REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Koniec zgadywanek. Allegro powie ci dokładnie, kiedy dostaniesz kupiony towar

Wszyscy to znamy: zamawiasz pizzę i dostajesz powiadomienie ze szczegółowym czasem dostawy. Zamawiasz coś na Allegro i… trwasz w niewiedzy, chyba że sprzedawca był tak uprzejmy, że dostarczył ci numer listu przewozowego. Teraz to się zmienia – przewidywany czas dostawy Allegro już działa.

06.10.2019
16:20
Nowy regulamin allegro
REKLAMA
REKLAMA

Allegro zapowiadało tę zmianę już na początku ubiegłego miesiąca i wielu użytkowników czekało na nią jak na zbawienie.

Do tej pory termin wysyłki i dostarczenia towaru kupionego na Allegro był mocno umowny. Kupujący mógł co najwyżej zobaczyć, ile czasu na wysyłkę zakupów daje sobie sprzedawca, a co działo się z paczką później, leżało już w gestii uprzejmości sprzedawcy – ten mógł udostępnić link do śledzenia paczki, lub nie. Mógł poinformować o przewidywanym czasie dostawy, lub nie.

Przewidywany czas dostawy Allegro – co się zmieni?

Allegro właśnie poinformowało, że u części kupujących opcja przewidywanego czasu dostawy jest już widoczna. Jak to działa?

Jeśli kiedykolwiek robiliście zakupy na Amazonie, poczujecie się jak w domu. Kupujący otrzymuje przewidywany czas dostawy już na stronie oferty oraz w szczegółach dostawy na stronie oferty, a także po złożeniu zamówienia: w formularzu dostawy i płatności, na stronie podziękowań za zakupy oraz w mailu pozakupowym.

Przewidywany czas dostawy Allegro - nowa funkcja już dostępna class="wp-image-1015304"

Zależnie od tego, jak dokładne dane sprzedawca dostarczy systemowi Allegro, przewidywany czas dostawy może być wyświetlony w formie konkretnej daty lub przedziału dat, np. od czw. 25 lip. – pt 26 lip.

Jak czytamy w instrukcji dla sprzedających, czas dostawy składa się z czasu wysyłki (od zakupu do wysłania przesyłki) oraz czasu przewodu (od odbioru paczki przez kuriera/paczkomat do dostarczenia jej do punktu odbioru).

Przewidywany czas dostawy Allegro - nowa funkcja już dostępna class="wp-image-1015301"

Jak Allegro przelicza przewidywany czas dostawy?

Cytując instrukcję dla sprzedających, Allegro używa zestawu obiektywnych algorytmów, które biorą pod uwagę następujące czynniki:

  • Historyczne i aktualne dane dotyczące tego, jak wysyłasz paczki oraz ile czasu przewoźnik potrzebuje na jej dostarczenie. Informacje o tym pozyskujemy ze statusów przesyłek.

  • Deklarowany przez ciebie czas wysyłki.

  • Deklarowana przez ciebie godzina szybkiej wysyłki - czyli godzina, do której kupujący powinien złożyć zamówienie, żebyś wysłał paczkę tego samego dnia.

  • Kategoria, w której dana oferta jest wystawiona.

  • Sezonowość sprzedaży (okres przedświąteczny, Black Friday itp.).

  • Dni robocze i święta, twoje urlopy.

  • Deklarowany przez przewoźników czas przewozu: dla metod kurierskich przewidywany czas przewozu obliczamy w zależności od tego, czy jest to przewoźnik, który zintegrował z nami swój system zarządzania dostawą.

Przewidywany czas dostawy to korzyść nie tylko dla klienta, ale przede wszystkim dla sprzedawcy.

Z perspektywy klienta przewidywany czas dostawy to po prostu kolejny element dokładający się do ogólnej wygody zakupów online i niejaki wyznacznik tego, kiedy najlepiej kupić produkt, by np. nie minąć się z kurierem.

Dla sprzedawcy natomiast zmiana na Allegro oznacza ogromną oszczędność czasu; kupujący nie będą go już atakować pytaniami o przewidywany czas dostawy. Poprawna implementacja nowej funkcji może być też silną kartą przetargową dla tych sprzedawców, którzy handlują przedmiotami wielokrotnie przewijającymi się w aukcjach na Allegro, choćby zabawkami kupowanymi hurtowo przez różnych sprzedawców.

REKLAMA

Gdy produkt się nie różni, o miejscu zakupu decyduje cena, opinia o sprzedawcy, a teraz także wygoda wynikająca z dokładnego określenia czasu dostawy.

Funkcja dopiero startuje i z pewnością minie trochę czasu, nim większość sprzedawców poprawnie wdroży ją w swoich ofertach. Przewidywany czas dostawy z pewnością jest jednak kolejnym bardzo mocnym argumentem za zakupami na Allegro i zmianą na lepsze.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA