GB LPDDR4X RAM i pamięć masowa PCIe-NVMe SSD do objętości 1 TB. Całość uzupełniają modem 5G oraz moduł graficzny Intel UHD.

ThinkPad X1 Fold

X1 Fold ma pojawić się w sprzedaży w połowie bieżącego roku. Najtańsza wersja ma kosztować 2,5 tys. dol. na rynku amerykańskim. Do zestawu dołączone są rysik i klawiatura. Za 24 dol. można dokupić dedykowaną temu urządzeniu biurkową stację dokującą.