REKLAMA

Wikipedia będzie bardziej wiarygodna

Największa encyklopedia w sieci łączy siły z ogromnym internetowym archiwum. 

05.11.2019 09.43
Wikipedia będzie bardziej wiarygodna
REKLAMA
REKLAMA

Wikipedia jest absolutnie unikatowym projektem, którego trudno nie doceniać. To dzięki niej możemy w kilka sekund i za pomocą kliku zaledwie klików sprawdzić, kto zagrał Syriusza Blacka w trzeciej części Harry’ego Pottera (Gary Oldman), jak nazywa się nowy cesarz Japonii (Naruhito) i co jest stolicą San Escobar (Santo Subito). Ma ona jednak także swoje unikatowe problemy. Brak jej chociażby autorytetu źródeł drukowanych. Choć to akurat ma się szansę już niebawem zmienić.

Wiarygodny jak Wikipedia

Sprawdzanie źródeł informacji robi się coraz ważniejsze. W czasach rozprzestrzeniających się z prędkością światłowodu fake newsów to, skąd pochodzi dana informacja, jest kluczowe dla jej wiarygodności. Niestety coraz bardziej odzwyczajamy się od zaglądania do oryginalnych źródeł. Trudno się temu dziwić, gdy znajdują się one na przepastnych półkach takich półmitycznych przybytków jak biblioteki czy księgarnie. Nie każdy ma czas choćby tylko zebrać drużynę, żeby wyruszyć na taką wyprawę.

Na szczęście niedługo będziemy mogli zapomnieć o tych niedogodnościach. Dzięki współpracy Internet Archive z Wikipedią zaglądanie do źródeł będzie prostsze. Na encyklopedycznych stronach artykułów część przypisów zostanie zamieniona w linki do konkretnych fragmentów z książkowych źródeł, na które powołuje się autor wpisu. Zamiast ufać na słowo, że informacja znajduje się tam, gdzie podano, będziemy mogli to wreszcie sprawdzić samodzielnie.

Przypisy będą odsyłać do podglądu odpowiednich stron książki znajdujących się w ogromnych zasobach Internet Archive. Choć na razie z Wikipedią połączono dopiero 130 tys. cytatów z 50 tys. książek po angielsku, grecku i arabsku, to na swoją kolej czekają kolejne. Organizacja skanuje 10 tys. książek dziennie i do końca roku przewiduje, że będzie ich miała 4 mld. To potencjalnie bardzo dużo przypisów.

REKLAMA

Kontekst, głupcze!

Poza zwiększoną wiarygodnością czytelnicy Wikipedii dostaną jeszcze jedną bezcenną rzecz – kontekst. Otaczające zdanie słowa potrafią całkowicie zmienić jego znaczenie, gdy okazuje się, że zostały napisane ironicznie lub sprawić, że najniewinniejsze stwierdzenia nabierają zgoła innego sensu. Możliwość samodzielnego poznania kontekstu, w którym został wypowiedziany dany cytat, nie tylko chroni przed pochopnymi wnioskami, ale także pozwala lepiej i głębiej zrozumieć sens cytowanej wypowiedzi. A przecież o zrozumienie i wiedzę na Wikipedii chodzi.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA