REKLAMA

Netatmo prezentuje Inteligentny Zamek z fizycznymi kluczami. Jest zgodny z HomeKitem

Żeby być bardziej precyzyjnym, cały produkt nazywa się Inteligentny Zamek i KluczeI ta nazwa niemal w pełni opisuje tę nowość, choć warto wyjaśnić kilka kwestii. 

06.01.2020 09.40
Netatmo prezentuje Inteligentny Zamek z fizycznymi kluczami. Jest zgodny z HomeKitem
REKLAMA
REKLAMA

Inteligentny Zamek...

 class="wp-image-1065915"

To akurat proste. Netatmo stworzyło zamek, który możemy otwierać i zamykać z poziomu smartfona. Z poziomu smartfona możemy też przyznawać i odbierać innym dostęp do naszego domu - również poprzez aplikację.

Co istotne dla niektórych, zamek w żaden sposób nie komunikuje się z internetem - cała komunikacja z innymi urządzeniami odbywa się przez Bluetooth (i NFC - w przypadku kluczy).

W związku z tym możemy być spokojni chociażby o nasze dane dotyczące dostępu do zamka. Nikt nie będzie w stanie ich wykraść zdalnie, aczkolwiek my z kolei musimy się pogodzić z faktem, że komunikacja z zamkiem będzie się odbywać tylko wtedy, kiedy znajdziemy się bezpośrednio przy nim. Przykładowo urządzenie wyposażone jest w akcelerometr, dzięki któremu wykrywa potencjalne próby włamania. Dowiemy się o nich jednak dopiero wtedy, kiedy podłączymy się do zamka przez Bluetooth (szczęśliwie dostępu możemy udzielać zdalnie).

 class="wp-image-1065903"

Zamek Netatmo można instalować przy tym w miejsce cylindra od standardowego zamka, a jego bateria powinna wytrzymać około 2 lata pracy bez konieczności wymiany. Jeśli będzie blisko rozładownia, użytkownik otrzyma odpowiednie powiadomienie, natomiast jeśli je zignoruje, z pomocą kabla USB będzie mógł skorzystać z awaryjnego otwierania i zamykania do czasu zakupienia i wymiany baterii.

Produkt od Netatmo posiada też certyfikaty bezpieczeństwa A2P, BZ+ i SKG.

... i Klucze

 class="wp-image-1065909"

Tak, fizyczne klucze do smart zamka. Zaznaczmy może od razu - nie są one absolutnie niezbędne. Do domu można się dostać z wykorzystaniem aplikacji i smartfona, ale nie zawsze jest to najlepsze i najwygodniejsze rozwiazanie.

Drugą opcją są więc te klucze, które w zestawie sprzedażowym z zamkiem trafiają do nas w liczbie trzech. Po przypisaniu ich do naszego zamka działają dokładnie tak, jak klasyczne klucze - wyciągamy je z kieszeni, przekręcamy w zamku i już - otwarte.

 class="wp-image-1065888"

Takie rozwiazanie ma jednak chociażby taki plus, że jeśli zgubimy jeden z kluczy, możemy go usunąć z listy kluczy otwierających nasz zamek, a w jego miejsce dokupić i doprogramować kolejny (kluczy nie da się fizycznie dorobić). Tak, koniec z wymienianiem zamka, bo podczas biegania zgubiliśmy klucz i boimy się, że ktoś go znajdzie i w jakiś sposób trafi do naszego domu.

W tym przypadku trzeba jednak pamiętać, że kodowanie kolejnych kluczy lub ich usuwanie może odbywać się wyłącznie lokalnie. Czyli jeśli dziecko zgłosi nam, że zgubiło klucz do domu, to owszem, możemy mu udzielić dostępu do domu przez aplikację, natomiast aż do powrotu do domu nie możemy usunąć klucza z listy tych, które otwierają nasz dom.

Pytanie tylko, czy nie jest to koszt, który warto ponieść, żeby nasze dane dostępowe z zamka nie ocierały się jednak o internet...

 class="wp-image-1065924"

Do tego dochodzi jeszcze wsparcie dla HomeKit.

REKLAMA

Wprawdzie Siri raczej nie otworzy nam drzwi, ale za to będzie można ustawić odpowiednie sceny czy zależności przy zamykaniu i otwieraniu drzwi. Przykładowo po ich zamknięciu na klucz światła zostaną zgaszone, rolety zaciągnięte, a temperatura ogrzewania obniżona.

Na razie niestety nie wiadomo, w jakiej cenie sprzedawany będzie Inteligentny Zamek i Klucze Netatmo.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA