Oprogramowanie  / News

Google lubi reklamy i spam, ale tylko swoje. Będzie mniej wyskakujących okienek w nowym Chromie

Google w Chrome 80 ograniczy liczbę wyskakujących na stronach okienek. Strony będą musiały cicho i dyskretnie pytać o to, czy chcecie dostawać od nich powiadomienia. 

Powiadomienia wyświetlane w przeglądarce – jedni używają je za szalenie przydatne narzędzie, inni podejrzewają, że wymyślił je w ramach demonicznej zemsty na internautach jakiś wizjoner cyfrowego sadyzmu. Google chce, żebyśmy wszyscy przenieśli się do tej drugiej grupy i zamiast pomstować do kodu na kolejne wyskakujące okienko, cieszyli się łatwym i przyjemnym w użyciu narzędziem. Aby tego dokonać, wprowadza poważne zmiany w ich wyświetlaniu w Chrome 80.

Google Chrome 80 wyciszy powiadomienia.

Lista wad wyświetlanych na różnych stronach powiadomień potrafi być długa. Zdarza się na przykład, że  przypadkiem klikamy Akceptuj zamiast Blokuj i potem musimy to odkręcać.

Najnowsze wydanie przeglądarki Google'a ma ucywilizować wyświetlanie powiadomień i sprawić, że będą, jak to nazywa firma, cichsze. Wyskakujące okienko z propozycją zapisania się na powiadomienia zastąpi dyskretny dzwoneczek, na komputerze pojawiający się na pasku wpisywania adresu w przeglądarce, na telefonie zaś w dole ekranu. Ikonie będzie towarzyszyła informacja o automatycznym blokowaniu powiadomień i możliwości ich manualnego włączenia.

zmiany w Chrome 80 ciche powiadomienia
Ciche powiadomienia w Chrome 80

Zmiana będzie dostępna w Chrome 80, ale na początku będzie trzeba ją samemu włączyć.

Nowe rozwiązanie nie zostanie od razu narzucone wszystkim użytkownikom. Jeśli uwielbiamy wyskakujące okienka w obecnej formie, możemy jeszcze przez jakiś czas z nimi zostać. Jeśli jednak podoba nam się rozwiązanie proponowane w Chrome 80, będziemy mogli wejść w ustawienia przeglądarki i w nich samodzielnie włączyć ciche powiadomienia.

Automatycznie nowe ustawienia włączą się w dwóch wypadkach – jeśli użytkownik niemal zawsze negatywnie odpowiada na prośbę o powiadomienia lub jeśli na danej stronie bardzo rzadko ktokolwiek włącza powiadomienia.

Na nową wersję Chrome'a trzeba będzie poczekać do początku lutego.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst