REKLAMA

Jak w 10 minut uruchomić bezpłatny system do zarządzania Kubernetesem?

W ostatnich latach Kubernetes wziął szturmem arenę technologiczną. Obecnie jest wykorzystywany przez firmy każdej wielkości. I odmieniany przez wszystkie przypadki, czasem w dość zabawny sposób. Jak pokierować jego wdrożeniem, aby zmaksymalizować zwrot z inwestycji w chmurze?

09.01.2020 14.05
Jak w 10 minut uruchomić bezpłatny system do zarządzania Kubernetesem?
REKLAMA
REKLAMA

Do utworzenia klastra Kubernetes potrzebne jest narzędzie do zarządzania nim (master, etcd). Powinno być ono postawione na różnych, niezależnych serwerach, aby zminimalizować ryzyko utraty konfiguracji klastra i w konsekwencji kontroli nad nim. Do tego dochodzi konieczność konfiguracji węzłów, na których docelowo będzie działać aplikacja. W rezultacie nawet dla najprostszej usługi, infrastruktura zaczyna się od 5 - 10 serwerów fizycznych lub wirtualnych.

Na dodatek masterem Kubernetesa trzeba stale zarządzać, aktualizować go, robić kopie zapasowe danych. Ma to duże znaczenie już podczas samego planowania architektury aplikacji. A całkowity koszt może okazać się zbyt duży, żeby pokusić się o postawienie aplikacji na Kubernetesie. Zwłaszcza, jeśli chce się to zrobić samodzielnie.

Dlaczego Kubernetes z Oktawave?

Oktawave Kubernetes Service (OKS) to usługa, która znacznie zmniejsza te bariery. Wszystkie elementy mastera są utrzymywane przez Oktawave. Użytkownik tworzy tylko nowy klaster w panelu, w kilka minut dostaje do niego dostęp i od razu może uruchamiać swoją aplikację.

OKS jest zintegrowany z innymi usługami Oktawave, takimi jak OCI (wirtualne instancje serwerowe), OVS (storage blokowy) czy ODNS (load balancer). Pozwala to na dodawanie węzłów i storage’u do klastra, i to bezpośrednio z panelu admina.

Finalnie użytkownik w przeciągu 10 minut, jest w stanie stworzyć nowy klaster, który nie wymaga żadnej dodatkowej konfiguracji. Dostęp przez API Kubernetesa pozwala praktycznie od razu zdeployować gotową aplikację na klastrze.

Co zyskujesz?

Kubernetes został zaprojektowany na tych samych zasadach, które pozwalają Google’owi uruchamiać miliardy kontenerów tygodniowo, dlatego może się skalować bez zwiększania zespołu operacyjnego. Z OKS można zapewnić aplikacjom webowym skalowalność, wysoką dostępność i niższe koszty wdrożenia kolejnych wersji.

Aplikacja wdrożona w OKS może być równolegle wdrożona na innych chmurach z zainstalowaną obsługą klastrów Kubernetes. Klastry uruchomione w ramach OKS można swobodnie dostosowywać do rosnącej skali aplikacji. Nieustanny monitoring klastrów umożliwia błyskawiczne reagowanie na potencjalne awarie, a infrastruktura chmurowa zapewnia wysoką dostępność (HA).

Oktawave Kubernetes Service wspomaga zespoły programistów, administratorów i inżynierów DevOps w procesie wdrażania i testowania aplikacji. Daje swobodę korzystania z lokalnej, hybrydowej lub publicznej infrastruktury chmury, pozwalając bez wysiłku przenosić obciążenie pracą. Dzięki usłudze OKS można budować i rozwijać serwisy, które wspierają inne aplikacje dowolną logiką biznesową, obsłużą zapytania do bazy i przetworzą dane. Można też rozwijać aplikacje w oparciu o procesy CI/CD, aby skrócić cykle wdrożeniowe i poprawić wydajność zespołów IT.

Ile kosztuje Kubernetes w Oktawave?

Wszelkie zasoby do zarządzania klastrem udostępnione są bezpłatnie. Użytkownik płaci tylko za zużycie zasobów, potrzebnych do uruchomienia jego aplikacji, według cennika. W ramach architektury klastra Kubernetes można korzystać z instancji serwera, sieci prywatnych, storage’u, load balancera i publicznego adresu IP.

REKLAMA

*Materiał powstał we współpracy z Oktawave – partnerem technologicznym Spider’s Web

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA