REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Bóg zapłać, PIN i zielony

Kościół powszechnie bezgotówkowy. Episkopat chce, żeby parafie w Polsce częściej korzystały z terminali płatniczych, więc zamierza promować to rozwiązanie wśród księży. 

16.12.2019
16:08
Kościół fintech
REKLAMA
REKLAMA

Niechętnie sięgamy do kieszeni po wymięte banknoty i coraz rzadziej pobrzękujemy monetami. Już 10 proc. Polaków przyznaje się, że porzuciło całkowicie gotówkę na rzecz kart, telefonów z NFC, a nawet zegarków umożliwiających płacenie. Ponad połowa z nas zaś, choć nie posunęła się do tak drastycznych kroków, przyznaje, że woli załatwiać swoje finansowe sprawy zbliżeniowo.

W obliczu wyzwania, jakim jest pozbawiona fizycznej mamony rzeczywistość, stanął między innymi polski Kościół i zarządzająca nim Konferencja Episkopatu Polski. Jej pomysłem jest krzewienie wśród księży idei bezgotówkowości i zachęcanie ich do wyposażenia się w terminale. Choć już teraz w 100 parafiach w Polsce można zapłacić w kościele kartą za usługi lub dewocjonalia i przekazywać w ten sposób datki, to jest to jedynie kropla w morzu potrzeb.

Zbawienie jest bezcenne, a ofiarę złożysz z wykorzystaniem karty płatniczej.

Kościół, by się nieco unowocześnić finansowo skorzysta z pomocy fundacji Polska Bezgotówkowa. W ramach współpracy fundacja zapewni bezpłatną instalację urządzeń, brak opłat za korzystanie z terminala i za transakcje przez 12 miesięcy - donosi Polskie Radio.

Podczas spotkania biskupów z przedstawicielami fundacji padł przykład parafii w Tykocinie na Podlasiu, gdzie terminal wykorzystywany jest w kancelarii parafialnej i zakrystii.

Propozycja wyposażenia wszystkich polskich parafii w terminale ma być przedstawiona na najbliższym posiedzeniu Konferencji Episkopatu Polski, o czym mówił jej przewodniczący abp Stanisław Gądecki.

Polskie Radio przywołuje raport „Finanse Kościoła katolickiego w Polsce” opracowany przez Katolicką Agencję Informacyjną, z którego wynika, że w 80 proc. polski Kościół utrzymuje się z ofiar wiernych.

Wdowi grosz prosimy przekazać do ofiaromatu.

REKLAMA

Pomysły na wprowadzenie terminali nie są jedynym przejawem unowocześnienia finansów polskiego Kościoła. W parafii archikatedralnej w Lublinie ma stanąć ofiaromat. Dzięki niemu hojni, ale bezgotówkowi, wierni będą mogli wpłacać wybraną przez siebie kwotę na wybrany przez siebie cel - odnowę kościoła, misję lub działania charytatywne organizowane przez parafię. Automat pojawi się prawdopodobnie w kruchcie kościoła.

Nad podobnym rozwiązaniem pracuje Cartias razem z Mastercard. Ich donacjomaty mają jednak stanąć w miejscach publicznych i tam zachęcać szczodre serca do podzielenia się pieniędzmi z potrzebującymi.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA