REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Bezpieczeństwo

Opera 64 na straży naszej prywatności. Automatycznie wyłącza trackery i staje się jeszcze szybsza

Z opartych na Chromium przeglądarek to właśnie Opera wydaje się tą najlepiej przemyślaną i wyposażoną. Jej nowa wersja skupia się na naszej prywatności. A także, w efekcie, na szybkości działania.

08.10.2019
13:47
Opera 64 na straży naszej prywatności. Automatycznie blokuje trackery
REKLAMA
REKLAMA

Opera już dawno temu porzuciła swój autorski silnik webowy, stając się członkiem projektu Chromium. Wspólnie z Google’em, Microsoftem i wieloma innymi podmiotami współtworzy fundament, który jest następnie wykorzystywany przez nią samą, a także przez Edge’a, Brave’a czy Chrome’a.

Norwesko-polska przeglądarka dodaje jednak bardzo wiele również w warstwie aplikacyjnej. Odnoszę wręcz wrażenie, że ze wszystkich zbudowanych na Chromium przeglądarek, ta jest najlepiej wyposażona. A jej twórcy nie spoczywają na laurach, czego efekty widać w kolejnej aktualizacji.

Opera 64 już do pobrania. A w niej nowy mechanizm blokowania trackerów.

opera 64 blokowanie trackerów class="wp-image-1016267"

Trackery to zawarte w licznych witrynach internetowych skrypty, które monitorują nasze poczynania w obrębie jednej bądź kilku stron internetowych. Potrafią być bardzo użyteczne, na przykład umożliwiając personalizację witryny pod nasze zainteresowania czy nawet – niech będzie – serwowanie reklam bliższych naszym zainteresowaniom. Często jednak trackery znacząco przekraczają granice przyzwoitości, w istotny sposób naruszając naszą prywatność czy nawet spowalniając pracę naszego komputera.

Trackery do tej pory można było w Operze blokować tylko przez instalację stosownego, zewnętrznego rozszerzenia. Jednak od wersji 64 narzędzie do tego celu jest wbudowane bezpośrednio w przeglądarkę. Jak obiecuje Opera, nie tylko pomoże to chronić naszą prywatność, ale też poprzez blokowanie tychże trackerów na poziomie silnika przeglądarki powinniśmy odczuć istotną poprawę wydajności pracy samej przeglądarki.

opera 64 blokowanie trackerów class="wp-image-1016273"

Wbudowany mechanizm polega na liście EasyPrivacy Tracking Protection i wykorzystuje ją, by odróżnić pożyteczne trackery od tych szkodliwych. Samo blokowanie oczywiście jest opcjonalne i można je wyłączyć z podręcznego menu ustawień przeglądarki.

REKLAMA

Aktualizacja przeglądarki Opera do wersji 64 jest już dostępna w wersji na Windowsa, macOS-a i Linuxa (deb i RPM). Jeżeli nie zmienialiśmy domyślnych ustawień, dokona się automatycznie.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA