Sprzęt  /  News

Odpowiedź Xiaomi na Kindle’a: Xiaomi eBook Reader z podświetleniem ekranu i niską ceną

Picture of the author

Xiaomi eBook Reader to chiński czytnik z podświetlanym ekranem e-ink, który może stanowić realną alternatywę dla znanej serii Kindle Paperwhite. Głównym atutem urządzenia będzie oczywiście cena.

Xiaomi przypuszcza mocny szturm na kolejną kategorię produktową. Tym razem Chińczycy spróbują zawojować segment czytników e-booków. Ich nowym produktem w ofercie jest Xiaomi eBook Reader, z premierą zaplanowaną na 20 listopada 2019 r. Produkt ma stanowić naturalne zagrożenie dla konkurentów z Amazon Kindle na czele.

Wyróżniki czytnika Xiaomi eBook Reader to cena i podświetlenie ekranu

Oto bowiem w cenie mniejszej niż za najnowszego Kindle’a 10 otrzymujemy produkt z 24-stopniowym rozjaśnianiem ekranu. Wyświetlacz e-ink w urządzeniu Xiaomi charakteryzuje się zagęszczeniem pikseli wynoszącym 212 ppi. To wartość wyższa niż w Kindle 10 z 2019 r. (167 ppi), ale niższa niż w Kindle Paperwhite 4 z 2018 r (300 ppi).

Testując najnowszą Dziesiątkę od Amazonu pikseloza od razu dała mi się we znaki. Byłem przyzwyczajony do wyświetlaczy Carta z droższych modeli. Ciekaw jestem, jak pod tym względem będzie się sprawował Xiaomi eBook Reader. Jeśli rozdzielczość i zagęszczenie pikseli nie będą problemami, produkt może wbić solidny klin między Kindle’a 10 oraz Kindle’a Paperwhite’a 4. Naturalną przewagą najnowszego Paperwhite’a jest jednak nieoceniona wodoodporność, której ma zabraknąć w czytniku Xiaomi.

Xiaomi eBook Reader będzie działał na Androidzie 8.1 Oreo

Oznacza to, że urządzenie pozwoli na więcej niż oprogramowanie Kindle’a. Wspieranych będzie więcej formatów dokumentów, a czytnik może zostać zsynchronizowany z kilkoma różnymi platformami sprzedającymi e-booki, e-magazyny oraz e-komiksy. Androida w urządzeniu Xiaomi napędza procesor 1,8 GHz wsparty 1 GB pamięci RAM. Podstawowa przestrzeń na dane wyniesie 16 GB. Czytnik zasilimy dzięki portowi USB-C, z kolei pojemność akumulatora wynosi 1800 mAh.

Xiaomi eBook Reader został wyceniony na 599 juanów, co daje około 85 dol. W przeliczeniu na naszą walutę wychodzi 329 zł (przed opodatkowaniem). Dla porównania Kindle Paperwhite 4 kosztuje aktualnie ok. 520 zł, z kolei kupno Kindle’a 10 to wydatek rzędu 410 zł. Z tej perspektywy Xiaomi eBook Reader wydaje się urządzeniem wycenionym na bardzo atrakcyjnym poziomie, oferując jednocześnie wszystkie podstawowe udogodnienia.

Kupisz?

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst