Foto / Artykuł

Drony to nie tylko DJI. Do gry powraca GoPro Karma i Autel nagrywający w 8K

DJI kontroluje przeszło 70 proc. rynku dronów, ale konkurencja nadal walczy i ma powody do dumy. Nowe drony Autem nagrywają w 6K i 8K, a GoPro naprawia Karmę.

Targi CES w Las Vegas to nie tylko wysyp laptopów i sprzętu RTV, ale też nowe drony. DJI na swoim wielkim stoisku pokazało głownie dotychczasowe produkty, a jedyną ważną premierą były lidary, czyli sensory skanujące otoczenie, wykorzystywane m.in. w nowoczesnych autach. Lidary DJI można będzie stosować m.in. na przemysłowych dronach.

A co z nami, zwykłymi konsumentami? Krążą plotki o nowej generacji drona DJI Mavic 3, ale na razie chiński producent nie odnosi się do nich w żaden sposób. Na odświeżenie czeka też DJI Mavic Air, ale losy następcy nie są jasne po ostatniej premierze Mavica Mini.

W międzyczasie konkurencja DJI nie śpi. GoPro nieoczekiwanie wdraża aktualizację drona Karma.

GoPro Karma miał wyjątkowo złą passę. Był to jeden z pierwszych składanych dronów na rynku, a do tego miał jedyne w swoim rodzaju mocowanie kamery. Była to kamera GoPro, którą można było wyjąć z drona razem z gimbalem i nagrywać na ziemi.

GoPro Karma wycofany z rynku

Produkt zapowiadał się świetnie, ale na skutek źle zaprojektowanego układu zasilania, drony Karma zaczynały dosłownie spadać z nieba. GoPro wycofało produkt ze sprzedaży, a szybko po tej wpadce DJI pokazało pierwszego Mavica Pro, który wyprzedził całą branżę o kilka lat. GoPro ostatecznie wycofało się z rynku dronów.

Mimo to sprzedało się sporo dronów GoPro, a po aktualizacjach są one bardzo ciekawymi urządzeniami. Niestety pojawiły się problemy z kalibracją kompasu wywołane faktem przesuwania się bieguna magnetycznego Ziemi. Dron projektowany przed 2018 r. nie był gotowy na szybkie przesuwanie się pola magnetycznego w 2020 r., co chwilowo uziemiło sprzedany drony Karma.

GoPro Karma wycofany z rynku

GoPro stanęło jednak na wysokości zadania i wypuści nowe oprogramowanie Karmy, w którym zmiany pola magnetycznego będą uwzględnione, a drony nadal będą działać poprawnie. I to pomimo faktu, że oficjalnie firma porzuciła dział dronów! Brawo, tak właśnie powinno wyglądać wsparcie swoich produktów i swoich klientów.

Nowe drony Autel EVO 2 to fotograficzne potworki. Nagrywają w 8K i fotografują w 48 megapikselach.

autel evo 2

Autel Robotics pokazał na CES trzy nowe drony serii EVO 2. Są to składane konstrukcje skierowane do wymagających fotografów i filmowców. Poza możliwościami kamer, drony wyróżniają się też parametrami lotu. Akumulator wystarczy aż do 40 minut latania, a zasięg sięga 9 km. Do tego producent dokłada system wykrywania i omijania przeszkód działający w każdym kierunku. Jest to możliwe dzięki 12 kamerkom i dwóm sonarom, co czyni to rozwiązanie najbardziej zaawansowanym systemem bezpieczeństwa w dronach.

Autel rozwinął też swój system automatycznego śledzenia obiektów, który teraz nosi nazwę Dynamic Track 2.0. Dzięki nowemu procesorowi i wsparciu AI, system wykrywa do 64 obiektów w kadrze i analizuje ścieżki ruchu każdego z nich.

Przejdźmy jednak do kamer, bo to one grają pierwsze skrzypce w dronach Autel EVO 2.

Bazowy dron EVO 2 ma kamerkę z niewielką „smartfonową” matrycą, za to z ogromną rozdzielczością. Potrafi robić zdjęcia w 48 megapikselach i nagrywać wideo 8K.

Jeszcze ciekawiej wypada Autel EVO 2 Pro, w którym znajduje się duża matryca o przekątnej 1 cala, zdolna nagrywać wideo w 6K. Jest ona zespolona z obiektywem o zmiennej przysłonie w zakresie f/2.8 - f/11.

Trzeci dron serii to Autel EVO 2 Dual, w którym obok kamery 8K znalazła się druga kamerka termowizyjna produkcji firmy Flir, lidera branży.

autel evo 2

Niestety nie znamy jeszcze cen nowych produktów. Drony prezentują się zjawiskowo i pod kątem parametrów mocno prześcigają serię DJI Mavic Pro. Ciekaw jestem jaka będzie odpowiedź Chińczyków. Historia pokazuje, że DJI nie lubi być w tyle i jest mocno wyczulone na ruchy konkurencji, więc można wnioskować, że przewaga Autela będzie tylko chwilowa.

nie mobile
przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst