Gry  /  News

E3 2020 bez Sony oraz PlayStation 5. Gwiazdą największych targów w branży gier może być Microsoft

E3 2020 bez Sony i PlayStation 5. Microsoft może zdobyć targi

Analitycy rynkowi co roku wskazują na malejącą rolę targów E3 i co roku dostajemy kapitalne widowisko, które wspominamy później przez kolejne miesiące. Niestety, podczas imprezy E3 2020 zabraknie Sony oraz konsoli PlayStation 5.

Gdy czytam o spadającym znaczeniu targów E3 mam przed oczami jedną scenę. Mamy 2019 rok, konferencję Microsoftu i część poświęconą Cyberpunkowi 2077. Nagle ma scenie pojawia się on - Keanu Reeves. Niesamowity moment, który ewoluuje jako seria grafik, memów i ścinek w serwisach informacyjnych na całym świecie. Gdyby CDP RED rozwiązał to jako własny stream, efekt WOW byłby o wiele mniejszy.

Oczywiście, w dobie szerokiego dostępu do Internetu znaczenie takich imprez jak E3 w naturalny sposób jest osłabiane. Wystawienie się w Las Vegas to wielkie koszta. Możliwość kompromitacji przed żywą publiką również jest istotna. Z kolei za pomocą prostego, taniego streamu możemy dotrzeć do porównywalnej, a może nawet większej liczby potencjalnych odbiorców. Mimo wszystko obecność na E3 to wciąż siła. To prestiż. To emocje.

Dlatego naprawdę szkoda, że na E3 2020 zabraknie Sony i PlayStation 5.

Sony oficjalnie potwierdziło to, o czym mówiło się w kuluarach przez kilka ostatnich dni - firmy zabraknie na tegorocznych targach. Czyli będzie dokładnie tak, jak rok temu. Podczas E3 2019 Sony również było wielkim nieobecnym, oddając scenę Microsoftowi oraz Nintendo. Wtedy wielu z nas sądziło, że Japończycy wrócą właśnie w 2020 r., z konsolą nowej generacji trzymaną pod pachą.

Sony ma jednak inne plany na promocję swojej nadchodzącej platformy do gier wideo. Firma najprawdopodobniej zorganizuje własną konferencję bądź szereg mniejszych spotkań medialnych. Oczy i obiektywy serwisów technologicznych są aktualnie zwrócone w kierunku Nowego Jorku. To tam Sony planuje zorganizować wielodniową imprezę Experience PlayStation. Jej rzekomym zwieńczeniem może być właśnie prezentacja PS5.

Experience PlayStation to wydarzenie, które potrwa od 14 stycznia aż do 16 lutego 2020 r. Impreza odbędzie się na Sony Square, a z opisu wynika, że będzie poświęcona grom na PS4 oraz PSVR. Co oczywiście nie wyklucza, że Sony planuje coś ciekawego na zakończenie inicjatywy. Oczywiście to tylko i wyłącznie jedna z wielu możliwości. Równie dobrze PlayStation 5 może zostać zaprezentowane dopiero za kilka miesięcy.

Microsoft ma szansę, aby podbić E3 2020 Xboksem Series X.

Targi w Las Vegas to dobra okazja aby zaprezentować gry, które pojawią się na Xboksie Series X oraz Xboksie One. Halo Infinite, nowa Forza, Flight Simulator i (najprawdopodobniej) nowe Fable to tytuły mogące tchnąć tak potrzebny wiatr w żagle Microsoftu. Marka Xbox znajduje się aktualnie w defensywie, przegoniona przez Sony oraz Nintendo. Ekipa Phila Spencera na E3 może tylko zyskać, bo jako trzeci pod względem liczby graczy podmiot na rynku nie ma już z kim przegrać.