REKLAMA

Ile lat ma pies na ludzkie? Powstał nowy wzór do precyzyjnego wyliczenia

21.11.2019 10.37
ile lat ma pies na ludzkie
REKLAMA

Masz trzyletniego psa? Czy to oznacza, że jest już pełnoletni? Ile właściwie twój pupil ma lat w przełożeniu na ludzkie? Powstał na to matematyczny wzór, który ponoć jest bardzo dokładny.

REKLAMA

Wszyscy chyba wiemy, że psy nie żyją tyle lat co ludzie – bardzo rzadko dożywają dwudziestki. Zgaduję, że wszyscy też wiemy, że to nie oznacza, że nasze ukochane sierściuchy umierają młodo. Nastoletni pies jest już zazwyczaj, całkiem słusznie zresztą, uważany za staruszka.

No dobrze, ale ile właściwie lat w przełożeniu na ludzkie ma nasz pies? Do tej pory wykorzystywano mało naukową metodę, jaką jest aproksymacja przez mnożenie przez liczbę siedem. A więc według tej teorii, 10-letni pies to taki odpowiednik 70-letniego człowieka. Rzeczywistość, zdaniem amerykańskich uczonych, jest nieco bardziej złożona.

Ile lat ma pies na ludzkie? Jest na to wzór. Przyda ci się kalkulator z logarytmami

Według pracy amerykańskich uczonych (która jeszcze nie była recenzowana) szukając wzoru na ludzki wiek psa należy najpierw zastanowić się jak właściwie się rozwija psi organizm. Mając to na uwadze w budowaniu wzoru na kalkulowanie wieku, przyjrzano się zjawisku metylacji DNA, które powiązane jest z procesem starzenia. Jest ono powszechnie akceptowaną metodą szacowania wieku biologicznego organizmu, nazywane jest wręcz epigenetycznym zegarem.

ile lat ma pies na ludzkie class="wp-image-1043447"

Naukowcy drobiazgowo porównali epigenetyczne zegary psów i ludzi, analizując proces doczepiania się z wiekiem grup metylowych do molekuł DNA. Okazało się – co zresztą nie było żadnym zaskoczeniem – że tempo procesu starzenia psów przebiega w innym rytmie niż u człowieka. Na szczęście mieści się w ramach dających się opisać matematyką, a nawet zbudować wzór matematyczny. Choć jest jedno małe zastrzeżenie: nie jest on w pełni precyzyjny z uwagi na różnice pomiędzy rasami psów. Jego kalibracja jest zorientowana na psy rasy labrador, w przypadku innych ras stanowić ma tylko aproksymacje.

Wzór na wiek psa wygląda następująco

Gdzie oczywiście Wiek_ludzki oznacza psie lata przełożone na ludzką miarę, wiek_psi faktyczny wiek psa wyrażony w latach jego życia a ln to logarytm naturalny. To ostatnie jest pewną niedogodnością, bo uniemożliwia liczenie tegoż zwykłym śmiertelnikom w pamięci – trzeba użyć aplikacji do liczenia. Na przykład tej online, której nie trzeba instalować.

No to bierzemy na tapet mojego 18-letniego dziada. Kierko ma 18 lat. Ln(18) to w zaokrągleniu 2,89. Mnożymy razy 16, wychodzi 46,24. Dodajemy do tego 31 i mam potwierdzenie, że 18-letni psiak to już dziadeczek. A konkretniej, 77-letni senior. A to oznacza, że starszemu dostojnemu panu takie pozy do spania już nie przystoją:

REKLAMA
ile lat ma pies na ludzkie class="wp-image-1043444"
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA