Oprogramowanie  / News

Niechaj się stanie światłość! Nowa funkcja w Mapach Google wskaże dobrze oświetlone drogi

Analiza kodu wersji beta aplikacji Mapy Google wykazała, że w przewidywalnej przyszłości możemy się spodziewać oznaczania dróg, które są dobrze oświetlone nocą. Ciekawe czy będzie to działać w Polsce.

Specjaliści z XDA-Developers odkryli w kodzie aplikacji Mapy Google bardzo ciekawe odnośniki, z których wynika, że wkrótce zyskamy nową warstwę map – bardzo użyteczną dla kierowców. Aplikacja w wersji 10.31 beta wskazuje na obecność nowej warstwy, oznaczonej jako Lightning (ang.: oświetlenie).

Niestety nie ma możliwości jej włączenia – prawdopodobnie nie jest jeszcze gotowa – ale już z samego opisu można odgadnąć jej działanie. Oświetlenie to warstwa, która będzie funkcjonować podobnie jak pozostałe – na przykład te wizualizujące natężenie ruchu czy linie transportu publicznego. I ma wpłynąć na nasze bezpieczeństwo.

Mapy Google z wizualizacją oświetlenia dróg

Po włączeniu widoczności warstwy Oświetlenie, na żółto zostaną podświetlone te drogi, o których wiadomo, że są porządnie oświetlone nocą. Nie jest jasne czy algorytm wyznaczania trasy przez nawigację będzie uwzględniał wspomniane oświetlenie jako zmienną przy planowaniu, ale na pewno my sami jako kierowcy – mając do dyspozycji taką wizualizację – będziemy mogli podjąć stosowną decyzję na temat wyboru danej drogi. Istnieje też możliwość, że nowa funkcja nie będzie dedykowana kierowcom, a pieszym, którzy idąc do domu lub pracy po zmroku będą chcieli uniknąć ciemnych uliczek.

Niestety jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że funkcja ta trafi do Polski z opóźnieniem. Wymaga ona zbierania dużej ilości danych, a zazwyczaj gdy to jest wymagane, to nasz kraj otrzymuje nowości z istotnym opóźnieniem. Choć oczywiście na ten moment to tylko przypuszczenia

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst