REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Chrome 78 pozwoli wybrać numer na smartfonie z poziomu przeglądarki

Google udostępnił użytkownikom nową wersję swojej przeglądarki internetowej. Chrome 78 wprowadza możliwość zdalnego inicjowania połączeń na smartfonie.

23.10.2019
10:50
chrome
REKLAMA
REKLAMA

Chrome 78 wprowadza kilka nowości, ale najciekawszą z nich jest wysyłanie numerów z przeglądarki prosto na telefon komórkowy. Wystarczy w tym celu z menu kontekstowego na stronie internetowej wybrać opcję „Zadzwoń z [model smartfona]” po uprzednim zaznaczeniu odpowiedniego ciągu cyfr.

Dzięki temu rozwiązaniu można będzie wybrać np. numer do restauracji, kina lub fryzjera znaleziony podczas surfowania na komputerze bez konieczności ręcznego przepisywania go w aplikacji Telefon na urządzeniu mobilnym. Po kliknięciu odpowiedniej opcji na komputerze, na telefonie pojawi się powiadomienie.

Po tapnięciu powiadomienia w przeglądarce Chrome, od razu rozpocznie się połączenie na smartfonie z Androidem.

Z pewnością ta funkcja zaoszczędzi użytkownikom sporo czasu na żmudnym przepisywaniu numerów z ekranu komputera na smartfon. Mam jednak nadzieję, że w przyszłości Google rozwinie ten mechanizm wzorem swojego konkurenta spod znaku nadgryzionego jabłka.

W ekosystemie Apple’a posiadacze komputerów Mac i tabletów iPad mogą nie tylko inicjować z poziomu innych urządzeń połączenia, ale również za ich pomocą je prowadzić oraz odbierać. To znacznie lepsze rozwiązanie niż wysyłanie na urządzenie mobilne powiadomienia.

Łatwe wysyłanie numerów na smartfon to nie jedyna nowość w Chrome 78.

Nowością jest okienko wyskakujące po najechaniu kursorem na kartę. Zamiast tekstu pojawia się okienko pod faviconą, gdzie nazwa strony i domena są dużo bardziej widoczne. W przyszłości mają pojawić się tu graficzne miniatury stron.

google chrome 78 class="wp-image-1025140"
Google Chrome 78 wprowadza nowe okienko typu pop-up po najechaniu kursorem na kartę

W przeglądarce zintegrowano również rozszerzenie Password Checkup. Dzięki temu przeglądarka ostrzeże użytkownika, jeśli jego hasło do którejś usługi online wyciekło i zachęci do jego zmiany. Podobną nowość dostał również ostatni Firefox.

Chrome 78 - inne zmiany pod maską.

REKLAMA

Oprócz tego menu chrome://flags w Chrome 78 będzie wyglądać nieco schludniej - wiele z opcji z tego menu zniknie. Dostępna będzie zaś eksperymentalna opcja wymuszająca tryb ciemny na stronach internetowych, które go oficjalnie nie wspierają.

Podobnie jak w Firefoksie, w przeglądarce Chrome 78 wbudowany został również protokół DoH (DNS-over-HTTPS). Działa on jednak nieco inaczej niż w programie Mozilli, która korzysta z usługi Cloudflare. Google nie modyfikuje DNS-ów.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA