REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Foto

Nowy Darktable 3 to jeszcze lepsza darmowa alternatywa dla Lightrooma

Darktable 3 to zupełnie nowa wersja znanego programu do zarządzania zdjęciami i do edycji. Zmienił się interfejs i pojawiło się wiele nowych funkcji. Darmowy zamiennik Lightrooma jeszcze nigdy nie był tak dobry.

30.12.2019
21:25
darktable 3
REKLAMA
REKLAMA

Darktable od lat jest wymieniany jako jeden z najlepszych zamienników Lightrooma. Coraz więcej osób szuka takiej alternatywy, ponieważ nie godzi się na politykę abonamentu stosowaną przez Adobe. Photoshop ma swoją darmową alternatywę w postaci Gimpa, a Lightrooma można zastąpić właśnie open-source’owym programem Darktable.

Darktable 3 wprowadza nowy wygląd.

darktable 3 class="wp-image-1064343"

Jedną z głównych nowości jest napisany od nowa interfejs kontrolowany przez GTK+ i CSS, dzięki czemu jest podatny na zmiany wyglądu. Pojawią się nowe skórki i ikony, a po instalacji jest dostępnych kilka wariantów, m.in. „elegancka szarość” w trzech poziomach jasności.

Deweloperzy dodali też nowe skróty klawiszowe, dzięki którym można szybciej przechodzić między panelami, zwijać elementy interfejsu i moduły w nawigacji bez dotykania myszki.

Można też przypisać skrót klawiszowy do konkretnego suwaka, a następnie kontrolować go kółkiem myszy lub klawiszami strzałek, co po odpowiedniej konfiguracji pozwoli znacznie przyspieszyć obróbkę zdjęć.

darktable 3 class="wp-image-1064349"

Moduł Lighttable (w polskiej edycji „Stół podświetlany”; odpowiednik modułu Library w Lightroomie) rownież zyskał obsługę skrótów klawiszowych. Dzięki temu można np. cofnąć ostatnią operację, taką jak dodanie tagu do zdjęcia. Spowodowało to zmianę działania skrótu ctrl+z, który wcześniej odpowiadał za podgląd z pokazaniem punktu autofocusu. Teraz ta funkcja jest przeniesiona pod skrót ctrl+w.

W module Lighttable pojawił się też nowy pasek miniaturek zdjęć, który wczytuje obrazy szybciej. Do tego całość jest lepiej zoptymalizowany do działania na monitorach 4K i 5K.

W module edycji pojawił się odświeżony panel odszumania, nowe narzędzia do zmiany tonacji, a także obsługa LUT-ów 3D, czyli tablic stosowanych głównie przez filmowców do kolorowania materiału. Ciekawostką jest też możliwość eksportu bezpośrednio do Zdjęć Google.

Zmian i nowości w Darktable jest znacznie więcej, a całość jest dostępna za darmo.

REKLAMA
darktable 3 class="wp-image-1064340"

Darktable 3 jest dostępny za darmo na Windowsa, macOS i na Linuksa, więc każdy może przetestować możliwości programu. W profesjonalnej edycji nadal Lightroom lub Capture One będą niezastąpione, ale do prywatnych zastosowań Darktable powinien być więcej niż wystarczający.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA