REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Nowe ikony Windowsa 10X. To właśnie one zastąpią aktywne kafelki

Dni aktywnych kafelków są już policzone. Wraz ze śmiercią telefonów z Windowsem i marginalizacją tabletów Microsoft wraca do koncepcji klasycznych ikon. Przyglądając się uważnie Surface Neo odkryliśmy kolejne z nich.

12.10.2019
11:18
To książka? Nie, to Microsoft Surface Neo
REKLAMA
REKLAMA

Idea aktywnych kafelków z Windowsa powstała z myślą o urządzeniach, w których podstawowym interfejsem jest ten dotykowy. Dzięki tym kafelkom widzimy najważniejsze informacje z każdej aplikacji – jeżeli ta obsługuje ten mechanizm – bez konieczności jej otwierania. Niestety dla Microsoftu, Windows na dotykowych urządzeniach się nie przyjął.

Jest nadal niezmiernie istotny zarówno na klasycznych PC, jak i na pecetach konwertowalnych w tablet. Na klasycznych tabletach jest jednak na marginesie, a wersja na telefony wręcz nie jest już rozwijana. Zdaniem wielu, aktywne kafelki straciły przez to sens. Na PC, by móc w ogóle je ujrzeć, i tak musimy w coś kliknąć. Ich wygoda, według sceptyków, jest teraz co najmniej dyskusyjna.

Windows 10x nowe ikony class="wp-image-1018829"

Nadal uważam aktywne kafelki za pożyteczne narzędzie, jednak z moją opinią Microsoft się już nie zgadza. Windows 10X, który jest jednym z następnych kroków w rozwoju Windowsa 10, w ogóle ich nie wyświetla – mimo iż jest przeznaczony na urządzenie z dwoma dotykowymi wyświetlaczami.

Wzornictwo ikon do ponownej wymiany. Tak wyglądają Mapy, Alarmy i zegar oraz Kontakty w przyszłej wersji Windows 10.

Ikony wypatrzył na jednej z makiet Surface Neo serwis Aggiornamenti Lumia. Są one projektowane tak, by dobrze się komponowały z nową powłoką Windowsa 10X i jego launcherem aplikacji, który nieco przypomina swój odpowiednik z licznych odmian Androida.

To oczywiście nie wszystkie nowości. Nowe ikony aplikacji klienckich Office’a 365 nie tylko już znamy, ale też i trafiły one do użytkowników. Wyglądają tak:

windows 10x nowe ikony class="wp-image-1018835"
REKLAMA

Wcześniej do Sieci wyciekł też wygląd paru innych ikon z odświeżonego Windowsa. Poniżej widzimy Pasjansa, Eksplorator plików, Pogodę, Filmy i TV oraz Muzykę Groove:

windows 10x nowe ikony class="wp-image-1018832"
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA