Jaki laptop do gier? Sprawdzamy najnowsze gamingowe standardy

Lokowanie produktu

Dynamiczny rozwój branży gamingowej sprawia, że wybór dobrego laptopa wymaga odpowiedniego przygotowania. Oto kilka przydatnych porad.

21.11.2019 11.38
Jaki laptop do gier? Sprawdzamy najnowsze gamingowe standardy

Podobnie jak w innych dziedzinach związanych z technologią, również wśród laptopów dla graczy obserwujemy nieustanny rozwój i coraz nowsze rozwiązania mające zapewnić przyjemną i maksymalnie realistyczną rozgrywkę. Czym mogą zaskoczyć nas laptopy gamingowe najnowszych generacji?

Procesor, RAM i dysk

Dawniej kwestie dotyczące pamięci RAM ograniczały się jedynie do ilości megabajtów (a później gigabajtów), jakie usprawnią pracę komputera. Obecnie trzeba sobie odpowiedzieć na więcej pytań. Typ RAM-u ma znaczenie dla jego wydajności. Do laptopów gamingowych poleca się pamięć DDR4 o częstotliwości taktowania 2133 MHz lub wyższej (2400 MHz lub 2666 MHz). Jeśli zaś chodzi o pojemność, za minimum potrzebne do sprawnego działania najważniejszych obecnie tytułów uważa się 8 GB. Jeśli jednak będziemy chcieli dodatkowo np. streamować rozgrywkę na Twitchu, potrzebne będzie 16 GB, a czasem 32 GB. Warto też przed zakupem sprawdzić, czy istnieje możliwość samodzielnego dołożenia pamięci RAM.

 class="wp-image-1043540"

Podobnie jest z procesorem. Nie wystarczy jedynie ograniczyć się do nazewnictwa – Intel Core i7 nie zawsze będzie bardziej wydajny niż i5. Ważne jest przede wszystkim oznaczenie serii, które charakteryzuje procesor. Zazwyczaj spotykamy się z zastosowaniem uniwersalnym (U); takie procesory są co prawda energooszczędne, ale nie pozwalają uzyskać najwyższych wyników graficznych w grach. Tutaj zdecydowanie lepiej sprawdzą się procesory z oznaczeniem H oraz HQ, czyli najmocniejsze serie przeznaczone stricte do gier i wymagających programów graficznych. Sporo zależy również od liczby rdzeni (laptop dla graczy powinien posiadać ich co najmniej cztery) oraz szybkości traktowania (min. 2000 MHz). Alternatywą dla Intela mogą być procesory AMD z serii Ryzen.

Ostatnie pytanie dotyczący serca laptopa to rodzaj dysku twardego. W podobnej cenie otrzymamy bowiem obszerny dysk HDD lub dużo mniej pojemny dysk SSD. Jednak jeśli kupujemy laptop gamingowy, SSD jest o wiele lepszą alternatywą, ponieważ gwarantuje znacznie szybszy odczyt i zapis danych. Gry szybciej się wczytują, a i system operacyjny działa sprawniej, zwłaszcza podczas uruchamiania.

Grafika dla gracza

Nawet najmocniejszy procesor zda się na nic, jeśli karta graficzna nie podoła odtworzeniu płynnego i realistycznego obrazu na ekranie. Dlatego wybór kraty jest ważnym etapem zakupu laptopa do gier. Najnowsza generacja słynnych urządzeń marki Nvidia zapewnia szeroki wachlarz opcji, dzięki czemu bez trudu dostosujemy sprzęt do naszych potrzeb. Dla starszych i mniej wymagających tytułów dobrym rozwiązaniem będzie podstawowa karta GeForce MX150, pozwalająca na rozgrywkę w rozdzielczości HD. Żeby grać w tzw. Full HD z prędkością 30 klatek na sekundę, warto sięgnąć po sprawdzoną serię GTX, w tym modele GeForce GTX 1050, GeForce GTX 1050Ti lub GeForce GTX 1650.

 class="wp-image-1043543"

Jeśli natomiast wymagamy od gier płynnego działania na wysokich ustawieniach, zalecane są karty graficzne GeForce GTX 1070 bądź GTX 1080. Nowością od Nvidia jest wprowadzenie technologii RTX, która poprawia jakość cieni i światła w grach. Grając w rozdzielczości 4K możemy cieszyć się m.in. odbiciami naszej postaci w wodzie lub na błyszczących powierzchniach. W UHD możemy grać z kartami GeForce RTX 2070 lub RTX 2080.

Kuszące nowości

Poza szeroką gamą najnowszych podzespołów, rynek obfituje w kilka nieoczywistych nowości. Jedną z nich z pewnością jest pierwszy w historii laptop z dwoma ekranami. Chodzi o model Omen X 2S firmy HP, który oprócz monitora 15,6 cala posiada również umiejscowiony tuż nad klawiaturą mniejszy, dotykowy wyświetlacz 6-calowy, który jest sporym ułatwieniem w trakcie rozgrywki. Nie musimy bowiem co chwilę zmieniać ekranów, minimalizować okien ani przeszkadzać sobie w grze kolejnymi komunikatami, ponieważ powiadomienia i ustawienia znajdziemy na dodatkowym ekranie, z którego możemy zarządzać muzyką, ustawieniami grafiki oraz czatem z innymi graczami.

Omen X 2S od HP to laptop gamingowy z najwyższej półki, z którego korzystają profesjonalni e-sportowcy, w tym sławna i utytułowania drużyna Astralis. Mimo bogatego wnętrza (Intel Core i9, 32 GB RAM, GeForce RTX 2080) laptop waży jedynie nieco ponad 2 kg i ma subtelną, metalową obudowę. Ważną rolę odgrywa też innowacyjny system chłodzenia, gdzie powietrze schładza w pierwszej kolejności ciekły metal, który następnie długo zapewnia niską temperaturę podzespołom.

* Materiał komercyjny marki HP.

Lokowanie produktu
Najnowsze