REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Nauka

Amazon pozwoli korzystać klientom z kwantowego komputera

Braket to nowa usługa dla klientów Amazon Web Services, która zapewnia chętnym dostęp do komputerów wykorzystujących przetwarzanie kwantowe. By mogli zacząć się uczyć specyfiki komputerów przyszłości.

google kwantowa przewaga
REKLAMA
REKLAMA

Amazon, choć jest liderem na rynku chmur publicznych, jako ostatni z wielkich zaangażował się w kwantowe przetwarzanie cyfrowych danych – prawdopodobnie nie chcąc zostać w tyle za jego największym konkurentem, jakim jest Microsoft Azure. Wysiłki w ujarzmieniu kwantowych komputerów prowadzą też IBM i Google.

Dostęp do sprzętu kwantowego, zapewnianego przez D-Wave, IonQ i Rigetii, jest realizowany przez usługę Braket. Warto jednak pamiętać, że komputery kwantowe na razie istnieją głównie teoretycznie. Mniej więcej wiemy jak powinny być budowane i mniej więcej mamy pojęcie o gigantycznym skoku wydajnościowym, jakie mogą zaoferować. Na razie jednak te w zasadzie to jeszcze nie działają, a my dopiero uczymy się je budować i programować.

Amazon Braket pozwoli skorzystać z kwantowego komputera. W celach głównie edukacyjnych.

Z uwagi na przedniemowlęcy wiek kwantowych komputerów, Braket raczej u nikogo nie znajdzie praktycznego zastosowania. Amazon liczy jednak na to samo, co jego konkurenci. A wiec na to, że tak wczesne udostępnienie kwantowego modelu szerszej publiczności pomoże we wspólnej nauce jego natury i budowaniu projektów, które będą już koncepcyjnie gotowe na dzień, w którym kwantowe komputery faktycznie będą działać.

REKLAMA

Braket był opracowywany ponoć przez ostatnie cztery lata, ale nawet biorąc pod uwagę ten czas, to i tak Amazon wydaje się być tu mocno spóźniony – projekty IBM-u, Google’a i Microsoftu wydają się być znacznie bardziej dojrzałe, nie tylko biorąc pod uwagę ich dłuższą egzystencję.

Trudno jednak mówić o spóźnieniu na imprezę, która tak na dobrą sprawę jeszcze się nie zaczęła. Amazon jako rynkowy lider ma duże szanse (i stosowne ku temu środki) by szybko nadgonić ewentualne zaległości. O tym jak działają komputery kwantowe i co właściwie mogą zmienić w informatyce szerzej opisaliśmy w materiale pod tym linkiem.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA