REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

ARM wznawia współpracę z Huaweiem. Procesory Kirin będą dalej rozwijane

Brytyjski ARM doszedł do wniosku, że zimna wojna pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami to nie jest jego sprawa. Firma potwierdziła, że wznawia współpracę z Huaweiem.

26.10.2019
11:41
huawei mate 30
REKLAMA
REKLAMA

Nie wiem jaki masz procesor w twoim tablecie, telefonie, ruterze, urządzeniu NAS czy w telewizorze. Jest to jednak niemal z całą pewnością układ scalony zbudowany w architekturze ARM opracowanej przez brytyjską firmę pod tą samą nazwą. Procesory Snapdragon, Apple A, Exynos, Kirin i wiele innych są budowane na tej architekturze, a ARM zarabia na udzielaniu producentom na nią licencji. Sam wręcz nie produkuje procesorów, skupiając się wyłącznie na ich projektowaniu.

Jednym z licencjobiorców ARM-a był Huawei, a konkretniej należąca do niego firma HiSilicon. Procesory Kirin czy Kunpeng to układy scalone budowane na architekturze ARM i niezależnie od tego jakie innowacje wprowadził do nich chiński producent, ich fundament jest cudzego autorstwa. Bez ARM-a Huawei musiałby zaczynać projektowanie układów scalonych i dostosowanego do nich oprogramowania od zera. To operacja na długie lata, a sukces w formie udanego produktu byłby bardzo trudny do osiągnięcia.

ARM zmienia zdanie. Nie będzie stosował się do sankcji, wznawia współpracę z firmą Huawei.

W maju bieżącego roku ARM zdecydował się zawiesić współpracę z Huaweiem. Dział prawny ARM-a uznał, że skoro wiele z jej rozwiązań zostało opracowanych w placówkach na terenie Stanów Zjednoczonych, to nie może ona – w myśl nałożonych przez Stany Zjednoczone sankcji na Huaweia – dalej współpracować z chińskim gigantem. Teraz zmienia zdanie.

REKLAMA

ARM za pośrednictwem agencji Reuters poinformował, że wznawia oficjalnie współpracę z chińskim partnerem. Po analizie prawnej firma doszła do wniosku, że projekty ARM v8 i ARM v9 to brytyjska, a nie amerykańska myśl techniczna, podobnież jak przyszłe projekty tej firmy. Należący do Huaweia HiSilicon będzie więc mógł dalej licencjonować te projekty.

To oczywiście nadal nie rozwiązuje fundamentalnego dla europejskich konsumentów problemu, jakim jest brak możliwości stosowania przez Huaweia systemu Android z Usługami Play – co niestety oznacza, że konsumenckie produkty tej firmy będą atrakcyjne głównie dla mieszkańców Chin. Brak dostępu do rozwiązań ARM-a był jednak dużo istotniejszym problemem, albowiem rozwiązania te są wykorzystywane w istotnej większości produktów tej firmy, w tym telefonów na rynek chiński czy dużo istotniejszych biznesowo urządzeń do funkcjonowania sieci 5G czy rozwiązań serwerowych

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA