REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Gry

Half Life: Alyx już oficjalnie! Gra na pierwszym zwiastunie wygląda rewelacyjnie

To jeden z najlepszych zwiastunów gry VR, jaki kiedykolwiek widziałem. A uwierzcie mi, jako posiadacz gogli PSVR oraz entuzjasta wirtualnej rzeczywistości widziałem ich naprawdę wiele. Half Life: Alyx zostało zaprezentowane światu na pierwszym materiale.

21.11.2019
19:59
Half Life: Alyx już oficjalnie! Oto zwiastun nowego Half Life
REKLAMA
REKLAMA

Kilka dni temu informowaliśmy was, że Half Life: Alyx będzie grą dedykowaną wirtualnej rzeczywistości. Tak jest w istocie. Mamy do czynienia z pierwszoosobową przygodą od samego początku projektowaną z myślą o VR. To bardzo ważne, ponieważ zwyczajne porty „płaskich” gier przenoszonych do wirtualnej rzeczywistości nie robią takiego wrażenia jak gry produkowane od A do Z wyłącznie dla VR.

Half Life: Alyx wygląda świetnie. Widać, że twórcy chcą się bawić dodatkową głębią VR.

Możliwość przejechania dłonią po każdej powierzchni, wychylenia się zza rogu i wyciągnięcia ręki po trudno dostępny przedmiot - to wszystko banalnie proste akcje, które dają graczowi w hełmie VR poczucie niedostępnej wcześniej wolności. Analizuję pracę kamery w Half Life: Alyx i już widzę, że twórcy poszli właśnie w tym kierunku: chcą wykorzystać wirtualną rzeczywistość do wprowadzenia mechanizmów rozgrywki nie do zrealizowania w płaskim FPS-ie, jednocześnie stawiając na potęgowanie immersji.

Pierwszy Half Life był narracyjną rewolucją w gatunku FPS-ów. Drugi Half Life wprowadzał rewolucję z zakresu fizyki i wykorzystania jej zasad. Widać, że Half Life: Alyx ma ambicję na kolejną rewolucję w branży. Tym razem krokiem milowym ma być wykorzystanie wirtualnej rzeczywistości. Chociaż gier VR mamy na rynku masę, tylko kilka pożytkuje dodatkową głębię w naturalny, niewymuszony, kreatywny i środowiskowy sposób. Już widzę, że Alyx dołączy do tego zacnego grona.

 class="wp-image-1043927"
 class="wp-image-1043918"

Half Life: Alyx w marcu 2020 r. Tylko na VR, ale gracz ma spory wybór.

Nie wykluczałem, że Alyx zadziała wyłącznie na goglach Valve Index oraz HTC Vive. Na szczęście Valve nie przepycha kolanem własnych produktów VR, oferując najnowszego Half Life’a również na konkurencyjnego Oculusa Rift, a także na każde gogle wirtualnej rzeczywistości kompatybilne ze środowiskiem Windows Mixer Reality dla systemu Windows 10. Niestety, najpopularniejsze aktualnie gogle VR na rynku - PSVR - zostały w tej wyliczance pominięte.

Czy Half Life: Alyx będzie grą, która wprowadzi VR pod strzechy każdego gracza?

W to wątpię. Nie mam za to wątpliwości, że wirtualna rzeczywistość dostała właśnie bardzo, bardzo potężnego ambasadora który przełoży się na ogólną populację fanów VR. Dopóki jednak korzystanie z wirtualnej rzeczywistości będzie się wiązało z plątaniną kabli, instalacją wielu dodatkowych elementów i zakupem drogich gogli, technologia zawsze będzie nieco na boku. Na szczęście jesteśmy już prawie u progu bezprzewodowej rewolucji. Jako entuzjasta VR, bardzo nie mogę się jej doczekać, z kolei nowemu Half Life kibicuję z całego serca…

 class="wp-image-1043936"
REKLAMA
 class="wp-image-1043933"

…No i liczę na dobre promocje dla gogli VR z okazji czarnego piątku.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA