REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka

Amazon pozwoli korzystać klientom z kwantowego komputera

Braket to nowa usługa dla klientów Amazon Web Services, która zapewnia chętnym dostęp do komputerów wykorzystujących przetwarzanie kwantowe. By mogli zacząć się uczyć specyfiki komputerów przyszłości.

03.12.2019
13:19
google kwantowa przewaga
REKLAMA
REKLAMA

Amazon, choć jest liderem na rynku chmur publicznych, jako ostatni z wielkich zaangażował się w kwantowe przetwarzanie cyfrowych danych – prawdopodobnie nie chcąc zostać w tyle za jego największym konkurentem, jakim jest Microsoft Azure. Wysiłki w ujarzmieniu kwantowych komputerów prowadzą też IBM i Google.

Dostęp do sprzętu kwantowego, zapewnianego przez D-Wave, IonQ i Rigetii, jest realizowany przez usługę Braket. Warto jednak pamiętać, że komputery kwantowe na razie istnieją głównie teoretycznie. Mniej więcej wiemy jak powinny być budowane i mniej więcej mamy pojęcie o gigantycznym skoku wydajnościowym, jakie mogą zaoferować. Na razie jednak te w zasadzie to jeszcze nie działają, a my dopiero uczymy się je budować i programować.

Amazon Braket pozwoli skorzystać z kwantowego komputera. W celach głównie edukacyjnych.

Z uwagi na przedniemowlęcy wiek kwantowych komputerów, Braket raczej u nikogo nie znajdzie praktycznego zastosowania. Amazon liczy jednak na to samo, co jego konkurenci. A wiec na to, że tak wczesne udostępnienie kwantowego modelu szerszej publiczności pomoże we wspólnej nauce jego natury i budowaniu projektów, które będą już koncepcyjnie gotowe na dzień, w którym kwantowe komputery faktycznie będą działać.

REKLAMA

Braket był opracowywany ponoć przez ostatnie cztery lata, ale nawet biorąc pod uwagę ten czas, to i tak Amazon wydaje się być tu mocno spóźniony – projekty IBM-u, Google’a i Microsoftu wydają się być znacznie bardziej dojrzałe, nie tylko biorąc pod uwagę ich dłuższą egzystencję.

Trudno jednak mówić o spóźnieniu na imprezę, która tak na dobrą sprawę jeszcze się nie zaczęła. Amazon jako rynkowy lider ma duże szanse (i stosowne ku temu środki) by szybko nadgonić ewentualne zaległości. O tym jak działają komputery kwantowe i co właściwie mogą zmienić w informatyce szerzej opisaliśmy w materiale pod tym linkiem.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA