REKLAMA

Nowe iPady Pro dopiero w 2020 r. Tablet z potężniejszym aparatem niż iPhone

W październiku nie pojawił się nowy iPad Pro, a czekaliśmy na niego, bo premierę sugerowało wiele plotek. Na pierwszą referencyjną maszynę dla systemu iPadOS poczekamy zapewne do wiosny. Wtedy ma zadebiutować tablet Apple’a, którego największą nowością będzie kamera 3D do poszerzonej rzeczywistości.

12.11.2019 13.14
ipad-pro
REKLAMA

Ostatnia rewizja iPadów Pro pojawiła się w 2018 r. Pod względem specyfikacji technicznej to nadal świetne urządzenia, którym nic nie brakuje. Pojawił się jednak iPadOS, czyli przygotowany z myślą o tabletach fork iOS-a. Wiele osób spodziewało się, że razem z nim pojawi się zupełnie nowe urządzenie.

REKLAMA

Tak się jednak nie stało. Jest co prawda cień szansy, że Apple pokaże nowe iPady w listopadzie razem z komputerami - premiera 16-calowego MacBooka Pro z klawiaturą nożycową oraz stacji roboczej Mac Pro powinna się odbyć lada moment - ale to bardziej myślenie życzeniowe niż realna możliwość.

Najnowsze doniesienia wskazują na to, że kolejne iPady Pro pojawią się dopiero w 2020 r.

 class="wp-image-1036982"

W dodatku nowe tablety mają być czymś więcej niż tylko odświeżeniem ubiegłorocznych modeli o nowe procesory bazujące na najnowszym układzie z iPhone’a. Najważniejszą nowością w iPadach Pro 2020 ma być kamera 3D przypominająca pod względem konstrukcji Face ID, która trafi na plecki.

Byłby to pierwszy raz, gdy tablet dostaje bardziej zaawansowany moduł foto niż telefon. Nie powinno to jednak dziwić, jeśli pomyśleć o tym, jakie będzie jego przeznaczenie. Aparat z iPada Pro 2020 nie będzie służył wyłącznie do robienia zdjęć - jego celem jest mapowanie przestrzeni.

iPad Pro 2020 ma być nowym ekranem do poszerzonej rzeczywistości.

Apple od kilku lat rozwija ARKit, czyli swoje API poszerzonej rzeczywistości, dzięki czemu programiści mogą nakładać w czasie rzeczywistym cyfrowo generowane treści na obraz z kamery. Nadal to bardziej idea niż faktycznie użyteczne rozwiązanie, ale firma z Cupertino najwyraźniej wierzy, że to się kiedyś zmieni.

Tablet z zaawansowaną obsługą ARKit kolejnej generacji może być zresztą tylko wstępem do dalszej ofensywy na rynku poszerzonej rzeczywistości. Od lat ptaszki ćwierkają, że Apple w swoich laboratoriach pracuje nad goglami AR, dla których iPad Pro 2020 z kamerą 3D robiłby niezłe podwaliny.

Gogle AR od Apple’a - co wiemy?

Pierwszy zestaw poszerzonej rzeczywistości od Apple’a w formie gogli VR/AR o nazwie kodowej N301 ma zadebiutować dopiero w 2022 r. Pierwsza generacja ma przypominać pod względem konstrukcji oraz możliwości zestaw Oculus Quest od Facebooka. Nie będzie to jedynie nakładka na iPhone’a.

REKLAMA

W dodatku dopiero rok później mają się pojawić nieco poręczniejsze okulary AR od Apple'a. Oba urządzenia to jednak pieśń przyszłości. Właśnie dlatego najpierw mają pojawić się nowe iPady Pro, które pokażą nam, jak kolejna generacja ARKit może wyglądać.

Wiosenna premiera nowych tabletów miałaby przy tym sporo sensu. iPadOS i iOS to już dwa różne systemy operacyjne, ale nadal mają ten sam cykl wydawniczy. Przeniesienie dużych aktualizacji iPadów na wiosnę odciążyłoby nieco deweloperów przygotowujących na jesień kolejne edycje pięciu systemów Apple’a.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA