Bezpieczeństwo  / News

Od teraz iPhone może być twoim kluczem do konta Google. To wyjątkowo bezpieczne

Google’a uznał iPhone'a za naprawdę bezpieczny telefon. Urządzenie firmy Apple z iOS-em może stać się fizycznym kluczem bezpieczeństwa firmy z Mountain View.

W sklepie App Store pojawiła się aktualizacja aplikacji Google Smart Lock na iOS-a. Od teraz użytkownicy mogą zmienić swojego iPhone’a lub iPada w fizyczny klucz bezpieczeństwa wykorzystywany do uwierzytelniania dwuskładnikowego z wykorzystaniem fizycznego klucza bezpieczeństwa. Może to ułatwić życie wielu osobom dbającym o prywatność swoich danych.

Jak właściwie działa fizyczny klucz bezpieczeństwa w uwierzytelnianiu dwuetapowym konta Google z wykorzystaniem iPhone'a?

W przypadku przedsiębiorstwa z Mountain View klucz bezpieczeństwa wykorzystywany jest do uwierzytelniania usług tej firmy w przeglądarce Chrome. Przy próbie zalogowania się na konto z nowego urządzenia, aplikacja Google’a wyświetli powiadomienie na urządzeniu z iOS-em z zainstalowaną aplikacją Google Smart Lock.

Trzeba przy tym pamiętać, że do działania aplikacji Google Smart Lock należy włączyć Bluetooth w telefonie oraz urządzeniu, na które się logujemy - czyli w komputerze, tablecie itp. Urządzenia muszą być też w dość bliskiej odległości od siebie, aby się wzajemnie wykryły i nawiązały połączenie.

google smart lock security key

Google Smart Lock na iPhone’y i iPady

Aby się zalogować na konto Google, trzeba autoryzować użytkownika poprzez skan twarzy Face ID lub dotknięcie czytnika linii papilarnych - Touch ID. Jak podaje serwis MacRumors, pracownik Google’a utrzymuje, że dzięki temu funkcja uwierzytelniania właściciela konta wykorzystuje sprzętową warstwę Secure Enclave. To świetna wiadomość dla osób, które chcą z tego rozwiązania skorzystać.

Secure Enclave to specjalnie wydzieloną przestrzeń w pamięci urządzeń Apple'a, do której system operacyjny oraz aplikacje użytkownika nie mają swobodnego dostępu. To właśnie tam przechowywane są cyfrowe twarzy wykonane przez Face ID i skany odcisków palców wykonane z użyciem Touch ID.

W rezultacie w nowej wersji aplikacji Google Smart Lock, którą można pobrać ze sklepu App Store, dodatkową warstwą bezpieczeństwa przy uwierzytelnianiu dwuskładnikowym będzie wykorzystanie klucza bezpieczeństwa wbudowanego w telefon. Nic tylko korzystać.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst