Foto  / Artykuł

Nowy Darktable 3 to jeszcze lepsza darmowa alternatywa dla Lightrooma

Darktable 3 to zupełnie nowa wersja znanego programu do zarządzania zdjęciami i do edycji. Zmienił się interfejs i pojawiło się wiele nowych funkcji. Darmowy zamiennik Lightrooma jeszcze nigdy nie był tak dobry.

Darktable od lat jest wymieniany jako jeden z najlepszych zamienników Lightrooma. Coraz więcej osób szuka takiej alternatywy, ponieważ nie godzi się na politykę abonamentu stosowaną przez Adobe. Photoshop ma swoją darmową alternatywę w postaci Gimpa, a Lightrooma można zastąpić właśnie open-source’owym programem Darktable.

Darktable 3 wprowadza nowy wygląd.

darktable 3

Jedną z głównych nowości jest napisany od nowa interfejs kontrolowany przez GTK+ i CSS, dzięki czemu jest podatny na zmiany wyglądu. Pojawią się nowe skórki i ikony, a po instalacji jest dostępnych kilka wariantów, m.in. „elegancka szarość” w trzech poziomach jasności.

Deweloperzy dodali też nowe skróty klawiszowe, dzięki którym można szybciej przechodzić między panelami, zwijać elementy interfejsu i moduły w nawigacji bez dotykania myszki.

Można też przypisać skrót klawiszowy do konkretnego suwaka, a następnie kontrolować go kółkiem myszy lub klawiszami strzałek, co po odpowiedniej konfiguracji pozwoli znacznie przyspieszyć obróbkę zdjęć.

darktable 3

Moduł Lighttable (w polskiej edycji „Stół podświetlany”; odpowiednik modułu Library w Lightroomie) rownież zyskał obsługę skrótów klawiszowych. Dzięki temu można np. cofnąć ostatnią operację, taką jak dodanie tagu do zdjęcia. Spowodowało to zmianę działania skrótu ctrl+z, który wcześniej odpowiadał za podgląd z pokazaniem punktu autofocusu. Teraz ta funkcja jest przeniesiona pod skrót ctrl+w.

W module Lighttable pojawił się też nowy pasek miniaturek zdjęć, który wczytuje obrazy szybciej. Do tego całość jest lepiej zoptymalizowany do działania na monitorach 4K i 5K.

W module edycji pojawił się odświeżony panel odszumania, nowe narzędzia do zmiany tonacji, a także obsługa LUT-ów 3D, czyli tablic stosowanych głównie przez filmowców do kolorowania materiału. Ciekawostką jest też możliwość eksportu bezpośrednio do Zdjęć Google.

Zmian i nowości w Darktable jest znacznie więcej, a całość jest dostępna za darmo.

darktable 3

Darktable 3 jest dostępny za darmo na Windowsa, macOS i na Linuksa, więc każdy może przetestować możliwości programu. W profesjonalnej edycji nadal Lightroom lub Capture One będą niezastąpione, ale do prywatnych zastosowań Darktable powinien być więcej niż wystarczający.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst