1. SPIDER'S WEB
  2. Operatorzy
  3. Tech
  4. Technologie

Modernizacja sieci w T-Mobile. LTE przyspieszy - nawet do 700 Mb/s

t-mobile lte
205 interakcji
dołącz do dyskusji

T-Mobile zaczyna modernizację swojej sieci LTE. Na pierwszy ogień idzie aglomeracja warszawska, gdzie internet przyspieszy do nawet 700 Mb/s.

Polscy operatorzy szykują się powoli do wdrożenia sieci 5. generacji, ale zanim stanie się ona powszechnie dostępna, miną nie miesiące, a lata. Jak na razie prowadzone są kolejne testy, takie jak ten rozpoczęty właśnie przez Orange w stolicy, gdzie z 5G można skorzystać już poza laboratorium.

Telekomy mierzą się jednak już teraz ze zwiększonym zapotrzebowaniem na transfer danych ze strony swoich klientów. T-Mobile podaje, że w ramach LTE przesyłanych jest ponad 90 proc. danych przez klientów. Ten udział stale rośnie i nie prędko 5G zastąpi sieć poprzedniej generacji.

Choć już teraz przygotowujemy się do budowy sieci 5 generacji, to w sieci LTE przez kolejnych kilka lat transferowana będzie zdecydowana większość danych i obsługiwane będą połączenia głosowe. Dlatego w pierwszej kolejności konsekwentnie stawiamy na jakość usług dla klientów, którzy korzystają z naszej sieci już teraz – powiedział Andreas Maierhofer, Prezes Zarządu T‑Mobile Polska.

T-Mobile uznał, że nie ma co czekać na 5G i zanim nowa generacji sieci ruszy, niezbędna będzie modernizacja istniejącej sieci LTE. Zwiększy się jej pojemność oraz przepustowość, a stacje bazowe mają się nie zapychać, gdy będzie korzystało z nich wiele osób jednocześnie.

Jak się zmienia LTE w T-Mobile?

Dzięki zmianom w konfiguracji stacji bazowych, które w pierwszej kolejności rozpoczną się na terenie Warszawy i okolic, internet LTE przyspieszy nawet do 700 Mb/s. Oczywiście trzeba pamiętać, że takie prędkości osiągane są tylko przy sprzyjających warunkach z wykorzystaniem odpowiedniego sprzętu.

Modernizacja stacji bazowych rozpocznie się we wrześniu. Pracami objęte zostanie 800 lokalizacji w aglomeracji warszawskiej, w tym 400 należących do T-Mobile. Jak podaje operator, „w ramach projektu wymieniona zostanie infrastruktura aktywna stacji bazowych”.

Wyższa przepustowość zostanie osiągnięta dzięki agregacji pasm.

Wedle obietnic telekomu, „wszystkie zmodernizowane stacje będą obsługiwały agregację 3 lub 4 pasm częstotliwości, technologię QAM256 oraz MIMO 4x4 dla częstotliwości 1800 MHz, 2100 MHz i 2600 MHz”.

W przypadku agregacji trzech pasm przepustowość wyniesie 600 Mb/s. Z kolei podczas łączenia się do stacji bazowych agregujących cztery pasma jednocześnie, będzie można uzyskać transfery rzędu 700 Mb/s.

Pierwsze efekty modernizacji sieci LTE w T-Mobile będą widoczne jeszcze w tym miesiącu.

Prace będą prowadzone do grudnia br. Operator przy tym informuje, że zmiany w stolicy i jej okolicach to dopiero początek. W kolejnych miesiącach i latach obejmą one cały kraj.

Warszawa została wybrana jako pierwsza, ponieważ „wybrane stacje odpowiadają za przenoszenie ok. 11 proc. wszystkich danych” w sieci T-Mobile. W dodatku obciążenie tychże stacji wzrosło o 160 proc. w ciągu dwóch lat.