REKLAMA

Jowisz stracił pierwsze miejsce na podium. To Saturn ma aktualnie najwięcej księżyców w Układzie Słonecznym

Układ Słoneczny nadal skrywa przed nami kilka tajemnic. Naukowcy odkryli właśnie 20 dodatkowych księżyców orbitujących wokół Saturna i nie mają za bardzo pomysłu, jak je nazwać. Możemy im w tym pomóc.

08.10.2019 18.43
nowe-ksiezyce-saturna-1
REKLAMA
REKLAMA

Zacznijmy jednak od tego, że po odkryciu 20 dodatkowych satelit, Saturn stał się absolutnym rekordzistą, jeśli chodzi o liczbę księżyców. Aktualnie wiemy o 82 orbitujących wokół tej planety satelitach, co sprawia, że Jowisz ze swoimi 79 znanymi księżycami spadł z pierwszego miejsca na podium.

Nowe księżyce Saturna

nowe-ksiezyce-saturna class="wp-image-1016483"

Najnowsze odkrycie jest dziełem zespołu Scotta Shepparda z Carnegie Institute of Science, który prowadził obserwacje Saturna przy pomocy teleskopu Subaru, zainstalowanego w obserwatorium na Hawajach. Sheppard ma już na swoim koncie odkrycie 12 księżyców Saturna w zeszłym roku i - jak widać - astronomowi nadal nie znudziło się patrzenie na tę samą planetę.

Jeśli chodzi o 20 nowych satelit, to wszystkie charakteryzują się mniej więcej tym samym rozmiarem. Do tego, 17 z nich ma orbitę wsteczną (co oznacza, że poruszają się w kierunku przeciwnym do ruchu obrotowego samej planety). Pełne okrążenie Saturna zajmuje nowoodkrytym księżycom ok. 3 lata. Wyjątkiem są tu 2 nowe satelity, znajdujące się najbliżej planety, którym ten sam ruch zajmuje tylko dwa lata.

Odkrycie to było możliwe dzięki wykorzystaniu najnowszych modeli symulacji komputerowych, które bardzo mocno wspomagają obserwacje astronomiczne. Astronomia polega dzisiaj w dużej mierze na algorytmach śledzenia odległych obiektów kosmicznych, dzięki czemu jesteśmy w stanie dostrzec coraz mniejsze obiekty, które jeszcze kilkanaście lat temu pozostałyby niezauważone podczas klasycznych obserwacji, skupiających się głównie na ręcznej analizie obrazów z teleskopów.

A po co to wszystko? Sheppard podkreśla, że badania orbit księżyców Saturna (a właściwie to dowolnej planety) może pomóc astronomom w ustaleniu ich pochodzenia i zdobyciu wiedzy na temat warunków, jakie panowały wokół planety w czasie formowania jej satelit. Na tego typu wnioski musimy oczywiście jeszcze trochę poczekać. Niemniej jednak, dodatkowe informacje z pewnością przydadzą się w dalszych badaniach naszego Układu Słonecznego.

Pozostaje jeszcze kwestia nazw dla nowych 20 księżyców Saturna

Sheppard chce na swój sposób podzielić się swoim odkryciem z całym światem. Dlatego też zaproponował, że nazwy dla 20 nowych satelit Saturna powinni wymyśleć internauci. Zasady są bardzo proste: swoje propozycje możemy zgłaszać za pośrednictwem tej strony, do 6 grudnia. Żeby zabezpieczyć się przed internetowymi trollami, nazwy nowych księżyców muszą pochodzić od imion gigantów z mitologii nordyckiej, galijskiej lub inuickiej.

REKLAMA

Zespół Shepparda przetestował tę metodę nazewnictwa w zeszłym roku, kiedy to internauci wybrali nazwy dla 5 z 12 odkrytych ówcześnie satelit. Jeśli nie macie własnego pomysłu, a chcielibyście poznać propozycje innych internautów, można to zrobić zaglądając na ten profil na Twitterze.

Za jego pośrednictwem można zaproponować również własne nazwy dla 20 nowych księżyców. Wystarczy oznaczyć profil @SaturnLunacy w swoim wpisie na Twitterze, dodać hasztag #NameSaturnMoons i napisać coś od siebie. Zespół Shepparda zachęca internautów, żeby do swoich propozycji dołączali wszelkiego rodzaju wizualizacje. Sam również planuję wziać udział, jak tylko wymyślę coś śmiesznego.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA