1. SPIDER'S WEB
  2. Gry
  3. Tech

WD stworzył dysk do Xbox Game Passa. Nowe gry od razu pod ręką

WD_Black Game Drive

Xbox One umożliwia rozszerzenie swojej pamięci wewnętrznej w bardzo wygodny sposób. WD od długiego czasu współpracuje z Microsoftem, by to właśnie jej pamięci wybierali gracze. Oto efekty.

Nowoczesne gry potrafią zajmować bardzo dużo pamięci. Średnio należy liczyć 50 GB na tytuł, choć zdarzają się i takie, które zajmą i ponad 100 GB pamięci. Nietrudno policzyć, że na konsoli z 500-gigabajtowym dyskiem szybko dojdziemy do momentu, w którym będziemy musieli co rusz usuwać jedną grę, by zagrać w nową. A oczekiwanie, aż ta nowa znowu się pobierze do pamięci naszej konsoli jest frustrujące.

To rodzi pewien problem dla Microsoftu. Firma aktualnie bardzo intensywnie promuje usługę abonamentową Xbox Game Pass, dzięki której zyskujemy dostęp do ponad 200 gier bez żadnych opłat. Aż się prosi, by je instalować i testować. Niestety nawet terabajtowy Xbox One szybko ukróci nasz entuzjazm. Na szczęście konsola umożliwia rozszerzenie pamięci własnym sumptem. Możemy do niej podłączyć dysk zewnętrzny, który 1) wykorzystuje USB 3.0 2) ma 128 GB lub więcej pojemności.

WD_Black Game Drive to właśnie takie pamięci. Czym się różnią od twojego dysku zewnętrznego?

WD_Black Game Drive

Tak po prawdzie to niemalże niczym, przy założeniu, że twój dysk spełnia powyższe wymagania. WD twierdzi jednak, że współpracował z Microsoftem celem dobrania jak najlepszych parametrów pracy takiego dysku. To oznacza, że nie przepłacamy za możliwości, których Xbox One nie wykorzysta, a zarazem owe pamięci będą na tyle szybkie, że gry będą się ładować tak szybko, jakby były zainstalowane w wewnętrznej pamięci konsoli. Dodatkowo znajdują się w wzmacnianej, amortyzowanej obudowie, dzięki czemu można je bez strachu brać ze sobą w podróż czy do znajomych. By podkreślić współpracę z Microsoftem, nabywcy tych pamięci otrzymają czasowy bezpłatny dostęp do Xbox Game Pass.

WD_Black Game Drive dla Xbox One składa się na dwa produkty. Pierwszym jest kompaktowy i przenośny P10, który pojawi się w wersjach 1-, 3- i 5-terabajtowej. Jego nabywcy otrzymają dwa miesiące Xbox Game Pass Ultimate za darmo. Wydajność dysku to 130 MB/s. Ceny nie są jeszcze znane.

Druga wersja to model D10. Sprzedawany z kuponem na kwartał Xbox Game Pass Ultimate dysk pracuje z wydajnością 250 MB/s. Jest dostępny tylko w jednej, diabelnie pojemnej 12-terabajtowej wersji. Znajdziemy w nim też dwa złącza USB, do których możemy podłączyć gamepady (czy inne urządzenia) celem ich naładowania. Pamięć jest chłodzona aktywnie. Za całość zapłacimy równowartość 300 dol.