1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. RTV

Filmy i seriale takimi, jakie stworzył je Hollywood. Telewizory LG z unikalnym trybem Technicolor

Lokowanie produktu

Nic nie zastąpi profesjonalnej kalibracji telewizora. Powie to każdy entuzjasta sprzętu RTV i będzie miał rację. Na szczęście telewizory LG oferują szczególny tryb działania, który jest jednym z najlepszych kompromisów na rynku.

28.10.2019
20:15
Tryb Technicolor w telewizorach LG i niesamowita wierność obrazu

Każdy z nas ma inny gust. Różnimy się wrażliwością na bodźce, w tym każdy z nas inaczej reaguje na jasne, kolorowe światło. Dlatego też producenci telewizorów, strojąc swoje produkty i szykując je do sprzedaży, mają niełatwe zadanie. Muszą dobrać parametry pracy telewizora tak, by to właśnie on przyciągnął naszą uwagę w sklepie. Byśmy wybrali właśnie ten produkt. I żeby ów produkt po pierwszym uruchomieniu w naszym domu zrobił wrażenie na całej rodzinie.

Te ustawienia nijak się mają do wiernego odwzorowywania materiału źródłowego, jakim jest film czy serial. Ma być jasno, kolorowo i płynnie – bo statystycznie, typowy odbiorca właśnie tego oczekuje. Część z nas jednak wolałaby oglądać dzieła najsłynniejszych filmowców takimi, jakimi je ich genialne umysły stworzyły. W niemal każdym telewizorze najszybszym sposobem by osiągnąć w miarę zadowalający rezultat jest przełączenie się w tryb o nazwie Film lub Kino (lub podobnie – w zależności od producenta telewizora). To jednak nadal ustawienie polegające głównie na widzimisię producenta telewizora.

Dlaczego dla nowoczesnego telewizora tak trudno jest wiernie reprodukować obraz źródłowy?

Wbrew pozorom nie wynika to z niekompetencji. Producenci telewizorów nawet we wspomnianym wyżej trybie Fim/Kino starają się uwzględnić wiele zmiennych, takich jak różne warunki oświetleniowe mogące panować w danym pokoju, różnoraką specyfikę sygnałów źródłowych czy subiektywne preferencje. Na szczęście to nie jest tak, że nawet kupując porządny telewizor nie mamy szans na porządnie dostrojony obraz.

lg tryb technicolor class="wp-image-1024231"

Możemy wynająć usługę profesjonalnej kalibracji obrazu. Wtedy odwiedzi nas wyszkolony technik, który dokładnie zbada warunki oświetleniowe w naszym salonie i korzystając z narzędzi pomiarowych i odpowiedniej wiedzy nastroi nasz telewizor w najlepszy możliwy sposób – i to wykorzystując mechanizmy w telewizorze, które nie są dostępne w zwykłym menu ustawień.

LG uznało jednak, że to nie jest normalne, by niemal każdy entuzjasta wiernego rzeczywistości obrazu musiał wydawać dodatkowe pieniądze w zewnętrznej firmie i zapraszać obcą osobę do domu. Zwłaszcza po zakupie pięknego i nie należącego do najtańszych telewizora OLED. I choć – to absolutnie należy podkreślić – nadal tylko profesjonalna kalibracja zapewni absolutnie doskonałe rezultaty, tak LG oferuje next best thing. Tryb pracy Technicolor.

Współpraca LG z kolorystami Technicoloru to ogromna korzyść dla nabywców telewizorów.

Wykorzystując swoje dobre relacje z Hollywood – wszak telewizory LG OLED zostały przez branżę filmową uznane za referencyjne, to właśnie na nich produkowane były między innymi Logan czy Sense8 – LG poprosiło o pomoc techników z Technicoloru przy tworzeniu dodatkowego trybu pracy dla jego telewizorów.

Firma chciała przenieść modyfikacje jakie wprowadzili ci technicy do swojej pracy z telewizorami OLED do egzemplarzy sprzedawanych na rynku. Współpraca szybko nabrała oficjalnego charakteru i została przeniesiona na całą linię telewizyjnych produktów LG. Wspólnie z legendarnym Technicolorem opracowano tryby Technicolor Expert i Technicolor Expert HDR.

lg tryb technicolor class="wp-image-1024234"

W ramach tych unikalnych, dostępnych tylko w produktach LG dwóch trybów pracy, elektronika i algorytmy zaszyte w telewizorze skupiają się nie na stworzeniu jak najpiękniejszego obrazu, a na tym, by był on jak najbliższy wizji filmowca. Wszystkie upiększacze obrazu są albo wyłączone, albo nastrojone tak, by maksymalnie zbliżyć obraz na ekranie do oryginalnej treści. Podobnie nastrojone są kolory, jasność i reszta parametrów.

Trudno jest po Technicolorze wrócić do normalnego trybu.

Tryby takie, jak standardowy, dynamiczny czy sportowy mają swoje zastosowania. Tradycyjny tryb filmowy jest czymś wysoce pożądanym. Ale tylko na telewizorach LG znajdziemy tryb stworzony przy współpracy z ludźmi odpowiedzialnymi za oprawę wizualną hollywoodzkich superprodukcji.

Nie, nie zastąpi on profesjonalnej kalibracji obrazu, to nie jest możliwe. Jest jednak tak bliski ideałowi, że jeżeli z jakiegoś względu nie chcemy skorzystać z takiej usługi, to i tak powinniśmy być wysoce usatysfakcjonowani. Tryb Technicolor w telewizorach LG to bez wątpienia jedna z ich największych zalet. A gdy już się do niego przyzwyczaimy, powrót do standardowych ustawień uświadamia jak wiele traciliśmy korzystając z trybów dla tak zwanego statystycznego klienta.

*Materiał powstał przy współpracy z marką LG.

Lokowanie produktu
Najnowsze