REKLAMA

Jedna centralka, by wszystkimi rządzić. Fibaro prezentuje Home Center 3

Fibaro sukcesywnie podbija światowy rynek smart home i zdecydowanie nie ma powodów do kompleksów. Home Center 3 to jednak zupełnie nowy poziom funkcjonalności i zaawansowania.

09.01.2020 18.38
fibaro home center 3
REKLAMA
REKLAMA

Sercem niemal każdego inteligentnego domu jest centralka. To ona spina wszystkie elementy naszego domowego ekosystemu urządzeń elektronicznych w jedną, koherentną i współpracującą ze sobą całość. Bez wątpienia jest więc bardzo ważnym, jeśli nie najważniejszym elementem smart home – mimo że na co dzień raczej do niej nie zaglądamy.

Polska firma Fibaro od lat ma w swojej ofercie bardzo konkurencyjne produkty do smart home. To, co jednak pokazała na CES 2020 robi wrażenie. Centralka Home Center 3 obsługuje nie tylko protokół Z-Wave, ale również protokoły radiowe Nice, ZigBee. Do komunikacji ze światem wykorzystywane jest połączenie przewodowe (Ethernet) lub bezprzewodowe (WiFi). Home Center 3 zaoferuje też większy od poprzednika o 50 proc. zasięg (do 150 m).

Fibaro Home Center 3 – kompatybilność z niemal wszystkim.

Mnogość obsługiwanych standardów to nie jedyna cecha nowej centrali. Fibaro zadbało, by samo urządzenie zawierało mocne podzespoły, dzięki którym urządzenie będzie można programowo uaktualnić w przyszłości. Zarządza nią czterordzeniowy układ ARM (Cortex A53 1,2 GHz) z 2 GB RAM (dwukrotnie więcej niż w poprzedniej wersji) i 8 GB pamięci (wcześniej 2 GB).

fibaro home center 3 class="wp-image-1067964"

Nie zapomniano też o zgodności z popularnymi konsumenckimi rozwiązaniami. Home Center 3 będzie współpracować z takimi rozwiązaniami jak IFTTT, Sonos, Alexa, Asystent Google, Siri, Netatmo, D-Link czy Samsung SmartThings –  a także wiele innych.

Samo urządzenie, choć prawdopodobnie raczej nie będzie u nas istotnym elementem wnętrza, również wygląda nieźle. Plastikowa obudowa typu soft-touch w czarno-miedzianych barwach przypomina zaawansowane urządzenie RTV, a nie specjalistyczny sprzęt, jakim faktycznie jest.

Home Center 3 ma anteny znajdujące się wewnątrz obudowy, na dodatek producent zapewnia, że kreator konfiguracji centrali jest banalnie prosty w obsłudze - ma sobie z nim poradzić nawet mało zaawansowany użytkownik. Bardziej zaawansowani użytkownicy i eksperci docenią setki kluczowych funkcji, które pomogli stworzyć na bazie własnych doświadczeń, a wśród nich możliwość konfiguracji automatyzacji za pomocą takich narzędzi, jak sceny blokowe, zdarzenia LUA czy Quick Apps.

Ważne jest również bezpieczeństwo.

REKLAMA

Za ochronę przed cyberatakami na nasz system smart home odpowiadają wbudowane rozwiązania od Kaspersky Lab, a także szyfrowanie danych i możliwość pracy nawet jeśli z jakichś względów dostęp do chmury będzie ograniczony. Home Center 3 uzyskała certyfikat VDE dla bezpieczeństwa elektrycznego: CB Certificate oraz EU-Type Examination Certificate.

Home Center 3 ma być lada moment wprowadzona do sprzedaży. Cena nie jest znana.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA