Oprogramowanie  / News

Jak podkręcić Maca? Apple pracuje nad Trybem Pro, który pozwoli zwiększać wydajność komputerów

Trwają testy Trybu Pro dla systemu macOS, którego przeznaczenie na razie nie jest do końca jasne. Szczątkowy opis sugeruje jednak, że będzie to funkcja zwiększająca wydajność komputera kosztem czasu pracy na akumulatorze.

Redakcja 9to5Mac dokonała ciekawego odkrycia analizując pliki konfiguracyjne najnowszej wersji testowej macOS-a Catalina. Mowa o tajemniczym Trybie Pro, którego na razie nie można włączyć – lub jeszcze nikt nie odkrył jak to zrobić – i który najpewniej służy do podkręcania sprzętu w komputerach Mac.

macos tryb pro

Świadczyć mogą o tym szczątkowe opisy tego trybu, jakie również odnaleziono w tychże plikach. Według jednego, Tryb Pro zapewni wyższą wydajność aplikacji, co może wpłynąć na krótszy czas pracy komputera na akumulatorze i głośniejszą pracę wentylatorów komputera.

Odnaleziono też komunikat o treści informującej o zatwierdzeniu przez użytkownika nowej prędkości obrotowej wentylatorów. Tryb Pro ma się też automatycznie wyłączać po dobie od jego włączenia, jeżeli użytkownik sam tego nie zrobi.

Tryb Pro wydaje się być odpowiednikiem zarządzania energią w Windowsie 10.

macos tryb pro

Bezpośredni konkurent Cataliny pozwala regulować parametry pracy urządzenia na którym jest zainstalowany za pomocą dość intuicyjnego slidera. Możemy decydować czy zależy nam przede wszystkim na szybkości, czy też na długim czasie pracy na akumulatorze.

Tryb Pro w macOS-ie prawdopodobnie realizować będzie podobną funkcję, dostosowując parametry pracy podzespołów do naszych bieżących potrzeb.

Należy pamiętać, że omawiany Tryb Pro nie został oficjalnie zapowiedziany, a wzmianki na jego temat w wersji testowej macOS-a świadczą tylko o tym, że Apple go testuje – może jednak zdecydować się nie dołączać go do wersji produkcyjnej. Trzymamy kciuki by jednak tak się stało: to pożyteczna funkcja, której MacBookom nieco brakuje.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst