1. SPIDER'S WEB
  2. Oprogramowanie
  3. Tech
  4. Technologie

Aplikacje Microsoftu zmienią się nie do poznania. Fluent Design wchodzi do Office'a 365

office nowy wygląd

Aplikacje klienckie pakietu Office 365 wkrótce zyskają istotne uaktualnienia w wersjach na iOS-a i Androida. Zmieni się ich interfejs na ten budowany w myśl zasad Fluent Design System. Nowości mają inspirować innych twórców aplikacji.

Aplikacje z rodziny Office 365 – w tym Outlook, OneDrive, Word, Excel, PowerPoint, Teams, Yammer czy Planner – niedługo zmienią się w dość zauważalny sposób na platformach iOS, iPadOS i Android. Nowe wersje będą zbudowane na Fluent Framework i będą wykorzystywać zasady wzornictwa naszkicowane w ramach Fluent Design System.

Zmiany te mają jednak być czymś więcej niż tylko pudrowaniem noska. Zmodyfikowany interfejs tych aplikacji to ponoć efekt wieloletnich badań na temat sposobu, w jaki użytkownicy korzystają ze swoich telefonów.

Wnioski wyciągnięte jeszcze z czasów Windows Phone’a

office nowy wygląd

Jeśli spojrzymy na dzisiejszą formę Windowsa 10, to prawdopodobnie uznalibyśmy, że Microsoft to ostatnia firma, jakiej powinniśmy słuchać w kwestii wzornictwa i jego spójności. Rozwijany od dekad sztandarowy system Microsoftu jest egzotyczną mieszanką rozwiązań z wielu różnych epok. To wizualny bałagan będący skutkiem niemożności uwolnienia się firmy od piekła zgodności wstecznej.

Nie zapominajmy jednak że to ta sama firma, która rozwija również Office’a i która opracowała takie projektowe perełki, jak chociażby Windows Phone. I choć ten odniósł rynkową porażkę, był niemal jednogłośnie chwalony przez ekspertów od usability, a więc użyteczności. Android i iOS w wielu miejscach mocno inspirowały się pomysłami Microsoftu.

office nowy wygląd

O tym ostatnim wiele osób nadal pamięta. Nie dziwi więc fakt, że do prac nad budowaniem nowej generacji mobilnych interfejsów Microsoft zaprosił, między innymi, Google’a i Samsunga. Celem jest bowiem nie tylko przebudowanie aplikacji Office’a 365, a wprowadzenie do wszystkich aplikacji mobilnych – nie tylko Microsoftu – najlepszych cech Fluent związanych z użytecznością i wygodą. Sam Fluent czerpie też wiele z wiedzy zapewnione przez Google’a, świadomie zapożyczając część mądrych elementów z Google Material Design.

Mobilna mikroproduktywność

Microsoft odnotował podczas wspomnianych wyżej wieloletnich badań, że choć z telefonu korzystamy bardzo wiele w ciągu dnia – średnio cztery godziny dziennie – tak pojedyncza sesja z telefonem w ręku zazwyczaj trwa 20-30 sekund. Do podobnych wniosków zresztą udało się dojść przy projektowaniu Windows Phone’a. Ludzie chcą jak najszybciej załatwiać sprawy na telefonie i wracać do swoich zajęć.

office nowy wygląd

Powyższy wniosek był jednym z najważniejszych przy projektowaniu nowych appek. Skupiono się na ulepszeniu wzajemnej współpracy między aplikacjami, ich ikonografii, listach elementów, typografii, motywach kolorystycznych i przede wszystkim spójności. Byśmy po przeniesieniu się do innej aplikacji od razu wiedzieli, gdzie są w niej potrzebne nam opcje.

Microsoft zapewni wszystkim chętnym, nie tylko współpracującym z nim Samsungiem i Google’em, odpowiednie narzędzia i bazę wiedzy. Mając nadzieję, że jak najwięcej podmiotów będzie współpracować nad budowaniem wspólnego i spójnego wzornictwa na wszystkich platformach.

Nieco więcej szczegółów – dla wnikliwych projektantów – Microsoft opublikował w na łamach Medium. Wkrótce też mają się pojawić bardziej fachowe dokumenty, no i oczywiście nowe wersje aplikacji Office. Czy Samsung, Google i reszta faktycznie będą się trzymać wspólnego planu? Na razie mam ku temu pesymistyczne nastawienie. Z drugiej jednak strony: Microsoft jest świetny w projektowaniu (tak, wiemy, Windows 10 nie jest najlepszym na to przykładem), a mądrego czasem warto posłuchać. O czym wspomniani partnerzy z pewnością wiedzą.