REKLAMA

Powiększa obraz z 500 do 1500 pikseli bez straty jakości. To nowa funkcja w Pixelmator Pro

Pixelmator Pro nauczył się nowej sztuczki. Dzięki sztucznej inteligencji potrafi generować powiększone obrazy aż o dziewięciokrotnie większej powierzchni bez straty jakości.

18.12.2019 19.21
pixelmator pro
REKLAMA
REKLAMA

Pixelmator Pro to jedna z najlepszych aplikacji do edycji zdjęć na macOS. Program świetnie integruje się z systemem, a jednocześnie oferuje możliwości, które z powodzeniem mogą konkurować z Lightroomem CC. Program umożliwia niedestrukcyjną obróbkę, bez ingerencji w oryginalne pliki przechowywane na dysku.

Pixelmator Pro w nowej wersji pozwala powiększać obrazy z zaskakująca jakością.

Nowa wersja programu zawiera algorytm o nazwie ML Super Resolution. Skrót „ML” oznacza Machnie Learning, czyli algorytmy uczenia maszynowego, które przebadały ogromne bazy zdjęć, by przewidywać, jak powiększyć twoją fotografię.

Efekty mają być zaskakująco dobre. Producent pokazuje je na pliku powiększonym o 300 proc., a więc jeden piksel jest powiększany do pola dziewięciu pikseli,a więc do kwadratu o boku 3 x 3. Z rozdzielczości ok. 500 x 300 pikseli program tworzy plik 1500 z 900 pikseli o naprawdę wysokiej jakości.

Producent porównuje swoje efekty z dotychczasowymi algorytmami powiększania. Oto oryginał zdjęcia.

pixelmator pro class="wp-image-1060027"

Tak wygląda powiększone zdjęcie z użyciem ML Super Resolution (dotknij, aby powiększyć):

pixelmator pro class="wp-image-1060030"

To przykład powiększenia z algorytmem Lanczos:

pixelmator pro class="wp-image-1060033"

Tutaj są efekty działania powiększenia dwuliniowego:

pixelmator pro class="wp-image-1060036"

A tutaj podstawowego typu pt. najbliższy sąsiad.

pixelmator pro class="wp-image-1060039"

Jak widać, efekty tworzone przez algorytm są naprawdę świetne.

Działanie algorytmu jest jednak mocnym obciążeniem dla komputera. Najnowszy MacBook Pro 16" na przetworzenie zdjęcia potrzebuje 2,4 s, a najnowszy MacBook Air z 2018 r. aż 13,7 s. Trzynastocalowy MacBook Pro z 2012 roku potrzebuje na tę samą operację już przeszło minutę.

A jak na tym tle wypada konkurencja?

Postanowiłem powiększyć te same obrazy przy użyciu rynkowego standardu, czyli Photoshopa w najnowszej wersji 2020. Program pozwala wybrać metodę powiększenia, ale zdecydowanie najlepsze rezultaty daje algorytm Zachowaj szczegóły 2.0.

pixelmator pro class="wp-image-1060045"

Szczegółowość jest naprawdę świetna, ale jednocześnie widać, że algorytm działa gorzej, tworząc w niektórych obszarach mozaikę. Można ją zmniejszyć poprzez redukcję szumów, ale obraz traci wtedy na szczegółowości.

pixelmator pro class="wp-image-1060048"

Wygląda na to, że twórcy Pikselmatora Pro odrobili pracę domową.

REKLAMA

Na ten moment algorytm powiększania obrazów zaszyty w Pikselmatorze Pro jest prawdodpobnie najskuteczniejszy na rynku. Warto jednak pamiętać, że konkurencja nie śpi. Choć dziś Adobe wypada słabiej, to już pracuje nad lepszymi algorytmami ze wsparciem swojej sztucznej inteligencji Sensei AI. Pierwsze efekty jej działania trafiły do Lightrooma, ale funkcja „Enhanced Details” póki co działa dość przeciętnie.

Pixelmator Pro kosztuje 189,90 zł i jest dostępny tylko na macOS. Są jednak darmowe narzędzia do powiększania zdjęć ze świetną jakością. Dwa najpopularniejsze to BigJPG.com oraz LetsEnhance.io.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA