REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Gry

Notebooki z ARM jako energooszczędne PC do grania? Wkrótce nowa faza testów xCloud

Przyszły rok wydaje się być tym, w którym Microsoft będzie starał się przepchnąć smartbooki do mainstreamu. Jedną z kolejnych platform testowych dla usługi xCloud mają być właśnie PC z procesorami ARM.

07.12.2019
12:14
Notebooki z ARM i xCloud jako energooszczędne PC do grania
REKLAMA
REKLAMA

xCloud to znajdująca się na dziś w fazie testów usługa z grami strumieniowanymi – a więc to przyszły konkurent dla funkcjonujących już na rynku Stadii, PlayStation Now i GeForce Now. Atutem wszystkich powyższych jest fakt, że wymagają one bardzo niedrogiego sprzętu do zabawy z nawet bardzo wymagającymi grami – wszak wszystko i tak przeliczane jest w chmurze, a rola naszego urządzenia zredukowana jest do wyświetlania transmisji wideo i odbierania sygnałów z gamepada.

Na dziś xCloud jest dostępny wyłącznie na Androida, choć docelowo ma działać wszędzie gdzie tylko to możliwe – na iOS-ie, webowo, na macOS-ie i tak dalej. To co jednak zaskoczyło to ogłoszenie, że jedną z kolejnych platform testowych ma być Windows 10 – ze szczególnym nastawieniem na testowanie go na procesorach ARM.

xCloud na Surface Pro X i innych komputerach z ARM. Genialny ruch.

Notebooki działające na Windows 10 i układach ARM to na razie urządzenia egzotyczne. Albo są niesamowicie drogie – jak Surface Pro X – albo też oferują bardzo niską wydajność, pozwalającą raczej tylko na wykonywanie podstawowych zadań. Zupełnie nie nadają się do gier.

Tyle że te same smartbooki wydają się wręcz być stworzone dla usługi xCloud. Usługa największe wymagania stawia w zakresie dekodowania strumieni multimedialnych i wydajności modułów radiowych urządzenia gracza. A przecież stosowane w tych urządzeniach procesory Qualcomma mają wbudowane moduły do przetwarzania wideo w wysokiej rozdzielczości, zawierają też jedne z najszybszych modemów i modułów Wi-Fi i Bluetooth na rynku.

REKLAMA

Może się okazać, że tańsze i energooszczędne smartbooki będą działać szczególnie dobrze z xCloudem, stając się wymarzonym gamingowym laptopem dla ubogich, który przy okazji pozwoli na podstawową pracę biurową czy wygodne surfowanie po Sieci.

Wiele jednak zależy od jakości samego xClouda. Recenzje testerów są pełne uznania, jednak owe testy są prowadzone na relatywnie małą skalę. PlayStation Now i GeForce Now z uwagi na ograniczenia techniczne nigdy nie zdobyły większej popularności, a Stadia jest już na dziś głównie obiektem żartów. Jeżeli xCloud będzie równie atrakcyjny co konkurencja będzie dla laptopów z ukadami ARM znikomą wartością dodaną. Trzymajmy kciuki.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA