REKLAMA

Producenci telewizorów nie są już skazani na Android TV. Alternatywę proponuje Samsung

Jeżeli chcesz wprowadzić na rynek nowe smart TV, musisz albo opracować własny system operacyjny, albo też skorzystać z Android TV od Google’a. Choć właśnie pojawiła się zupełnie nowa i wysoce niespodziewana alternatywa.

30.10.2019 20.32
Samsung QLED QE55Q6FNA telewizor 4K hdr
REKLAMA
REKLAMA

Do wczoraj jedynym dojrzałym i dostępnym dla producentów systemem operacyjnym na rynku był Android TV. Jest on wykorzystywany przez tych producentów telewizorów, którzy z jakiegoś względu nie zdecydowali się na autorską platformę. Do wspomnianych autorskich rozwiązań należą takie platformy, jak My Home Screen od Panasonica, webOS od LG czy wreszcie Tizen od Samsunga.

Ostatni z systemów operacyjnych można określić szczególnie dojrzałym z uwagi na fakt, że zarządza on najlepiej sprzedającymi się telewizorami na świecie. Więc choć Tizen jest ograniczony raptem do jednego producenta, tak jest bardzo popularny wśród twórców aplikacji. Wszak najwięcej potencjalnych użytkowników tychże korzysta z telewizorów Samsunga, a więc i z Tizena.

Liczba tych klientów się powiększy. Samsung udostępnia system Tizen wszystkim zainteresowanym producentom telewizorów.

REKLAMA

Wieści te zostały ogłoszone podczas mijającej Samsung Developers Conference. W ramach oficjalnego komunikatu niestety nie dowiadujemy się za wiele, poza faktem otwarcia dostępu do Tizena wszystkim zainteresowanym. Nie wiemy czy ktoś już wyraził zainteresowanie współpracą, nie wiemy też jeszcze czy i jakie warunki musi spełnić, by móc skorzystać z samsungowej platformy.

To jednak bardzo ważne wieści dla rynku smart TV. Według danych Strategy Analytics w ubiegłym roku 21 proc. sprzedanych telewizorów pracowało pod kontrolą Tizena. Na drugim miejscu znalazł się webOS (12 proc.), na trzecim zaś Android TV (10 proc.). Przewaga samsungowej platformy może się drastycznie zwiększyć, umacniając jej pozycję jako lidera. To z kolei może przełożyć się na stawianie Tizena przez twórców aplikacji jako jeszcze wyższy priorytet, tym bardziej zwiększając ich jakość i dostępność na tym systemie operacyjnym.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA