REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

macOS Catalina dostępny do pobrania

Apple udostępnił właśnie macOS 10.15 Catalina.

07.10.2019
19:38
Apple udostępnił finalną wersję macOS Catalina
REKLAMA
REKLAMA

Posiadacze komputerów Mac mogą zainstalować macOS Catalina. To ostatni z systemów operacyjnych Apple'a, który debiutuje w tym roku.

 class="wp-image-1015970"

macOS Catalina - co nowego?

System operacyjny dla komputerów Mac przynosi kilka mniejszych i większych nowości. Jedną z najbardziej widocznych jest odchudzenie iTunes i zaprezentowanie trzech nowych aplikacji: Apple Music, Apple TV i Apple Podcasts. Jeżeli jakimś cudem używacie Maca do synchronizacji urządzeń z iOS i iPadOS, stosowne funkcje znajdzie teraz w Finderze.

Znacznie ważniejsza jest jednak inna możliwość, którą przynosi nowy macOS. Dzięki Mac Catalyst deweloperzy skompilują w środowisku Xcode swoje aplikacje z iPada na Maca. Apple na swojej stronie podaje póki co kilka przykładów takich programów. Na liście znajduje się m.in. Twitter, Jira czy gra Asphalt 9.

Odświeżenia doczekały się te same aplikacje, które przeprojektowano na iPhone'ach i iPadach - Notatki, Przypomnienia, Zdjęcia i Lokalizator, czyli połączenie Find my friends i Find my phone. macOS Catalina przynosi też jeszcze jedną funkcję znaną z iOS i iPadOS - jest to Czas przed ekranem, czyli swoisty licznik czasu spędzonego przed komputerem.

Zdecydowanie warto wspomnieć o jednej z najciekawszych funkcji macOS Catalina, jaką jest Sidecar. Od teraz iPad może stać się drugim wyświetlaczem dla Maca.

macOS Catalina - na jakich Macach system jest dostępny?

REKLAMA

macOS Catalina możemy zainstalować na MacBooku z 2015 r. lub nowszym, MacBooku Air z 2012 r. lub nowszym, MacBooku Pro z 2012 r. lub nowszym, Macu mini z 2012 r. lub nowszym, iMacu z 2012 r. lub nowszym, iMacu Pro z 2017 lub nowszym i wreszcie Macu Pro z 2013 lub nowszym.

O macOS Catalina, a szczególnie o takich jego aspektach, jak Sidecar czy Catalyst napiszemy wkrótce znacznie więcej.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA