REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Nareszcie! Outlooka zainstalujemy przeglądarką

PWA to szczególny rodzaj aplikacji, który zadziała na niemal każdym nowoczesnym systemie operacyjnym. Taką aplikacją właśnie staje się Outlook.

26.11.2019
9:44
Outlook pierwszą PWA Microsoftu, zainstalujesz go przeglądarką
REKLAMA
REKLAMA

Outlook będzie pierwszą istotną aplikacją typu PWA (Progressive Web App) od Microsoftu, jak wynika z coraz większej liczby doniesień z Internetu. Microsoft przy tym wprowadził PWA do Outlooka w sposób bardzo dyskretny – nie było żadnej zapowiedzi, żadnego posta na blogu. O fakcie tym dowiadujemy się z obserwacji blogerów (dla przykładu: tu Paul Thurrott odnotowuje obecność PWA w jego firmowym koncie, ale jeszcze nie w konsumenckim).

Wprowadzanie PWA do Outlooka jest przy tym póki co dość chaotyczne. Niektórzy widzą możliwość instalacji aplikacji tylko z poziomu wersji dla firm, inni twierdzą że zwykły Outlook również jest już dostępny w PWA. Na moim koncie nie widać jeszcze możliwości konwersji usługi w aplikację, więc i u was może być z tym różnie.

Microsoft jest dużym promotorem PWA, mimo że sam pomysł został stworzony i opracowany w dużej mierze przez Google’a. Firma jednak do tej pory ograniczała się wyłącznie do roli wspomnianego promotora, prowadząc kursy dla programistów czy wprowadzając pełną obsługę PWA w Windowsie i Edge’u. Do tej pory jednak Microsoft preferował technikę Electron dla własnych aplikacji webowych – Outlook jest pierwszym komercyjnie istotnym tworem zgodnym z PWA.

Outlook jako Progressive Web App. Przypomnijmy czym właściwie są PWA.

outlook pwa progressive web app class="wp-image-1046102"

PWA to szczególny rodzaj aplikacji webowych, które od użytkowej strony w zasadzie nie różnią się od aplikacji natywnych. Progressive Web Apps mogą działać bez dostępu do Internetu, potrafią wykorzystywać unikalne dla danego systemu operacyjnego API, mogą też wysyłać powiadomienia i pracować w tle.

REKLAMA

Największym atutem PWA jest ich zgodność z niemal wszystkimi nowoczesnymi i popularnymi systemami operacyjnymi – za wyłączeniem iOS-a iPadOS-a. Napisana raz aplikacja bez dalszych zmian w kodzie zadziała tak samo dobrze na Androidzie, Chrome OS, Windowsie, macOS-ie czy Ubuntu – co zapewnia znaczące oszczędności czasu dla programistów. Nowości i aktualizacje PWA trafiają błyskawicznie i równocześnie do wszystkich użytkowników.

Dystrybucja i administracja PWA również jest prosta. Za każdym razem jak natrafimy na PWA, przeglądarka w mniej lub bardziej dyskretny sposób zaproponuje nam instalację tejże aplikacji, zazwyczaj wyświetlając stosowną ikonkę w pasku adresu. Zainstalowane PWA w razie potrzeby usuwamy z naszego urządzenia dokładnie tą samą metodą, co pozostałe aplikacje.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA