REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Aplikacje Microsoftu zmienią się nie do poznania. Fluent Design wchodzi do Office'a 365

Aplikacje klienckie pakietu Office 365 wkrótce zyskają istotne uaktualnienia w wersjach na iOS-a i Androida. Zmieni się ich interfejs na ten budowany w myśl zasad Fluent Design System. Nowości mają inspirować innych twórców aplikacji.

06.12.2019
11:38
office nowy wygląd
REKLAMA
REKLAMA

Aplikacje z rodziny Office 365 – w tym Outlook, OneDrive, Word, Excel, PowerPoint, Teams, Yammer czy Planner – niedługo zmienią się w dość zauważalny sposób na platformach iOS, iPadOS i Android. Nowe wersje będą zbudowane na Fluent Framework i będą wykorzystywać zasady wzornictwa naszkicowane w ramach Fluent Design System.

Zmiany te mają jednak być czymś więcej niż tylko pudrowaniem noska. Zmodyfikowany interfejs tych aplikacji to ponoć efekt wieloletnich badań na temat sposobu, w jaki użytkownicy korzystają ze swoich telefonów.

Wnioski wyciągnięte jeszcze z czasów Windows Phone’a

office nowy wygląd class="wp-image-1052785"

Jeśli spojrzymy na dzisiejszą formę Windowsa 10, to prawdopodobnie uznalibyśmy, że Microsoft to ostatnia firma, jakiej powinniśmy słuchać w kwestii wzornictwa i jego spójności. Rozwijany od dekad sztandarowy system Microsoftu jest egzotyczną mieszanką rozwiązań z wielu różnych epok. To wizualny bałagan będący skutkiem niemożności uwolnienia się firmy od piekła zgodności wstecznej.

Nie zapominajmy jednak że to ta sama firma, która rozwija również Office’a i która opracowała takie projektowe perełki, jak chociażby Windows Phone. I choć ten odniósł rynkową porażkę, był niemal jednogłośnie chwalony przez ekspertów od usability, a więc użyteczności. Android i iOS w wielu miejscach mocno inspirowały się pomysłami Microsoftu.

office nowy wygląd class="wp-image-1052782"

O tym ostatnim wiele osób nadal pamięta. Nie dziwi więc fakt, że do prac nad budowaniem nowej generacji mobilnych interfejsów Microsoft zaprosił, między innymi, Google’a i Samsunga. Celem jest bowiem nie tylko przebudowanie aplikacji Office’a 365, a wprowadzenie do wszystkich aplikacji mobilnych – nie tylko Microsoftu – najlepszych cech Fluent związanych z użytecznością i wygodą. Sam Fluent czerpie też wiele z wiedzy zapewnione przez Google’a, świadomie zapożyczając część mądrych elementów z Google Material Design.

Mobilna mikroproduktywność

Microsoft odnotował podczas wspomnianych wyżej wieloletnich badań, że choć z telefonu korzystamy bardzo wiele w ciągu dnia – średnio cztery godziny dziennie – tak pojedyncza sesja z telefonem w ręku zazwyczaj trwa 20-30 sekund. Do podobnych wniosków zresztą udało się dojść przy projektowaniu Windows Phone’a. Ludzie chcą jak najszybciej załatwiać sprawy na telefonie i wracać do swoich zajęć.

office nowy wygląd class="wp-image-1052779"

Powyższy wniosek był jednym z najważniejszych przy projektowaniu nowych appek. Skupiono się na ulepszeniu wzajemnej współpracy między aplikacjami, ich ikonografii, listach elementów, typografii, motywach kolorystycznych i przede wszystkim spójności. Byśmy po przeniesieniu się do innej aplikacji od razu wiedzieli, gdzie są w niej potrzebne nam opcje.

Microsoft zapewni wszystkim chętnym, nie tylko współpracującym z nim Samsungiem i Google’em, odpowiednie narzędzia i bazę wiedzy. Mając nadzieję, że jak najwięcej podmiotów będzie współpracować nad budowaniem wspólnego i spójnego wzornictwa na wszystkich platformach.

REKLAMA

Nieco więcej szczegółów – dla wnikliwych projektantów – Microsoft opublikował w na łamach Medium. Wkrótce też mają się pojawić bardziej fachowe dokumenty, no i oczywiście nowe wersje aplikacji Office. Czy Samsung, Google i reszta faktycznie będą się trzymać wspólnego planu? Na razie mam ku temu pesymistyczne nastawienie. Z drugiej jednak strony: Microsoft jest świetny w projektowaniu (tak, wiemy, Windows 10 nie jest najlepszym na to przykładem), a mądrego czasem warto posłuchać. O czym wspomniani partnerzy z pewnością wiedzą.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA