REKLAMA

PlayStation 5 pozwoli osobno instalować tryby single i multi

Dowiedzieliśmy się dziś naprawdę sporo o PlayStation 5. Pora podsumować, jakie unikalne funkcji dostanie nowy system operacyjny Sony.

08.10.2019 14.31
PlayStation 5 PS5
REKLAMA
REKLAMA

Japońska firma nie trzyma nas dłużej w niepewności. PlayStation 5, bo taką oficjalną nazwę przyjmuje następca PlayStation 4, trafi do sprzedaży już pod koniec 2020 r. Wiemy coraz więcej na temat sprzętu z kolejnej generacji.

Jakie będzie PlayStation 5?

Już wcześniej wiedzieliśmy, że nowa konsola Sony dostanie dysk SSD i będzie wspierać ray-tracing, czyli śledzenie promieni. Teraz firma zdradziła nieco więcej informacji na ten temat i wyjaśniła, jakie niesie to za sobą korzyści.

Do pudełka z nową konsolą trafi też nowy kontroler. W przeciwieństwie do konsoli nie ma jeszcze nazwy, ale najpewniej będzie to DualShock 5. Triggery będą w nim stawiać opór i spodziewamy się dedykowanego przycisku asystenta głosowego.

Sprzęt to jednak nie wszystko - kluczowe będzie oprogramowanie, które będzie nim zarządzać. Już teraz wiemy, że pojawi się w nim wiele funkcji, których próżno szukać w PS4. Pora sprawdzić, co z tego wynika.

Gry na PS5 zostaną podzielone na moduły.

Dzięki zastosowaniu dysku SSD twórcy gier będą mogli myśleć o grach w zupełnie inny sposób niż do tej pory. Po pierwsze nie będą musieli kopiować tych samych danych po kilka razy w ramach jednej instalacji, by mieć do nich łatwiejszy dostęp.

Konsola nie będzie traktowała też gier z modułami singleplayer i multiplayer jako całość. Gracze będą mogli zainstalować tylko jeden z trybów rozgrywki lub pograć całość i np. usunąć moduł singleplayer po przejściu kampanii, by nadal grać w multi, ale oszczędzać trochę miejsca.

Interfejs zostanie przeprojektowany i pojawią się w nim informacje bezpośrednio z gier.

Gracze, którzy kupią PS5, nie bedą musieli uruchamiać gry, by podejrzeć podstawowe informacje na temat możliwych sposobów rozgrywki. Te zostaną wyciągnięte wprost do menu konsoli. Przyda się to zarówno w tytułach wieloosobowych, jak i jednoosobowych i to pomimo tego, że gry mają się na PS5 uruchamiać błyskawicznie.

REKLAMA

W przypadku gier multiplayer bez ich uruchamiania będzie można sprawdzać, jakie mecze aktualnie trwają, w których biorą np. udział nasi znajomi. Będzie tu widać listę serwerów albo dostępnych aktywności. W tytułach singeplayer z poziomu menu konsoli będzie można zobaczyć listę misji. Można już tutaj wybrać, w którym miejscu gra ma się uruchomić.

Trochę jednak mnie martwi to, gdzie Sony czerpie inspirację - a jest to świat rozgrywki mobilnej, gdzie gry pobiera i uruchamia się bardzo szybko. Mam nadzieję, że na szybkości to, co PS5 będzie czerpać od smartfonów i tabletów, się skończy.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA