REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Bankowość

Smartfon zamiast terminala płatniczego. Oto SoftPOS

Płatności smartfonem zadomowiły się w Polsce na dobre, dlatego czas na kolejny krok. SoftPOS sprawia, że smartfon staje się terminalem płatniczym.

06.09.2019
18:18
softpos samsung ifa 2019
REKLAMA
REKLAMA

Na targach IFA 2019 w Berlinie na stoisku Samsunga zobaczyłem nowy system SoftPOS, czyli projekt rozwijany wspólnie przez Samsunga, Fiserv i Visę.

Terminale płatnicze są wszędzie? Nie do końca.

Dziś elementem niezbędnym do płacenia zbliżeniowego są terminale płatnicze. Według danych Visa, Polska jest pierwszym krajem na świecie, w którym wszystkie terminale obsługują płatności zbliżeniowe.

Terminal ma swoje ograniczenia, ponieważ wymaga zasilania, a urządzenia posiadające akumulator zapewniają krótki czas pracy na jednym ładowaniu. Sprawdzi się to w restauracji, kiedy kelner przynosi terminal do stolika, ale nie musi sprawdzić się u listonosza, kuriera czy dostawcy jedzenia.

SoftPOS (Software Point of Sale) to terminal płatniczy w aplikacji zainstalowanej na smartfonie.

softpos samsung class="wp-image-998316"

SoftPOS to terminal w aplikacji mobilnej. System działa w taki sposób, że smartfon jest w stanie pobierać opłatę z karty płatniczej poprzez chip NFC. Aplikacja SoftPOS pozwala na wpisanie kwoty, następnie przykładamy kartę, a przy kwocie wyższej niż 50 zł płatnik musi wpisać PIN na ekranie smartfona. Jako że smartfon nie ma żadnej drukarki, rachunek jest wystawiany cyfrowo i przesyłany do klienta.

Taki system jest możliwy dzięki współpracy trzech firm. Fiserv zapewnił rozliczanie transakcji w aplikacji mobilnej, Visa odpowiada za szybkie i bezpieczne przetwarzanie płatności zbliżeniowych, a Samsung dostarcza technologię Knox, która odpowiada za bezpieczeństwo na poziomie sprzętu i oprogramowania.

Pierwsza płatność w systemie SoftPOS odbyła się w Polsce.

softpos samsung ifa 2019 class="wp-image-998313"
Olaf Krynicki, Rzecznik Prasowy Samsung Electronics Polska, przedstawia system SoftPOS.

Polacy chętnie przyjmują nowinki w technologiach płatniczych, więc to nasz kraj został wybrany do przeprowadzenia testów systemu. Pierwsza płatność SoftPOS w prawdziwym sklepie już się odbyła, a szerszy pilotażowy program ruszy przed końcem 2019 roku.

Na stoisku na targach IFA mogłem zobaczyć, jak odbywa się płatność. Zasadniczo nie ma w niej żadnej różnicy względem płatności przy terminalu. Przykładamy kartę do smartfona, wpisujemy PIN i otrzymujemy potwierdzenie.

Zapytałem przedstawiciela Samsunga o bezpieczeństwo tego rozwiązania, a mianowicie o możliwość podszycia się pod aplikację SoftPOS.

softpos samsung ifa 2019 class="wp-image-998310"

Kiedy płacimy w standardowym terminalu, nie zastanawiamy się nad tym, czy to legalne urządzenie. Pozyskanie terminala płatniczego jest skomplikowanym procesem, w którym trzeba poświadczyć swoją tożsamość na kilku poziomach. Jeżeli ktoś dysponuje terminalem, możemy być niemal stuprocentowo pewni, że płatność będzie właściwie rozliczona.

A co w przypadku smartfona? Takie urządzenie ma przecież każdy z nas, więc jak moglibyśmy weryfikować, czy ktoś nie obszedł systemu? Przedstawiciel Samsunga twierdzi, że jest to niemożliwe, ponieważ proces pozyskania i uruchomienia aplikacji jest pełen zabezpieczeń. Można to porównać do procesu pozyskiwania terminala. Innymi słowy, Samsung zapewnia, że jeśli zobaczymy w sklepie lub u kuriera aplikację SoftPOS, możemy być spokojni o bezpieczeństwo transakcji, dzięki technologiom Knox.

REKLAMA
softpos samsung ifa 2019 class="wp-image-998307"

Strefa demonstracyjna SoftPOS na targach IFA znajduje się w hali B, City Cube 101 na stoisku Samsunga. Każdy zainteresowany może sprawdzić, jak działa to rozwiązanie. System wygląda bardzo futurystycznie, a jednocześnie dużo prościej, niż dotychczasowe rozwiązanie z terminalem płatniczym.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA