1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Podróże

Nowa jakość w PKP Intercity. Wi-Fi we wszystkich Pendolino i sposób wyboru miejsc wygodny jak w samolocie

Lokowanie produktu

Czekaliśmy na to długo, ale w końcu się udało! Wszystkie pociągi Pendolino należące do PKP Intercity oferują już pasażerom bezpłatny dostęp do sieci Wi-Fi. Udostępniono również nowy sposób wyboru miejsc w wagonach podczas zakupów biletów online.

27.11.2019
14:49
Wi-Fi we wszystkich Pendolino i nowy wygodny sposób wyboru miejsc

Wi-Fi w Pendolino pojawiło się zgodnie z planem

Pociągi Pendolino są w PKP Intercity od paru lat. Jednak dopiero 28 sierpnia 2018 r. spółka podpisała z producentem pociągów, firmą Alstom, umowę na instalację urządzeń Wi-Fi w składach Express InterCity Premium. Potem poszło już w górki.

Sieć Wi-Fi została udostępniona w pierwszej jednostce Pendolino jeszcze pod koniec 2018 r. Przez cały 2019 r. trwały prace, aby bezprzewodowy dostęp do internetu zapewnić w pozostałych pociągach tego typu, funkcjonujących w ramach kategorii Express InterCity Premium. Udało się. Do końca listopada 2019 r., czyli zgodnie z planem, wszystkie Pendolino jeżdżące po Polsce mają na pokładzie Wi-Fi, z którego mogą korzystać pasażerowie.

Prace związane z instalacją urządzeń Wi-Fi będą przebiegały w taki sposób, aby pojazdy ED250 mogły realizować planowe połączenia, zgodnie z rozkładem jazdy. Zależy też nam na tym, aby wdrożenie bezprzewodowego internetu przebiegło szybko i sprawnie. Dlatego instalacja na pierwszych dwóch składach będzie pod szczególną naszą uwagą, by uzyskać całkowitą pewność prawidłowego funkcjonowania zastosowanych rozwiązań systemowych – mówił w sierpniu 2018 r. Marek Chraniuk, Prezes Zarządu PKP Intercity.

Akcję montażu Wi-Fi należy uznać za sukces. Po pierwsze udało się zrealizować ją w wyznaczonym terminie, a po drugie przeprowadzono ją tak, że instalacja niezbędnych urządzeń rzeczywiście nie miała wpływu na realizację planowanych połączeń zgodnie z rozkładem jazdy.

Niezbędne prace wykonały zespoły Alstom w Warszawie. Firma jest odpowiedzialna nie tylko za montaż urządzeń, ale również za jego konserwację oraz szkolenie personelu PKP Intercity.

Wi-Fi nie tylko w Pendolino

 class="wp-image-1046576"

PKP Intercity może pochwalić się już 341 składami i wagonami, w których działa Wi-Fi. Z bezprzewodowego dostępu do internetu korzystać można w 19 pociągach Pendolino, 20 jednostkach PesaDART i 20 składach FLIRT3 oraz 282 wagonach należących do PKP Intercity.

Dalsze plany są takie, aby do 2023 r. 77 proc. pociągów PKP Intercity oferowało pasażerom Wi-Fi.

Pasażerowie Express InterCity Premium pokochali Wi-Fi

Codziennie 4846 osób korzysta z darmowego bezprzewodowego internetu w pociągach EIP (dane za październik 2019 r.). Przez 10 miesięcy funkcjonowania usługi skorzystało z niej ponad 708 tys. pasażerów, a tendencja jest wzrostowa. Im więcej składów i wagonów z Wi-Fi, tym więcej pasażerów, którzy podczas podróży buszują w internecie.

PKP Intercity podało, że od stycznia do października 2019 r. wszyscy podróżni pobierali średnio 583 GB danych dziennie. Natomiast w październiku każdy zalogowany użytkownik korzystał z Wi-Fi średnio przez 1 godzinę i 58 minut. Można więc wysnuć wniosek, że Wi-Fi przydaje się i towarzyszy pasażerom przez znaczną część podróży.

Wybór miejsc wygodny jak w samolocie

 class="wp-image-1046582"

Cały sektor kolejowy staje się coraz nowocześniejszy. Dzięki temu pasażerowie chcą podróżować pociągami i wiedzą, że jest to środek transportu, który spełni ich oczekiwania dotyczące podróży. Wi-Fi w Pendolino i graficzna prezentacja miejsc to kolejne wdrożone przez PKP Intercity udogodnienia zapewniające komfort na każdym etapie podróży. Konsekwentnie dążymy do celu, jakim jest bezpieczna, komfortowa i przewidywalna polska kolej – mówi Andrzej Adamczyk, Minister Infrastruktury.

Do tej pory podróżni kupujący bilety online mogli wybierać sobie konkretne miejsce, ale korzystali z opisowego trybu. Korytarz. Okno. Przedział. Bez przedziałów. Przy stoliku. Podobnymi hasłami posługiwała się strona internetowa, a klient musiał sobie wyobrazić, gdzie właściwie będzie siedział.

Teraz to się zmienia. Pasażerowie pociągów Pendolino, Flirt3 i PesaDART, czyli tych nowoczesnych składów zespolonych, mają możliwość łatwego wyboru miejsc na mapie członu pociągu, w którym planują podróżować.

Czytelny widok wagonu z góry pozwala sprawdzić, gdzie właściwie usiądziemy. Dowiemy się, jak daleko jest do drzwi, a co za tym idzie - do toalety. Na własne oczy zobaczymy też, że kupione miejsca dla naszych współpasażerów rzeczywiście znajdują się obok nas. Graficzna prezentacja miejsc pojawia się po wyborze konkretnego połączenia oraz wskazaniu liczby pasażerów i ewentualnych ulg im przysługujących, a także określeniu, czy pasażer potrzebuje skorzystać z miejsc specjalnych, takich jak np. dla osób z niepełnosprawnościami, w przedziale rodzinnym czy dla osób podróżujących z rowerem.

Z tego rozwiązania można skorzystać już teraz. Dostępne jest jednak dla połączeń realizowanych od 15 grudnia 2019 r. Wtedy też wchodzi w życie nowy rozkład jazdy.

Stale rosnąca liczba pasażerów pokazuje, że wyruszając w podróż, Polacy częściej wybierają kolej. Przekonują ich do tego coraz nowocześniejsza flota oraz kolejne udogodnienia 
na pokładzie pociągów. Graficzna prezentacja miejsc to rozwiązanie, dzięki któremu każdy może w intuicyjny sposób wybrać najlepsze dla siebie miejsce, zgodnie ze swoimi preferencjami czy potrzebami – przekonuje Marek Chraniuk, Prezes Zarządu PKP Intercity.

Polacy chętnie kupują bilety online, więc PKP Intercity inwestuje w towarzyszące temu platformy. Spółka podała, że w pierwszych trzech kwartałach 2019 r. bilety za pośrednictwem strony internetowej intercity.pl lub aplikacji mobilnej kupiło 46 proc. pasażerów, kasy wybrało 42 proc. W pierwszych dziewięciu miesiącach ubiegłego roku udział sprzedaży biletów zakupionych zdalnie wyniósł 41 proc., a w kasie - 47 proc.

Jak na dłoni widać, że w ciągu roku doszło do istotnej zmiany - kasy przestały królować, a wygrał online. A to jeszcze nie koniec. Nowy system rezerwacji miejsc sprawi, że jeszcze więcej osób będzie chętnie z niego korzystało.

*Materiał powstał we współpracy z PKP Intercity

Lokowanie produktu
Najnowsze