REKLAMA

2019 Travel Photographer of the Year. Oto najlepsze zdjęcia podróżnicze roku

Konkurs fotograficzny 2019 Travel Photographer of the Year udowadnia, że nie trzeba być ani zawodowym fotografem, aby podróżować po świecie i robić świetne zdjęcia. Pokazuje też, że mając zaledwie 11 lat można fotografować i robić to naprawdę dobrze. 

22.01.2020 14.26
Fot. Trevor Cole / tpoty.com
REKLAMA

Najlepsze fotografie podróżnicze roku są zaskakujące, zachwycające, czasami przerażające. Otwierają oczy i inspirują: zarówno do podróżowania po świecie, jak i fotografowania. To selekcja najlepszych prac z ponad 20 tys. zdjęć zostało zgłoszonych w 2019 r. przez fotografów zawodowych i amatorów z 144 krajów.

REKLAMA

Nagrody zostały ocenione przez międzynarodowy panel ekspertów z dziedziny fotografii, w skład którego wchodzili m.in. panamski podwójny laureat nagrody Pulitzera Essdras M Suarez i Lawrence Jackson, były oficjalny fotograf Białego Domu z administracji Obamy. Współzałożyciel konkursu Travel Photographer of the Year, Chris Coe, powiedział:

Wybór zwycięzców, choć żmudny z tak wieloma wspaniałymi zdjęciami do wyboru, zawsze jest radością, a widok bogactwa kreatywności z całego świata jest zarówno ekscytujący, jak i stymulujący. Tegoroczne zwycięskie prace wyróżniają się we wszystkich kategoriach, są eleganckie i czasami prowokujące do myślenia. Portfolio ogólnego zwycięzcy Katy Gomez Catalina jest piękne, wrażliwe i różnorodne. Druga w historii kobieta, laureatka klasyfikacji generalnej Travel Photographer of the Year, Katy jest godnym zwycięzcą.

Zwycięzcy różnych kategoria zdobyli cenne nagrody, w tym stypendia pieniężne, aparaty fotograficzne Fujifilm X-T3 z obiektywami, lornetki Swarovski Optik, ekspedycję żaglowców z firmą Wildfoot Travel, warsztaty fotograficzne, wysokiej klasy odzież outdoorową z Páramo, oprawy portfolio czy członkostwo w Królewskim Towarzystwie Fotograficznym.

Poniżej wybrałem tylko małą część najlepszych fotografii nagrodzonych w konkursie. Pełną galerię można oglądać na stornie konkursu tpoty.com. Gwarantuję, lepszych zdjęć dzisiaj nie zobaczycie.

Zwycięzca konkursu TPOY 2019 podróżuje w czasie wolnym od pracy zawodowej

Fot. Katy Gomez Catalina/ tpoty.com
Fot. Katy Gomez Catalina / tpoty.com

Urodzona w Ubedzie w Hiszpanii Katy jest fotografem amatorem z tytułem doktora weterynarii. Jej praca związana jest z kontrolą urzędową w zakresie zdrowia publicznego, z naciskiem na interakcję pomiędzy zdrowiem ludzi i zwierząt. Jako pasjonatka fotografii podróżniczej, Katy odwiedziła ponad 60 krajów, a jej zdjęcia były wystawiane w całej Hiszpanii, a także we Francji, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Indiach, Iranie i Kolumbii.

Nagrodzone czarne-białe zdjęcia Katy Gomez Cataliny są nastrojowe i zróżnicowane. Poruszają wiele różnych tematów, od życia mieszkańców Batwy w Ugandzie po esplanadę Luwru w Paryżu. Warto też podkreślić, że Katy jest dopiero drugą w swojej 17-letniej historii generalną zwyciężczynią głównej nagrody konkursu TPOY.

Patrzę na świat, nie tylko po to, by świadczyć o tym, co widzę, ale przede wszystkim, by wyrazić osobistą perspektywę, punkt widzenia, interpretację, a nie tylko przedstawienie. Moje prace są bardzo zróżnicowane, ponieważ fotografia podróżnicza jest wspólnym ogniwem wszystkich moich prac. Aparat fotograficzny stał się nieodłącznym towarzyszem, nie mogę widzieć świata, jeśli nie oczami aparatu, za pomocą tych obrazów komponuję swoją historię podróży jako pisarz z jego dziennikiem. Nie robię zdjęć dla innych, ale dla siebie, dla czystej przyjemności fotografowania. Ale jeśli mogę wywołać emocje również u tych, którzy je oglądają, moja satysfakcja jest zwielokrotniona — komentuje swoją twórczość Katy Gomez Catalina.

Dla nas jej historia jest bardzo inspirująca. Autorka nie jest pełnoczasową fotografką. Zajmuje się fotografowaniem po godzinach pracy, w czasie swoich licznych podróży. Wbrew pozorom wielu wybitnych fotografów robi lub robiło zdjęcia w wolnym czasie. W dzisiejszych czasach, kiedy naprawdę trudno jest utrzymać się z fotografii, taka postawa wydaje być naprawdę kusząca. Bycie zawodowym fotografem i zarabianie na zdjęciach ma oczywiście sporo zalet, ale wielu twórców ma trudności ze znalezieniem czasu na swoje własne projekty. Zatraca się w pracy komercyjnej, powoli się wypalając lub tracąc prawdziwą pasję i świeżość. W takim układzie fotografie jest wyczekiwaną chwilą, pełną pasji, wolności i kreatywności.

Young Travel Photographer of the Year ma zaledwie 11 lat

Również w kategorii młodzieżowej, tytuł Young Travel Photographer of the Year otrzymała kobieta, a w zasadzie dziewczynka. 11-letnia Indigo Larmour z Irlandii stała się jedną z najmłodszych w historii uczestników konkursu, który otrzymali tytuł Młodego Fotografa Podróżnego Roku. Ma piękne portfolio przedstawiające pracę ludzi w Indiach. Autorka ma wyczucie, zarówno chwili jak i kompozycji i kolorów. Gdybym nie wiedział to nigdy nie powiedziałbym, że te klatki są zrobione przez 11-letnie dziecko. Jak mówi Indigo, pierwszy kontakt z fotografią miała już w wielu 8 lat!

Fot. Ankit Kumar / tpoty.com
Fot. Indigo Larmour / tpoty.com

Kiedy miałam 8 lat, „pożyczyłam” jeden z aparatów mojej mamy i zakochałam się w tym, jak widziałam świat przez aparat. Od tego czasu nasze podróże pozwoliły mi uchwycić wiele niesamowitych miejsc i ludzi, którzy tam mieszkają. Bycie dzieckiem oznacza, że często patrzę na codzienne czynności z innej perspektywy. Uwielbiam mieszkać w Indiach, ponieważ zawsze dzieje się tam coś ciekawego, a kolory są takie piękne.  Lubiłam używać moich zdjęć do szkolnych projektów, w tym takiego, który podkreślał wpływ zanieczyszczeń na dziką przyrodę, co zrobiłam w zeszłym roku w mojej szkole w Indiach. Fotografowanie dzikiej przyrody jest jednak trudne w moim wieku, ponieważ obiektywy są tak duże i ciężkie!  Kiedy będę starsza, chciałabym być fotografem i podkreślać kwestie związane z ochroną środowiska oraz opowiadać historie ludzi, których spotykam na zdjęciach - mówi Indigo Larmour.

Zdjęcia podróżnicze-dokumentalne

Fot. Kiran Ridley / tpoty.com
Fot. Kiran Ridley / tpoty.com

Sztuka podróżowania

Fot. Paul Sansome / tpoty.com
Fot. Paul Sansome / tpoty.com

Sztuka podróżowania, najlepsze zdjęcie pojedyncze

Fot. Sumit Dua / tpoty.com
Fot. Sumit Dua / tpoty.com

Zagrożona planeta

Fot. Alain Schroeder / tpoty.com
Fot. Alain Schroeder / tpoty.com

Zagrożona planeta, zdjęcia pojedyncze

Fot. Jason Edwards / tpoty.com
Fot. Jason Edwards / tpoty.com

Ludzie i kultury

Fot. Trevor Cole / tpoty.com
Fot. Trevor Cole / tpoty.com

Ludzie i kultury - zdjęcia pojedyncze

Fot. Debdatta Chakraborty / tpoty.com
Fot. Debdatta Chakraborty / tpoty.com

Dreszcze i przygody

Fot. Brian Clopp / tpoty.com
Fot. Brian Clopp / tpoty.com

Dreszcze i przygody - zdjęcie pojedyncze

Fot. Quanhou Lu / tpoty.com
Fot. Quanhou Lu / tpoty.com

Od zmierzch do świtu - dwóch zwycięzców

Fot. Will Burrard-Lucas / tpoty.com
Fot. Will Burrard-Lucas / tpoty.com
Fot Sumit Dua / tpoty.com
Fot Sumit Dua / tpoty.com

Oceany, morza, rzeki, jeziora

Fot. Ignacio Palacios / tpoty.com
Fot. Ignacio Palacios / tpoty.com
REKLAMA

Życie ulicy, nagroda publiczności

Fot. Robin Yong / tpoty.com
Fot. Robin Yong / tpoty.com
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA