REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Ekologia

Milion martwych ptaków. Nurzyki nie były przygotowane na zmiany klimatu i fale upałów

Chodzi dokładnie o populację nurzyków zwyczajnych. Od lata 2015 r. do wiosny 2016 r. na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych znaleziono ok. 62 tys. martwych przedstawicieli tego gatunku.

17.01.2020
9:27
Milion martwych ptaków. Nurzyki nie były przygotowane na fale upałów
REKLAMA
REKLAMA

Mówimy tu o linii brzegowej rozciągającej się między Kalifornią i Alaską. Większość martwych ptaków wykazywało oznaki śmierci głodowej. Fakt ten zainteresował naukowców na tyle, że postanowili oni przeprowadzić śledztwo w tej sprawie.

Nurzyki zwyczajne nie były przygotowane na zmianę klimatu

Głównym źródłem pożywienia nurzyków, jak sugeruje nawet nazwa tego gatunku, stanowią ryby, które nurzyki wyławiają z morza, nurkując w nim przez kilka sekund. John Piatt z US Geological Survey, który zainteresował się tym tematem długo zastanawiał się co spowodowało śmierć głodową tylu ptaków i to na tak znacznym obszarze.

Rozwiązaniem zagadki okazały się fale upałów, które nawiedziły zachodnie wybrzeże w tamtym okresie. W jaki sposób? Pomiędzy 2013 i 2016 r. morska woda w rejonie zachodniego wybrzeża Ameryki Północnej miała rekordowo wysoką temperaturę, co przekłada się bezpośrednio na wzrost zapotrzebowania na pokarm wśród morskich, zmiennocieplnych drapieżników.

Dorsze na przykład, żeby utrzymać odpowiednią temperaturę ciała muszą jeść o wiele więcej. Piatt uważa, że to właśnie zwiększone zapotrzebowanie na pokarm wśród zmiennocieplnych drapieżników doprowadziło do sytuacji, w której dla nurzyków po prostu zabrakło pożywienia.

Codzienne zapotrzebowanie na pokarm u tych ptaków jest bowiem całkiem spore. Dorosły nurzyk musi jeść codziennie pokarm ważący połowę jego całkowitej masy. Tak duże zapotrzebowanie oznacza również, że po maksymalnie 5 dniach bez jedzenia, nurzyk umiera śmiercią głodową.

Piatt po starannych badaniach ptaków, danych z połowów w tamtym rejonie i temperatury wody zmierzonej w okresie od lata 2015 r. do wiosny 2016 r. doszedł do wniosku, że utrudniony dostęp do pożywienia wywołany większą temperaturą wody morskiej jest najsensowniejszym rozwiązaniem tej zagadki.

Ile ptaków zginęło z głodu?

Zespół Piatta oszacował również ile nurzyków mogło zginąć na całym obszarze zachodniego wybrzeża. Wynik uzyskany dzięki ekstrapolacji danych wynosił ok. miliona ptaków.

Liczbę tę należy traktować szacunkowo, jednak zdaniem naukowców, nawet jeśli jest trochę zawyżona i tak odbije się bardzo negatywnym skutkiem na populacji nurzyków, której odbudowanie może zająć tym ptakom sporo czasu. Nie wspominając już o tym, że podobne fale upałów mogą powrócić w każdej chwili. Średnia temperatura na naszej planecie wciąż rośnie.

To kolejny niespodziewany efekt wywołany przez zmiany klimatu

Zmieniający się klimat ma coraz większy wpływ na nasze otoczenie. Wiele z tych zmian pojawia się niespodziewanie i wywołuje konsekwencje, których jeszcze kilka lat temu nikt się nie spodziewał. Rosnące temperatury przyczyniają się w coraz większym stopniu (pośrednio bądź bezpośrednio) do coraz większej liczby zgonów - zarówno zwierząt, jak i ludzi.

REKLAMA

Raporty dotyczące skutków globalnego ocieplenia, które publikowane są coraz częściej prognozują, że to dopiero początek i że najgorsze dopiero przed nami. Migracje klimatyczne, konflikty, masowe wymieranie gatunków, kurczące się zasoby wody pitnej, problemy z uprawą coraz większej liczby gatunków roślin, etc.

Sceptycy twierdzą oczywiście, że to wszystko przebiega w ramach naturalnego cyklu, który zachodzi na naszej planecie od milionów lat. Problem jednak polega na tym, że nasza cywilizacja przyspiesza ten proces w znacznym stopniu (niektórzy naukowcy twierdzą wręcz, że udało nam się go totalnie zaburzyć i postawić na głowie) i w tempie, na które nie jesteśmy totalnie gotowi.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA