1. Spider's Web
  2. Technologie

Ekspres do kawy źle działa? Rozwiązywanie najczęstszych problemów

Lokowanie produktu

Często zdarza się, że ekspres do kawy mimo względnej nowości przestaje działać jak należy – nagle zbyt głośno pracuje, źle pieni mleko albo robi kwaśną kawę z dziwnym posmakiem. Powodem takich problemów najczęściej wcale nie jest usterka mechaniczna czy uszkodzenie jakiejś części sprzętu, a nieprawidłowa pielęgnacja urządzenia. Zwykle wystarczy prosty zabieg, by uporać się z problemem.

11.12.2019
15:47
Ekspres do kawy źle działa- rozwiązywanie problemów

Na przykładzie ekspresów De’Longhi z serii ECAM wyjaśniamy, co możesz zrobić, by wyeliminować najczęstsze problemy. Co oznaczają palące się lampki kontrolne na wyświetlaczu? Kiedy trzeba się skonsultować z serwisem, a kiedy można rozwiązać usterkę własnymi siłami? Jak zresetować lub odkamienić ekspres?

Najczęstsze problemy z działaniem ekspresu do kawy

Sprzęty AGD z czasem się zużywają i wymagają konserwacji. Im intensywniej pracuje domowe urządzenie, tym bardziej trzeba o nie dbać. Częstotliwość występowania większości prostych usterek można jednak łatwo ograniczyć, prawidłowo eksploatując sprzęt, regularnie go odkamieniając i czyszcząc oraz stosując zgodnie z przeznaczeniem i instrukcją. Jakie są najczęstsze problemy z ekspresami, które można spróbować rozwiązać bez pomocy serwisu?

Ekspres do kawy zbyt głośno pracuje

Ekspres to urządzenie, które nie należy do najcichszych. Żarna mielące kawę, pompa i silnik wydają charakterystyczne dla siebie dźwięki. Jednak ich natężenie nie powinno się zwiększać z czasem. Jeśli zauważasz, że ekspres pracuje coraz głośniej, może być to znak, że doszło do usterki. Najpowszechniejszym powodem zwiększenia się poziomu hałasu wywoływanego przez ekspres jest jego nieregularne odkamienianie. Kamień wpływa na wydajność urządzenia i powoduje, że bardziej się ono „męczy” – pobiera więcej prądu, głośniej chodzi, ma mniejsze moce przerobowe. Po odwapnieniu praca sprzętu powinna wrócić do normy (o tym, jak dokładnie odkamienić ekspres, napiszemy w dalszej części artykułu). Więcej o odkamienianiu ekspresów dowiesz się również ze specjalnej strony poświęconej konserwacji ekspresów De’Longhi.

Innym powodem zwiększenia się hałasu może być nieprawidłowa higiena urządzenia. Ziarna kawy same w sobie są dość tłuste. Podczas mielenia ich resztki mogą osadzać się we wnętrzu ekspresu i tworzyć niedrożność. Podobnie sytuacja wygląda z mlekiem. Może ono zatykać elementy systemu mlecznego, stąd konieczność ich regularnego przepłukiwania. Dlatego warto już na etapie zakupu rozważyć ekspres z łatwym do utrzymania w czystości systemem mlecznym i blokiem zaparzającym.

Komunikaty problemów w ekspresie do kawy De’Longhi i możliwe rozwiązania class="wp-image-1054444"

Jeśli po prawidłowym odwapnieniu i przeczyszczeniu ekspres nadal głośno pracuje, zgłoś się do serwisu.

Kawa ma dziwny posmak lub jest zimna

Kawa z twojego ekspresu nagle zaczęła smakować gorzej niż dotychczas? Przyczyn takich zmian może być wiele. Najczęstszą jest nieodpowiednie ustawienie stopnia zmielenia ziaren w młynku. Gdy kawa jest zbyt grubo zmielona, napój może być zimny po zaparzeniu. Z kolei, gdy ziarna są zbyt mocno zmielone, kawa może być przepalona – kwaśna i bardziej gorzka. By usunąć ten problem, przekręć pokrętło przy młynku o jeden stopień w lewo (by bardziej rozdrobnić ziarna) lub prawo (by zmniejszyć poziom zmielenia). Pamiętaj, że w zależności od rodzaju ziaren optymalny stopień zmielenia może być różny. Jakość samego napoju z ekspresu w dużej mierze zależy też od jakości kawy, jaką kupujesz.

Komunikaty o błędzie w ekspresie do kawy De’Longhi class="wp-image-1054447"

Innym powodem pogorszenia się smaku kawy może być brudny system mleczny i zalegające w wężykach zepsute resztki mleka lub nieregularne odkamienianie. Kamień nie tylko wpływa na sam smak kawy, ale również jej wygląd. Jeśli nie odwapniałeś ekspresu od 3-4 miesięcy, jakość napoju mogła spaść.

Kawa wypływa kropla za kroplą z dozownika lub z niego nie wypływa

Gdy kawa wycieka z dozownika zdecydowanie zbyt wolno, prawdopodobnie jest za mocno zmielona. Należy więc zmienić ustawienie młynka. Obróć pokrętło regulacji stopnia zmielenia kawy o jeden przeskok w prawo podczas pracy młynka i sprawdź, czy efekt cię zadowala (widać go najlepiej podczas zaparzania dwóch kaw jednocześnie). Jeśli problem nadal występuje, przekręć pokrętło jeszcze o jeden przeskok w prawo. Kawa może powoli wyciekać lub nie wypływać wcale również z powodu zatkania otworów dozownika. By usunąć ten problem, wystarczy przeczyścić je za pomocą wykałaczki.

Woda zbiera się pod ekspresem

Przyczyn takiego problemu może być kilka. Najprawdopodobniejszą jest przepełniony zbiornik na skropliny. Jeśli sprawdzimy go i opróżnimy a problem będzie się powtarzał, przyczyną może być kamień odkładający się w zaworze ciśnieniowym, który odpowiada za regulowanie przepływu wody w urządzeniu. Jeśli za rzadko odwapniamy ekspres, nadmiar kamienia może zablokować swobodny przepływ wody, która zacznie wyciekać innymi drogami i może pojawiać na blacie wokół ekspresu. Odkamienienie urządzenia powinno rozwiązań ten kłopot.

Inną przyczyną pojawiania się wody pod ekspresem może być też nieszczelny układ. Uszczelki w ekspresie z czasem się wyrabiają, co powoduje przeciekanie. By pozbyć się awarii, należy je wymienić. Warto sprawdzić też szczelność pojemnika na wodę – czy nie jest nigdzie pęknięty lub uszkodzony.

Co znaczą lampki kontrolne w ekspresie do kawy DeLonghi class="wp-image-1054450"

Zablokowany zaparzacz

Zablokowany blok zaparzający jest jednym z najczęstszych problemów związanych z obsługą ekspresu. Dzieje się to bardzo często, gdy nagle przerwiemy proces parzenia kawy i blok nie zdąży wrócić do swojej pierwotnej pozycji. Czasami zdarza się to także po wymyciu. Jeśli po czyszczeniu występuje problem z:

  • wsunięciem bloku do końca,
  • wsunięciem pojemnika na fusy albo szuflady,
  • całkowitym wyjęciem zaparzacza,

pod żadnym pozorem nie rób nic na siłę. Bardzo łatwo jest uszkodzić tę część urządzenia, a mechaniczna usterka nie podlega gwarancji. Pomóc może za to reset urządzenia. W wyniku ponownego włączenia i wyłączenia zaparzacz powinien automatycznie ustawić się w prawidłowej pozycji (jak dokładnie wykonać całą czynność piszemy poniżej).

Mleko źle się pieni

Jeśli pojawia się problem z zagęszczeniem mlecznej pianki, najprawdopodobniejszą przyczyną jest zanieczyszczenie systemu mlecznego, który powinien być regularnie czyszczony. Warto wiedzieć też, że mleko najlepiej się pieni, gdy jest odpowiednio schłodzone. Jeśli cały dzień stało w cieple na blacie, jakość pianki nie będzie zbyt wysoka.

Jak dbać o ekspres De’Longhi ECAM, by uniknąć usterek?

Jak widać, wiele z usterek wynika z nieodpowiedniej higieny ekspresu lub z osadzenia się kamienia w jego wnętrzu. Regularnie odwapniaj urządzenie, czyść dyszę spieniającą i system mleczny, a zmniejszysz prawdopodobieństwo ich występowania.

Jak oczyścić spieniacz w ekspesie De’Longhi ECAM?

Zacznij od ustawienia pod spieniaczem naczynia na zlewki i przekręć pokrętło pary na I. Pozwól, aby woda wypływała przez kilka sekund. Następnie ustaw pokrętło pary z powrotem na 0 i zamknij strumień gorącej wody. Odczekaj kilka minut, aż spieniacz ostygnie, po czym jedną ręką przytrzymaj uchwyt rurki spieniacza, a drugą obrócić go w lewo. Ściągnij na dół i wyjmij. Następnie ściągnij dyszę pary, pociągając ją na dół i sprawdź, czy wszystkie otwory są drożne. W razie potrzeby udrożnij je przy pomocy szpilki. Gąbką i ciepłą wodą dokładnie umyj elementy spieniacza. Następnie załóż dyszę, a na nią spieniacz. By to zrobić, popchnij ją do góry, obracając aż do zaskoczenia mechanizmu.

W modelach z karafką na mleko cały proces jest wygodniejszy. Pojemnik na mleko i dysze przepłukują się automatycznie po przekręceniu pokrętła na AutoClean. Można też rozebrać karafkę i włożyć wszystkie elementy do zmywarki. Trzeba to robić regularnie. Za rzadkie płukanie karafki po robieniu mlecznych napojów jest częstą przyczyną wizyt w serwisie.

Jak odkamienić ekspres De’Longhi?

Odwapnianie jest proste i częściowo automatyczne. By je nastawić, musisz tylko:

  • opróżnić pojemnik na fusy i tackę na skropliny,
  • wlać odpowiednią ilość odkamieniacza do pojemnika na wodę (do poziomu oznaczonego literą „A”) oraz dolać do niego 1 l wody (do poziomu „B”),
  • umieścić naczynie o pojemności co najmniej 2 l pod dyszami,
  • wcisnąć przycisk „OK”.

Urządzenie samo dokona serii płukań. Woda z preparatem przeczyści je z zalegającego osadu. Kiedy proces się zakończy, należy już tylko wypłukać środek czyszczący z ekspresu. Postępowanie jest takie samo jak powyżej, z pominięciem kroku 1. Zamiast wody z odkamieniaczem należy użyć zwykłej wody.

Ekspresów De’Longhi nie trzeba doglądać w czasie płukania. Sam proces nie trwa też długo. Przez cały czas towarzyszą nam wskazówki na wyświetlaczu, co zwiększa intuicyjność obsługi. Dodatkowe informacje na temat odkamieniania można znaleźć w przejrzystej instrukcji lub na stronie poświęconej konserwacji, czyszczeniu i odkamienianiu ekspresów De’Longhi>>.

Odkamienianie powinno być wykonywane co 3-4 miesiące, dobrze jest się też wyposażyć w odpowiedni filtr do wody (w zależności od jej twardości). Twardość wody możesz sprawdzić samodzielnie za pomocą zestawu dołączonego do urządzenia.

Jak zresetować ekspres do kawy De’Longhi ECAM przy zablokowanym zaparzaczu?

Zamknij drzwiczki osłaniające zaparzacz. Następnie z powrotem umieść pojemnik na wodę w ekspresie. Ponownie włóż wtyczkę ekspresu do gniazdka i naciśnij włącznik z tyłu urządzenia. Włącz ekspres i poczekaj, aż zaparzacz automatycznie powróci do właściwej pozycji. Może to chwilę potrwać. Następnie wyłącz urządzenie i zaczekaj, aż wszystkie lampki zgasną. Gdy ponownie wyjmiesz pojemnik na wodę i otworzysz drzwiczki zaparzacza, powinien on znajdować się już we właściwej pozycji.

* Materiał komercyjny marki De’Longhi. 

Lokowanie produktu
Najnowsze